Erhürman: Sürece liderlik yapamıyorlar!

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Başkanı Tufan Erhürman, salgın süreci ile birlikte yaşanan ekonomik sıkıntılara değinerek, tek bir kişinin dahi işsiz kalmasına ve herhangi bir işyerinin kapanmasına tahammülleri olmadığını vurguladı.
İnsanların işsiz kalırken, sağlık endişeleri yaşanırken ve iş yerleri kapanırken ülkenin “hükümet senaryoları” ile boğuştuğunu anlatan Erhürman, yönetim boşluğuna dikkat çekti. Erhürman, hükümetin içerisinde sorumsuzluk, basiretsizlik ve ciddiyetsizlik bulunduğunu vurgularken, Hükümet edenlerin, halkın gailesini çekmediğinin altını çizdi. Ana muhalefet, CTP lideri Erhürman, basın mensupları ile buluştu buluştu, yayın yönetmenleri ve yazarlar ile bir araya geldi.

“15 BİN KİŞİ İŞTEN DURMA BAŞVURUSU YAPTI”
Erhürman ülkede ekonomiye dair ciddi sorunlar olduğunu söyledi, son durumla ilgili bilgi verdi: “4 buçuk ayda resmi olarak işsiz 840 KKTC yurttaşı kişi var. Bu resmi rakamlar dışında binlerce insan var. İşsizlik sigortasını bin 500 liraya indirdiler, bu parayla geçinen insanlar var. Bin 200 insan da yine resmi rakamlara göre kısmı çalışmaya geçti. Peki kaç kişi işten durdu? 15 bin kişi işten durma başvurusu yaptı.”

“İNTİKAMCI DAVRANMADIK, YARDIMCI OLMAK İSTEDİK”
Ülkede olağan bir dönem yaşanmadığını söyleyen Erhürman, tüm dünyanın aynı süreçten geçtiği için yüksek sesle bir muhalefet yerine yapıcı olduklarını ve halkı korumak istedikleri için intikamcı davranmadıklarını ve yardımcı olmak istediklerini vurguladı. Salgın sürecinde halkın başarısına şahitlik ettiklerini de söyleyen Erhürman, “Ancak hükümete, kendilerine şu soruyu yöneltmelerini istedik: Biz niye kapanmıştık? Sağlık sistemimiz çok sayıda vakaya hazır değildi, bunu biliyorduk. Hazırlıkların tamamlanmasını istedik. Pandemi hastanesinin gerekliliği halen eylemlerle hükümete anlatılmaya çalışılıyor. Hep kulaklar tıkandı. Şimdi alınan kararlar çok riskli” dedi.

“KURUL KARARLARINA DAHİ UYMUYORLAR”
Pandemi sürecinde tek kriz merkezi, tek bilim kurulu, tek ağızdan ve düzenli şeffaf açıklamalar istediklerini söyleyen Erhürman, hükümetin bilimsel verilerle açıklamalarda bulunan kurul kararlarına dahi uymadığını vurguladı. “Hükümet sağlığa ilişkin yönetim gibi ekonomide de yakıcı sonuçlar üretti. İşsizlik ortada” dedi ve imar planı felaketi ile yeni işsizler yaratılacağını, CTP olarak da tek bir kişinin işsiz kalmasına, iş yerinin kapanmasına izin veremeyeceklerini, buna tahammüllerinin kalmadığını vurguladı.

“ÖZEL SEKTÖR ÇALIŞIRSA MALİYE AYAKTA KALIR”
Maliyenin bir şirket olmadığını ve ancak özel sektörün çalışırsa maliyenin ayakta kalacağını söyleyen Tufan Erhürman, “Bu gidişle yeni senede Türkiye’den iki kat para istemek zorunda kalacağız. Kendi ayaklarımız üzerinde durma noktasında süratle uzaklaşıyoruz” dedi.

“KOORDİNASYON YOK”
Konuşmasında Cumhurbaşkanlığı ile hükümet arasındaki koordinasyon eksikliğine de değinen Erhürman, “Yaşadığımız sorunlar yetmezmiş gibi yürütme organı içerisinde bir didişme, karşılıklı suçlamalar başladı. Cumhurbaşkanı ile hükümet arasında koordinasyon sağlanamıyor, liderlik yapılamıyor. Yeni hükümet senaryoları ile boğuşuyoruz” dedi. Erhürman, ülkenin bölünerek yönetilmeye çalışıldığını da belirterek, yürütmenin sürece liderlik yapmadığını söyledi.

“ERKEN SEÇİM LAFI HÜKÜMETİN BİTTİĞİNİN GÖSTERGESİ”
“Ülkede bir yürütme var ve Bakanlar Kurulu ile Cumhurbaşkanı bu sürece liderlik yapmıyor” diyen Tufan Erhürman, bir soru üzerine, “Bir liderlik sorunu vardır, süreçlere liderlik edilmiyor. Her alanda ülkeye liderlik için kendimi hazır görüyorum. Çünkü bunun için ortak çözümler üretmeye ve diyaloğa ihtiyaç vardır. Oysa bunun aksine ülke bölünerek yönetilmek isteniyor” yanıtını verdi. Erhürman, kendilerinin bu ülkeye dair gaileleri olduğunu da söylerken, CTP’nin erken seçime her zaman hazır bir parti olduğunu ve Başbakan’ın da erken seçimi telaffuz etmesinin bu hükümetin artık bittiğinin göstergesi olduğunu vurguladı.