GENÇLERDEN GİRNE HAYVAN BARINAĞI İÇİN ÇAĞRI!

Soğuk kış aylarından geçtiğimiz bugünlerde, sıcaklığın iyice düştüğü, rüzgar ve yağmurun arttığı Girne’de sokaklar kötü hava koşullarından korunmaya çalışan köpeklerle doldu ve ne yazık ki yetkililer bu konudaki yükümlülüklerini yerine getirmiyor.

Bizler Gençlik Örgütü olarak Girne Hayvan Barınağı’na yaptığımız birçok ziyaretten yüzümüz gülerek ayrılmış, adamıza böyle çağdaş bir barınağın kazandırılmasından dolayı duyduğumuz memnuniyeti her fırsatta dile getirmişizdir. Tüm adada örnek teşkil etmesi gereken donanıma sahip olan barınağın ameliyathanesinden, sobalı odalarına kadar her şey Girneli olarak bizleri gururlandırmıştı.
Ancak barınağın Girne’deki sorunu çözmede yetersiz kaldığını da belirtmek durumundayız. Barınağın kapasitesi sadece 15-30 köpek ile sınırlı. Girne’nin neredeyse her sokağında 10 tane terk edilmiş köpek görmeniz mümkünken barınağın bu sınırlı kapasitesi sorunları çözmekte yetersiz kalmaktadır.
Sığınacak yuva arayan, terk edilmiş köpeklerle ilgili birçok kez belediye çalışanları ile iletişime geçtik. Ancak her defasında barınakta yer olmadığı ve hayvanları kabul edemeyecekleri cevabı ile karşılaştık. Bu sorunun barınağa yeni odalar ekleyerek çözülebileceğini düşünmekteyiz ve bildiğimiz kadarı ile bu projeler de hazırdır fakat icraata bir türlü geçilmemektedir.
Bunun yanında önemli bir diğer konu ise ameliyathanenin şu an kullanılamıyor olmasıdır. Maalesef belediyeye veteriner hekim istihdamı yapılmadığı için ameliyathane kullanılamıyor. Gençlik Örgütü Girne İlçesi olarak talebimiz acilen veteriner hekim istihdamının yapılmasıdır. Hayvanlara kendi yerlerinde müdahale imkanı sağlayacak ve daha fazla sokak hayvanına hizmet verebilecek bir yapı yaratmak mümkündür. Girne Belediyesi Başkanımızdan en kısa sürede bu çağrıya kulak vererek barınağın kapasitesini artırmasını, sokak hayvanlarının sorunlarına acilen el atmasını bekliyoruz.

Gençlik Örgütü Girne İlçesi
28.12.2018