Siber: Cumhurbaşkanlığında iş yapma odaklı yeni bir dönem başlayacak

Cumhuriyetçi Türk Partisi – Birleşik Güçler (CTP-BG) Cumhurbaşkanı adayı Dr. Sibel Siber Cumhurbaşkanlığı makamının yeni dönemde iş yapma odaklı halk yararına çalışan üreten bir yapıya kavuşacağını söyledi. Siber, prensip olarak da şeffaflık, dürüstlük ilkesiyle hareket edeceğini söyledi. Müzakere etmenin ciddi bir iş olduğunu vurgulayan Siber, ortak açıklamayı imzaladıktan sonra ‘istemeden imzaladım’ anlamına gelen sözlerin güvensizlik yarattığını belirtti. Halkımız net ve doğru bilgilendirilmeli diyen Siber, makamların gerçek sahibinin halk olduğunu bir kez daha vurguladı.

CTP-BG Cumhurbaşkanı adayı Dr. Sibel Siber Kıbrıs Türk Barolar Birliği’ni ziyaret ederek cumhurbaşkanlığı adaylığı hakkında bilgi verdi. Kıbrıs Türk Barolar Birliği Başkanı Ünver Bedevi ile görüşen Siber’e ziyareti esnasında CTP Kadın Örgütü Genel Başkanı Sibel Sorakın, Gençlik Örgütü Başkanı Ongun Talat ve Ürün Solyalı eşlik etti.

GÜVENLİ YAŞAM ÇALIŞMA GRUBU OLUŞTURACAĞIZ
Siber, yeni dönemde müzakerecilik yanında cumhurbaşkanlığının iki görevi daha olduğunu, bir tanesinin toplum lideri olarak Kıbrıs Türk Halkının haklarının peşine düşmek diğer görevinin ise bugünümüzü iyileştirmek olduğunu söyledi. Cumhurbaşkanlığında çalışma grupları oluşturulacağını ve sivil toplumum temsilcilerinin yer alacağı projeler üretileceğini söyleyen Siber, “Hukukçularımızın bu çalışmalarda yer alması önemli. Karar mekanizmalarında hukukun yeri önemli” dedi.

HALKIMIZIN UMUT VE İNANCINI YÜKSELTECEĞİZ
Kıbrıs müzakerelerinin şu an için durduğunu anımsatan Siber, Anastasiadis’in Kıbrıs Türk liderliğinin sessizliğinden de cesaret alarak ve şu anda uluslararası baskı da görmediği için masaya dönmediğini kaydetti. Siber, “Çözüm iradesini güçlü tutmak çaresizlik değildir çünkü halkımızın çözüme ihtiyacı var. Bu yönde aktif ve dinamik çalışmalar yaparak halkımızın uluslararası alanda sesi ve görüntüsü olacağız. Halkımızın umut ve inancını yükselteceğiz” dedi. Kıbrıs müzakerelerinin yarım asırdır sürdüğüne vurgu yapan Siber, çözüm iradesini güçlü tutan halkımızı artık sorunun bir çözümle neticelenmesini beklediğini dile getirdi. Kendi kimlik ve varlıklarıyla dünyada yer almak istediklerini ifade eden Siber, çözüme inanan, uzlaşı ve barış dili konuşan bir liderle bu işin ilerletilebileceğini belirtti. Uluslararası ilişkilerde güçlü bir masa oluşturarak kulis faaliyetleri yapacaklarını anlatan Siber, “Kulis faaliyetleri yaparsanız masada daha güçlü olursunuz” dedi. Müzakere ederken Kıbrıs Türk halkının haklarının peşine düşeceklerini dile getiren Siber, insani ambargoların kaldırılması gerektiğine değindi. Göreve gelmeleri halinde günlük yaşamı iyileştirmek için projeler üreteceklerini kaydeden Siber, Meclis Başkanlığı’nda şu an altı tane sosyal sorumluluk projesi yürüttüklerini söyledi.