Cumhuriyetçi Türk Partisi 41. Kuruluş Yıl Dönümünü dün akşam Hidden Garden’da düzenlediği resepsiyonla kutladı…

CTP GENEL BAŞKANI YORGANCIOĞLU: “YÜRÜNECEK YOLUMUZ, VERECEK KAVGAMIZ VAR”

“PARTİMİZİNARTIK HALKIMIZI UBP’NİNELİNDEN KURTARMA ZAMANI GELMİŞTİR. BARIŞ ÇABALARINA DAHA ÇOK KATKI KOYMAK, ÖNÜMÜZDE DURAN ÖNEMLİ BİR GÖREVDİR”

Kıbrıs Türk halkının faaliyetteki en eski siyasi partisi, ana muhalefet Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler (CTP-BG) 41. yaşını bu akşam Lefkoşa’da Hidden Garden’da düzenlenen resepsiyonla kutladı. “Birlik,mücadele, dayanışma” belgisiyle kutlanan yıldönümünde konuşan CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, daha yürünecek yolları, verecek kavgaları olduğunu belirterek, “Partimizin, artık halkımızı UBP’nin elinden kurtarma zamanı gelmiştir. Barış çabalarına daha çok katkı koymak önümüzde duran önemli bir görevdir” dedi.

Resepsiyona Meclis Başkanı Hasan Bozer, Başbakan İrsen Küçük, 2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, TC Lefkoşa Büyükelçiliği Geçici Maslahatgüzarı Ali Murat Başçeri, Sayıştay Başkanı Osman Korahan, DP Genel Başkanı Serdar Denktaş, CTP milletvekilleri, TDP Genel Sekreteri Esat Varoğlu, BKP Genel Sekreteri İzzet İzcan, Güney Kıbrıs’taki siyasi partilerden DISI temsilcisi Keti Klerides, AKEL temsilcileri Maheos Matheou, Elias Demetriou, Eleni Mavru, birçok sendika ve sivil toplum örgütü temsilcisi, partililer ve davetliler katıldı.

CTP Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu ve Genel Sekreter Asım Akansoy, resepsiyona gelenleri kapıda eşleriyle birlikte karşıladı. Bina dışında zeytin yaprağı yakılan meşale yer alırken, CTP’nin tarihini anlatan fotoğraflar sergilendi. Konuşmaların yapıldığı sahne ise barışı simgeleyen zeytin fidanlarıyla süslendi.

Resepsiyon Arda Gündüz ve grubunun müzik dinletisiyle başladı.

CTP – BG Halkla İlişkiler ve İnsan Kaynakları Sekreteri Erkut Şahali ve CTP-BG Gençlik Örgütü Başkanı Ürün Solyalı’nın konuşmalarından sonra CTP’yi anlatan “birlik, mücadele, dayanışma” temalı slayt gösterisi sunuldu. Resepsiyona katılanlarda coşku yaratan slayt gösterisinin sonunda salonda da aynı slogan atıldı.

Genel Sekreter Asım Akansoy ve Genel Başkan Özkan Yorgancıoğlu’nun konuşmalarından sonra 41. yıl pastası kesildi. Sık sık “birlik, mücadele, dayanışma” sloganları atılan resepsiyonda 41. Yıl Marşı dinletildi; CTP’nin 41 yılını özetleyen belgesel gösterildi.

CTP – BG Halkla İlişkiler ve İnsan Kaynakları Sekreteri Erkut Şahali, Kıbrıs Türk halkının mutluluğu için çıktıkları yolda umutlarını kaybetmeden 41 yıla ulaştıklarını; çözüm, demokrasi, özgürlük için, “birlik, mücadele, dayanışma” diyerek yarınlara yürüyeceklerini; Kıbrıs’ta çözüm çabalarını sürdüreceklerini söyledi.

CTP-BG Gençlik Örgütü Başkanı Ürün Solyalı, CTP’nin 41 yılını kendilerine ışık yapıp gençler için yeni bir siyaset yarattıklarını belirterek, doğru bildiklerini söyleyeceklerini; barış politikalarına karşı çıkanları her zaman engelleyeceklerini; baskı, şiddet ve ötekileştirmeye şiddetle karşı duracaklarını ifade etti. Solyalı, “Bizler CTP’nin tertemiz mirasına sahip çıkacağız” dedi.

CTP-BG Genel Sekreteri Asım Akansoy, CTP’nin zorlu mücadelesini anlatarak “Demokrasi ve barış mücadelesini yoktan var ettik” diye konuştu. Özgürlük, demokrasi ve barış kavgasının bedelini en çok CTP ve CTP’lilerin ödediğini kaydeden Akansoy, devlet terörüne rağmen bu topraklarda direndiklerini ifade etti. Akansoy, kenetlenerek, birlikte ayakta durarak bugünlere geldiklerini belirtti.

Türkiye’de Ergenekon’la hesaplaşma yaşandığını; tüm yazışmalarda Kıbrıs’ın ilk sırada yer aldığını; CTP Ergenekon’la kavga ederken AK Parti’nin daha kurulmamış olduğunu belirten Asım Akansoy, “CTP bu zor koşullarda bile ayakta kalmış,demokrasi ve sivilleşme kavgasını sürdürmüştür.özgürlük, demokrasi inadı tüm CTP’lilerin ruhuna işlemiştir. Bunu Ergenkoncular da biliyor. CTP demek özgürlük demek” diye konuştu.

YORGANCIOĞLU: “FEDERAL ÇÖZÜM İÇİN…”

CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, 41 yıl önce çok zor koşullarda, bey faşizmi altındaki insanlara demokrasi, adalet getirmek için, Kıbrıs’ta federal çözüme ulaşmak için kurulduğunu söyledi.

CTP’nin dönemin aydın insanlarının, işadamlarının kurduğu demokrat, ilerici ve barıştan yana bir parti olduğunu ifade eden Yorgancıoğlu, o dönemde işadamlarının bile özgürlük, demokrasi, adalet aradığını kaydetti ve “O dönemin yönetiminin baskısını düşünün siz” diye konuştu.

BASKILAR…

Yorgancıoğlu, CTP’nin barışı taşıma adına kavgaya giriştiğini ama iktidarın, bey faşizminin bunu hazmetmediğini; hemen baskıların başladığını kaydederek, genel başkanlarının Cumhurbaşkanlığı adaylığının baskı ve tehditle geri çektirildiğini; ekmeğin insanların alnına tabanca niyetine dayatıldığını; demokrasinin insanlara çok görüldüğünü ifade etti.

41 YILZOR AMA ONURLU…

CTP’nin yılmadığını, her geçen gün gücüne güç kattığını; sayısını çoğalttığını; insanlara zor koşullarda olsa bile demokrasi ve barışın ulaşılabilir hedefler olduğunu kanıtladığını anlatan Özkan Yorgancıoğlu, 41 yılın zor ama onurla dolu geçtiğini vurguladı.

“Bugün bu ülkede demokrasi kurumsallaşma yolundaysa, çalışanların sigortalı olması mümkünse, ‘bütçe meclise’ diye bağırmaları yasalarda yankı bulmuşsa bunlar partimizin sayesindedir” diyen CTP Genel Başkanı Yorgancıoğlu, bugünlere gelene dek çok bedeller ödediklerini; çok değerli dostlarının aralarından ayrıldığını söyledi.

CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, hayatını kaybeden eski başkanları ve genel sekreterlerini anarak, demokrasi ve barış kavgasında ortaya koydukları emek için teşekkür etti; anıları önünde saygıyla eğildiğini ifade etti.

“YÜRÜNECEK YOLUMUZ, VERECEK KAVGAMIZ VAR”

Yorgancıoğlu, kavgaya devam ettiklerini belirterek, ülkeye siyasi eşitlik temelinde bir federasyon kurulsun diye kavga ettiklerini ama karşıtlarının bunu engellemek için uğraştığını; kendileri sivilleşme ve demokratikleşme için uğraşırken karşıtların mevcut yapının devamı için uğraştığını; kendileri çalışanların alınterlerinin karşılığını alması için uğraşırken karşıtlarının hakları almak için meclisi sabahlara kadar tuttuğunu anlatarak, “Bu nedenle daha yürüyecek yolumuz, verecek kavgamız, bugüne kadar geldiğimiz noktada elde ettiğimiz başarıların birlik, mücadele ve dayanışmaya dayandığı gibi bundan sonraki başarılarımız için de birliğimizi, mücadelemizi, dayanışmamızı daha yükseklere çıkarmamız lazım” diye konuştu.

CTP-BG Genel Başkanı Yorgancıoğlu, bu sloganların partileriyle özdeşleştiğini söyledi.

“Partimizin artık halkımızı UBP’nin elinden kurtarma zamanı gelmiştir. Barış çabalarına daha çok katkı koyma önümüzde duran önemli bir görevdir” diyen Yorgancıoğlu,  sosyo ekonomik yapının güçlenmesi, halkın kendine güvenini artırmak için çalışmaları gerektiğini kaydetti.

“UBP’Yİ ALAŞAĞI EDENE KADAR”

Önümüzdeki günlerin barışa daha yakın olmak için kavganın yükseltileceği günler olacağını dile getiren Özkan Yorgancıoğlu, insanların daha demokratik ortamda yaşamayı hak ettiğini söyledi ve “Birliğimizi UBP’yi alaşağı etmek için güçlendirmeliyiz. Dayanışma ve mücadelemizi güçlendirmeliyiz. Önümüzdeki günlere, kavgaya hazırlanmanızı söylüyorum” dedi.

Yorgancıoğlu, konuşmasının ardından parti yetkilileriyle birlikte 41. yaş pastasını kesti.