CTP Kadın Örgütü Başkanı Sibel Sorakın ve Dış İlişkiler Sekreteri Fazilet Özdenefe, Avrupa Sosyalistleri Partisi (PES) 9. Kongresi öncesi bugün düzenlenen PES Kadın Konferansı’na katıldı.

Konferansta genç kadınların işsizliği üzerinde duruldu ve genel ekonomik kriz ortamından ağırlıklı olarak etkilenen kesiminin kadınlar olması nedeniyle kadınların, özellikle de genç kadınların iş piyasasına eşit şekilde erişiminin güvence altına alınması yeni dönemin öncelikleri arasına alındı. 

BAŞKAN TÜM KADINLARIN DESTEĞİNİ ALDI

Kadın Konferansı’nın başlığı ‘Genç kadınların işsizliğine karşı mücadele’ olarak belirlendi. Mevcut PES Kadın Başkanı olan Zita Gurmai, tek aday olması nedeniyle seçime gerek kalmadan PES Kadın Üyelerinin tam desteğiyle yeniden başkan seçildi. Bu sabah gerçekleşen seçimlerden sonra kongrede tartışılmak üzere Avrupa’daki kadınların eşit cinsel ve üreme hakları konusunda karar alındı.

KADINLARIN ÜREME VE CİNSEL HAKLARI

Üreme ve Cinsel Hakların, kadınlarının sosyal, ekonomik ve finansal alanlarda güçlenmesine katkı koyabilecek en temel insan hakkı olduğunun altı çizildi. Avrupalı kadınlar, göçmen kadınların da bu denklemin içinde olması gerektiğini vurguladı. En önemlisi ise mevcut kriz döneminde, özellikle de sağ partilerin iktidarda olduğu Avrupa ülkelerinde son dönemlerde geliştirilen politikaların, kadınların iş piyasasına ulaşımının ve üretmesinin önüne geleneksel ‘annelik’ ve ‘ev hanımlığı’ rollerini koymaları gerçeğinin algılanması ve buna karşı özellikle sol güçlerin derhal etkili politikalar üretmesi yönünde görüş birliği sağlandı.

SOSYALİST GÜÇ İÇİN ALTYAPI ÇALIŞMALARI

28-29 Eylül tarihleri arasında sürecek olan 9. PES Kongresi’nin bu yılki ana teması, ‘Genç işsizlikle mücadele’, sloganı ise ‘Senin geleceğin benim geleceğim” olarak belirlendi. Dört yılda bir tekrarlanan, yeni dönemin hedef ve vizyonunun belirlendiği kongrede, 2014’teki Avrupa seçimlerinde sosyalistlerin gücünü artıracak stratejilerin de altyapısı hazırlanacak.