Talat’tan kurultaya katılım çağrısı

Cumhuriyetçi Türk Partisi, 13 Kasım’da gerçekleştirilecek büyük kurultaya giderken başlattığı genişletilmiş ilçe meclisi toplantılarına dün akşam Lefkoşa ile devam etti. Genel Başkan Mehmet Ali Talat’ın partililere seslendiği toplantıda kurultaya yönelik çalışmalar ve yeni dönemde üyeleri bekleyen sorumluluklar konuşuldu.

Yeni tüzük gereği Parti Meclisi (PM)’ye 75 kişi seçileceğini ve bu seçimin çok önemli olduğunu kaydeden Talat, parti içi gruplaşmaların ortadan kalkması gerektiğine vurgu yaparak aidatını ödeyip oy kullanma hakkına sahip üyelerin yanı sıra oy kullanmayacak üyelerin de kurultaya katılmasını istedi. Talat ayrıca herkesin kendi iradesiyle etki altında kalmadan kimseye fırsat vermeden parti meclisini belirlemesini istedi. Talat, PM üyelerinin tüm toplantılara katılmak ve katkı yapmakla sorumlu olduklarını hatırlattı.

TALAT: YENİ DÖNEME MÜHÜR VURACAK OLAN SİZLERSİNİZ
İlçe meclis toplantılarını yapmaktaki maksadın kurultay hazırlıklarının üst düzeye çıkarılması olduğunu belirten Genel Başkan Mehmet Ali Talat, ilk defa üyeliğe dayalı bir kurultay gerçekleştirileceğini bunun ilk denemesinin bu kurultayda yapılacağını belirtti. İlk kez elektronik oylama ile seçim yapılacağını da hatırlatan Talat, her anlamda yeni bir döneme girildiğini kaydetti. Bu kurultayla parti içi huzursuzlukların yaşandığı dönemin kapanacağına vurgu yapan Talat, parti içi gruplaşmaların CTP gibi bir siyasi partiye asla yakışmadığını söyledi. Talat sözlerini şöyle sürdürdü:
“Bölünme siyasi anlayışlarla olsa onu bir nebze anlayabilirim. Dünyanın bütün sol partilerinde ideolojik temelli gruplaşmalar oluyor ama bizdeki hiçbir şekilde siyasi temelli değil, tamamen kişisel. CTP gücünü gönüllü birliktelikten alır. Kimse kimseyi zorla tutmuyor. Kimse kendisine menfaat sağlamak için CTP’de kalamaz. CTP kuruluşundan belli bir zamana kadar üyeleriyle sadece fedekarlığı paylaştı. Eğer bu unutulursa artık iktidar olduk diyerek fedekarlık değil de bazı avantajlar paylaşılmaya başlanırsa parti içinde bölünmeler başlar. Yeni yönetim, yeni dönem bunu silip atacak. Buna mühür vuracak olan da sizlersiniz” dedi.

PM SEÇİMİ ÇOK ÖNEMLİ
Aidatını ödemediği için oy kullanamayacak olsa da tüm üyelerin kurultaya katılım sağlaması gerektiğini belirten Talat, yeni dönemin coşkuyla karşılanması gerektiğini kaydetti. Parti Meclisi’nin Kurultay’dan sonraki en yüksek organ olduğunu ve seçim yaparken PM toplantılara katılacak kişilere oy verilmesini isteyen Talat, “Parti Meclisi üyesinin bütün toplantılara katılıp kapasitesi oranında katkıda bulunup oylamalara katılma gibi sorumluluğu var. Sadece gündemi kendi ilgi alanına uygun olan toplantılara değil tümüne eksiksiz katılacak arkadaşlara oy verin” dedi.

KIBRIS SORUNU VE TUHAF BİR HÜKÜMET
Tuhaf bir hükümetle karşı karşıya olunduğunu ifade eden Talat, UBP-DP Azınlık Hükümeti’nin aldığı kararların sürekli mahkemeden döndüğünü ve değiştirmek zorunda kaldıklarını belirtti. “Bu hükümetin ömrü uzun olamaz. Bunu da göz önüne alarak yakında bir erken seçim olacakmış gibi hazırlanmalıyız” diyen Talat, yeni yönetimiyle CTP’nin başarılı değil çok başarılı olmak zorunda olduğunu vurguladı. Önlerinde Kıbrıs Sorunu olduğunu eğer çözüm gerçekleşirse bunun onaylanabilmesi için referandum yapılacağını ve ‘Evet’in çıkmasının CTP’nin performansına bağlı olduğunu kaydetti. Talat sözlerini şöyle tamamladı:
“Hiç durmadan barış, demokrasi, özgürlük ve ekonomik refah için adımlarımızı atmaya devam edeceğiz. Bunun için katkılarımızı esirgemeden hep birlikte çalışacağız ve mutlaka başaracağız.”

ARŞEHİT: YILLIK PLAN HEMEN YAPILACAK
Lefkoşa İlçe Başkanı Rifat Arşehit de partililere seslendiği konuşmasında kongrenin ardından belirlenen ilçe yönetimine gelen kişiler hakkında üyelere detaylı bilgi verdi. Başkent Lefkoşa olarak bu dönemde çok çalışmaları gerekeceğini, üyelerin güçlerini birleştirerek halkın ihtiyacı olan dönüşümü sağlamak için çalışacaklarını vurguladı. Tüzük gereği ilçelerin yapması gereken yıllık programın bu yıl muhakkak yapılacağının altını çizen Arşehit, örgütlerden gerekli katkının yapılmasını talep etti.