Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler Lefkoşa Milletvekili Özkan Yorgancıoğlu, basında çıkan toplu yeni …

 Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler Lefkoşa Milletvekili Özkan Yorgancıoğlu, basında çıkan toplu yeni vatandaşlıklar verilmeye başlanmasıyla ilgili açıklamasında gelişmeleri kaygıyla izlediklerini kaydederek, Eroğlu başkanlığındaki UBP hükümetini eski yasadışı alışkanlıklarından vazgeçmeye çağırdı. Yorgancıoğlu konuyla ilgili açıklamasında şunları söyledi:

“Ulusal Birlik Partisi, seçimler öncesinde verdiği vatandaşlık vaatlerini yerine getirmeye başladığını basında çıkan haberlerden öğrenmiş bulunuyoruz.
Bu partinin daha önceki iktidarları döneminde nasıl ve hangi kriterlere göre vatandaşlık dağıttığını anımsayacak olursak, “yeni vatandaşlıkların yolda” olduğunu iddia eden haberlere sadece ciddiyetle değil, kaygıyla da eğilmek gerektiğine inanıyoruz.
 
Seçim yılı olan 2003’te Bakanlar Kurulu Kararı ile UBP 3102 kişiyi vatandaş yaptığını, bunların
1563’ünün seçim yasaklarının başlayacağı tarihten 15 gün önce gerçekleştiği hala hafızalardadır. 1998 ile 2003 yılları arasında Bakanlar Kurulu ve bakanlıkça verilen vatandaşlıkların sayısı ise 6 bin 907 idi.
 
Akın Birdal suikastını organize etmekten suçlu bulunup Ankara DGM tarafından 19 yıl hapse mahkum ettirilen Tufan Günaltay, Türkiye’deki Danıştay saldırısı azmettiricisi Muzaffer Tekin, Ergenekon’un baş zanlıları arasına giren ve bir gecede kimlik almakla öğünen Sinan Aygün, ya da Mustafa Özbek, UBP hükümetleri döneminde “Bakanlar Kurulu” kararıyla vatandaşlık verilen çarpıcı isimlerden sadece bir kaçı.
 
Şimdi basında yer alan haberlerden vatandaş yapılmak istenen 35 civarında insanın dün Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu hastanesine akın ettiğini, randevu almadan sağlık kontrolü yaptırmak isteyen bu kişilere doktorların tepki gösterdiği kaydedildi. Öte yandan, vatandaş olabilmek için sağlık raporu almak üzere hastaneye akın ettiği bildirilen kişiler arasında bazı UBP milletvekilleri ve bakanlarına yakın kişilerin yer aldığı şeklindeki iddialar, kaygıları daha da arttırmakta, “keyfi vatandaşlık devri yeniden mi geri geldi” sorularının sorulmasına yol açmaktadır.
 
Derviş Eroğlu başkanlığındaki UBP hükümeti daha önce de yaptığı gibi hiçbir kural ve yasaya uymadan yeniden kimlik ve vatandaşlık dağıtarak gerçek anlamda hak sahiplerinin de taleplerini sorgular duruma getirecektir.
Bu nedenle Derviş Eroğlu başkanlığındaki Eroğlu hükümetini eski yasa dışı alışkanlıklarından vazgeçmeye ve halkımızın hassas olduğu nüfus yapısı konusunda daha duyarlı olmaya çağırıyoruz.”