CTP Gençlik Örgütü ve EDON, ELAM’ı protesto etti

Faşist örgüt ELAM’ı protesto etmek için bugün Lokmacı’da buluşan CTP Gençlik Örgütü ve EDON ortak açıklama yaptı.

Açıklama şöyle:

Çarşamba akşamı TEPAK tarafından organize edilen ve eski Kıbrıslıtürk lider Mehmet Ali Talat’ın konuşmacı olarak katıldığı panele Neonazi ELAM’ın yaptığı faşist zorba saldırıyı ülkemizin Kıbrıslırum ve Kıbrıslıtürk genç nesli olarak tüm manevi gücümüzle kınıyoruz.

Kıbrıs’ta devam etmekte olan Federal Çözüm süreci, Müzakere süreci nedeniyle tüm aktörlerin ilgilerini Kıbrıs’a çevirmesi ile ivme kazanmıştır. BM gözetimi altında Kıbrıs sorununa iki toplumun siyasi eşitliğine dayalı, iki bölgeli tek egemenlik, tek vatandaşlık ve tek uluslararası kimliğe sahip Federal bir Kıbrıs için doğru, kalıcı ve işler bir çözüm bulunması her zamankinden daha da acildir.

Çarşamba akşamı Kıbrıs’taki çözüm sürecini barış sürecine dönüştürebilme çabalarına katkı koymak amacıyla Limasol’da düzenlenen barışçı konferansa, faşist bir saldırı gerçekleşti. Kıbrıslı Türkler lider Mehmet Ali Talat’ın konuşmacı olduğu konferans barışsever Kıbrıslırum ve Kıbrıslıtürkleri barışseverleri korkutarak sindirmeyi hedefleyen faşistler tarafından kesintiye uğratıldı.

Biz Kıbrıslılar, ortak yurdumuz Kıbrıs’ın tarihinde bu tür faşist grupların toplumları terörize etmeye çalışmalarına çok tanık olduk. Geçmişte Kıbrıs’ta yaşanan acıların fitilini ateşleyen, adayı kan gölüne boğan milliyetçilik ve şovenizm bugün hala daha karşısında kararlılıkla durulması gereken boyuttadır. Milliyetçilik ve şovenizmin yıkıcı rolünü teşhir etmekte ve Kıbrıs’ın iki toplumu arasında barış içinde bir arada yaşama ve işbirliğini öne çıkarma için mücadeleye devem etmekte kararlıyız. Her iki toplumda da var olan bu aşırı milliyetçi ve ırkçı azınlıkların, toplumların barışsever çoğunluğunu baskı altına almaya çalışması kabul edilemez ve mahkûm edilmesi gereken bir durumdur.

Limasol’daki olay, ortak yurdumuz Kıbrıs’ta barış, çözüm ve yeniden birleşme kültürünün geliştirilmesinin ne kadar önemli olduğunu bize bir kez daha hatırlatmıştır. Çözüme karşı savaşanlar bilmelidirler ki, biz ortak vatanımızda ortak geleceğimizi barış kültürü üzerine kuracağız ve ortak vatanda ortak geleceği birlikte kurgulayacağız. Kıbrıs sorunundaki çözümsüzlüğe tahammülümüzün kalmadığı gibi, faşist ırkçı örgütlerin terör estiren vandal hareketlerine de artık tahammülümüz kalmadı. Bu ülke yeteri kadar kan ve gözyaşını tecrübe etti. Biz Kıbrıs’ın barışsever gençleri olarak bu ülkeye barışı ve kardeşliği hediye etmek için söz verdik ve bunun için de çalışıyoruz, çalışacağız. Ortak değerlerimizle, ortak sorunlarımıza birlikte çare bulacak Kıbrıs’ın bir barış adası olmasını sağlayacağız.

Bu saldırıyı yapanlara, bu ülkede ortak gelecek için emek koyan insanlara yapılan bu tip saldırıların ve faşist hareketlerin birlikteliğimizi sadece daha fazla güçlendireceğini, barışa ve sosyal adalete olan inancımızı daha çok perçinleyeceğini bir kez daha hatırlatmak isteriz. Irkçılık ve faşizm karşısında kararlılıkla durmaya devam edeceğiz. Ve en sonunda mutlaka biz kazanacağız, çünkü biz barış isteyen çoğunluğuz. Bunlar küçük faşist örgütlerin son çırpınışlardır. Karanlık örgütler barışın ışığı ile tarihin çöplüğünde hak ettikleri yerlerini mutlaka alacaklardır.

EDON, CTP Gençlik Örgütü, TDP Gençlik Örgütü, Mezopotamya Gençlik ve Kültür Sanat Merkezi.

28.03.2014