ELAM’a terör örgütü muamelesi yapılarak suçlular yargılanmalıdır

CTP Genel Sekreteri Kutlay Erk, dün akşam Limasol’da yaşanan olaylarla ilgili açıklama yaparak Rum yönetimine seslendi. Erk, yetkililerin açıklamalarındaki samimiyetinin, ELAM’a terör örgütü muamelesi yapılarak bu kişilerin yargı önüne çıkarılmasıyla ispatlanacağını söyledi.

Açıklama şöyle:

Limasol’da dün gerçekleşen konferansa konuşmacı olarak davet edilen 2. Cumhurbaşkanımız Mehmet Ali Talat ve beraberindeki heyete, terör örgütü olarak gördüğümüz ELAM tarafından düzenlenen faşist saldırı, Kıbrıslı Türklerin güven duygusunu bir kez daha zedelemiştir. Görüşme sürecinde güvenliğe verdiğimiz önemin kaynağı da bu tür olaylardır. Güneydeki güvenlik güçleri bu tür olayların önüne geçmekte yetersiz kalmaktadır. Kıbrıslı Türklerin her halükarda can güvenliğinin sağlanması gerekmektedir.
Rum yönetimi, ırkçı, faşist olan bu örgütleri ‘teröristler’ diyerek suçlamakla yetinmek yerine ELAM’a terör örgütü muamelesi yapmalıdır. Dün akşamki olayın failleri kamera görüntülerinde bellidir. Rum yönetiminden beklentimiz bu kişileri süratle yargı önüne çıkarmasıdır. Yöneticilerin bu eylemlere verdiği tepkinin samimiyeti ancak bu şekilde ortaya çıkacaktır.
Faşist, saldırgan girişimleri her iki tarafta da kabullenmemiz mümkün değildir. Kuzeyde ve güneyde bu ve buna benzer eylemleri kınıyoruz. Yaşanan bu ürkütücü olayın son olması dileğiyle barış sürecini baltalamaya yönelik bu eylemlere Kıbrıslı Türkler olarak asla geçit vermeyeceğimizi de belirtmek isterim.

Kutlay Erk
CTP Genel Sekreteri
27.03.2014