Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler (CTP-BG) Bayındırlık ve Ulaştırma Komitesi, bugün ve yarın …

 Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler (CTP-BG) Bayındırlık ve Ulaştırma Komitesi, bugün ve yarın gerçekleştirilecek olan BRT karasal sayısal istasyon ve Ercan hava Limanı’ndaki SMART binası açılışları nedeniyle yaptığı açıklamada, CTP-BG’nin hükümetteyken attığı tohumların meyvelerinin hala toplanıyor olmasından gurur duyduğunu vurguladı.

 
Sivil havacılıkta güvenli hava trafik kontrolünü sağlayacak olan SMART projesi ile BRT’nin karasal sayısal istasyon projesinin temellerinin CTP-BG döneminde atıldığı ve son aşamasına kadar getirildiği anımsatılan açıklamada şöyle dendi:
 
 “Binası tamamlanan ve Sivil Havacılık Dairesi tarafından geçici kabulü gerçekleşen proje ile Ercan aynı zamanda Ortadoğu’nun en ileri ve modern sistemi olan son derece güvenli bir hava kontrol sistemine kavuşturulmuştur.  Aynı şekilde yine açılışı bugün Türkiye Ulaştırma Bakanı Sayın Binali Yıldırım tarafından gerçekleştirilen BRT kasarasal sayısal istasyonu da temelleri CTP-BG iktidarı döneminde atılıp tamamlanmış bir projedir. 
 
2007 yılında ihaleye çıkılan Transmisyon merkezi 2008 yılında tamamlanmış, 2008 yılı Aralık ayında ihalesine çıkılan karasal sayısal yayın donanımlarının ise ihalesi 2009 yılının ilk aylarında tamamlanmış kurulumu başlatılmıştı.
 
CTP-BG’ye “memleketi yıktılar” diyerek saldıran Eroğlu Başkanlığındaki UBP hükümeti, bugün CTP-BG tarafından ekilen tohumların meyvelerini pazarlamaya çalışırken bizler, bu meyvelerin ülkeye halkımıza büyük fayda getireceğine inanmaktayız.
 
Onlar CTP-BG’ye mesnetsiz saldırılarını sürdüredursun, bizler, bu karalanmalara karşın ülkeye kandırdıklarımızla ve ana muhalefet partisi olarak demokrasi, barış, çözüm ekonomik ve sosyal gelişme konusunda onların yıkmaya çalışacaklarını durdurma ve geliştirme konusunda da gururla halkımıza hizmet etmeye devam edeceğiz.
 
CTP-BG tarafından hazırlanan bu tesislerin ülkemize kazandırılmasında emeği geçen tüm Bayındırlı ve Ulaştırma Bakanlığı bürokratlarına, çalışanlarına, BRTK müdürlüğü ve tüm çalışanlarına; ihaleleri alıp zamanında tamamlayan tüm yapımcı firmalara, mühendislere, işçilere teşekkür ederken, bu projelerimize büyük destek veren Türkiye Cumhuriyeti Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım başta olmak üzere Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliği mensuplarına teşekkür ederiz.”CTP-BG Genel Sekreteri Kutlay Erk, Maliye Bakanlığı’nın, geçtiğimiz gün yayınladığı “Dış Yardımların Kullanılması İlkeleri Tüzüğü” ile Dernekler Yasası’nı değiştirme girişimlerinin Derviş Eroğlu başkanlığındaki Ulusal Birlik Partisi hükümetinin, Kıbrıs Türk halkını Sarayönü’ne hapsetmeyi hedefleyen ve izolasyonların daha da ağırlaşmasına yol açacak son derece tehlikeli bir oyunu olduğunu vurguladı. Erk yaptığı açıklamada şunları söyledi:
 
“Derviş Eroğlu başkanlığındaki Ulusal Birlik Partisi hükümeti, Kıbrıs Türk halkını Sarayönü’ne hapsetmeyi hedefleyen ve izolasyonların daha da ağırlaşmasına yol açacak son derece tehlikeli bir oyun içerisine girmiş bulunmaktadır.
 
Maliye Bakanlığı, geçtiğimiz gün yayınladığı “Dış Yardımların Kullanılması İlkeleri Tüzüğü” ile Türkiye Cumhuriyeti kaynaklı yardımlar dışındaki uluslar arası bir kaynağı kullanmak için Bakanlar Kurulu onayını zorunlu kılmıştır.
 
Söz konusu tüzük, bakanlıklar düzeyinde uygulanabilir olmakla birlikte Yerel Yönetimler Yasası’na tümüyle aykırıdır ve belediye meclislerinin yetkilerine de tecavüz etmektedir. Yasalara aykırı bir tüzüğün uygulanması mümkün değildir.
 
Hükümet attığı bu adımla yabancı fonların kullanımını kısıtlayarak halen Kıbrıslı Türklere uygulanmakta olan izolasyonlara katkıda bulunacaktır.
 
Diğer taraftan Derviş Eroğlu başkanlığındaki UBP hükümeti, dernekler ve sivil toplum örgütlerinin de uluslar arası yardımlardan yararlanma hakkını engellemek amacıyla CTP-BG döneminde 73 sivil toplum örgütünün oluşturduğu Kıbrıs Sivil Toplum Örgütü Ağı ile birlikte gerçekleştirilen 1.5 yıllık çalışma sonucu ortaya çıkan demokratik ve AB normlarına uygun Dernekler Yasası’nı yok sayarak derneklerin yabancı örgütlere üyeliğini, siyasi partilerle işbirliğini yasaklayıp uluslararası kaynaklardan katkı ya da yardım almasını Maliye Bakanlığı insafına bırakan bir düzenlemeye gitmektedir.
 
Böyle bir yasanın geçmesi durumunda görevi sivil toplum örgütlerinin önünü açmak olan hükümet bunun tam tersini yaparak dünyayla ilişkilerini kesecektir.
 
CTP-BG, Eroğlu Başkanlığındaki UBP hükümetinin Kıbrıs Türk halkını Sarayönü meydanına hapsetmesine asla izin vermeyecektir.”