CTP-BG Eğitim Sekreteri Doç. Dr. Mehmet Çağlar, Eğitim yılının birçok eksik ve sorunla başladığını…

 CTP-BG Eğitim Sekreteri Doç. Dr. Mehmet Çağlar, Eğitim yılının birçok eksik ve sorunla başladığını yşneleyerek, buna ek olarak Öğretmen hazırlık ödeneklerinin de hala ödenmediğine dikkat çekerek Eğitim Bakanlığını sorumluluğunun gereğini bir an önce yerine getirmeye çağırdı. Çağlar açıklamasında şöyle dedi:

 
 
KKTC Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlı olan resmi ilkokullar 15 Eylül, resmi ortaokul ve liseler ise 16 Eylül 2009 tarihinde 2009-2010 eğitim-öğretim yılına çeşitli sorunlarla başladılar.
 
UBP hükümeti ile birlikte eğitimde son günlerde yaşanan bazı sorunları genel olarak aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:
Okulların fiziksel sorunları,
Tadilatların halen sürmesi,
Kalabalık sınıflar,
Yeni dersliklerin yapılmaması,
Değiştirilen tarih kitapları,
 Öğretim program ve müfredatlarının eksikliği,
Azaltılan ingilizce ders saatleri,
Azaltılan matematik ders saatleri,
Haftalık ders saatlerinin 35’e düşürülmesi,
9 okulda müdür eksikliği,
21 müdür yardımcısı eksikliği,
Okullarda 100’den fazla öğretmen eksikliği,
Geçici öğretmenlerin nasıl görevlendirileceğinin halen açıklanmaması ve bu konuda partizanlık yapılması,
Okul kantinlerinin kiralanmalarında yaşanan usulsüzlük söylentileri ve KTEV ile Bakanlık arasında yaşatılan kantinlerle ilgili ihale sıkıntıları
Öğretmenlere öğretime hazırlık için verilen ödeneğin okullar açılmasına rağmen hala daha verilmemiş ve bir açıklama dahi yapılmamış olması.
19 Nisan 2009 tarihinde tek başına hükümete gelen UBP, diğer tüm konularda olduğu gibi Eğitimde de sorunlar yaratmaya ve toplumda huzursuzluğa neden olmaya devam etmektedir.
 
Yukarıda sıralanan sorunlarla ilgili yapılan eleştirilere doyurucu yanıtlar veremeyen Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanlığı, özellikle yıllardan beridir öğretmenlere ödenen “öğretime hazırlık ödeneği”ni okulların açılmasının üzerinden 2 hafta geçmesine rağmen ödememiş, bununla da kalmayıp bu konu ile ilgili yapılan eleştirilere hiçbir yanıt vermemiştir. Bu ödeneğin ne zaman ödeneceği konusunda da hiçbir açıklama yapma gereği dahi duymayan Bakanlık, öğretmen camiasını dikkate almayarak büyük bir saygısızlık örneği göstermiştir.
 
CTP-BG ağırlıklı hükümetler döneminde öğretmenlerin öğretime hazırlık ödeneği hem zamanında, hem de hatırlanacağı gibi bu ödenek asgari ücretin 1.5 katından 1.75 katına çıkarılarak ödenmekteydi.
 
Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın bu kimseyi dikkate almayan keyfi uygulamalarından dolayı ve eğitimde sorunları yığınsal hale getirip içinden çıkılamaz duruma getirmesi nedeniyle kamuoyu önünde bir kez daha şiddetle kınıyor ve tutumlarını değiştirmeye davet ediyoruz.”