CTP-BG Mağusa milletvekili adayları İncirli köyünü ziyaret etti…

 CTP-BG Mağusa milletvekili adayları İncirli köyünü ziyaret etti… 

 
Ziyarette konuşan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sonay adem, önümüzdeki hizmet dönemi ile ilgili müjdeyi verdi
 
Yerel istihdamın desteklenmesi için teşvik geliyor
 
Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler (CTP-BG) Mağusa milletvekili adayları seçim ziyaretleri çerçevesinde dün, İncirli, Köprülü ve Çayönü köylerinde halkla buluşarak projelerini anlattı. Özellikle yabancı iş gücünün ülkemize gösterdiği ilgi ve güneyde inşaat sektöründe çalışan Kıbrıslı Türkler için işsizlik sıkıntısının başgöstermeye başlaması hükümeti, kuzeydeki sektörlerde daha fazla Kıbrıslı Türkün iş imkânı bulabilmesi için harekete geçirdi.
 
İncirli köy kahvehanesinde halka yapılan toplantıda konuşan Çalışma Bakanı Sonay Adem, yabancı iş gücünün kayıt altına alınmasıyla sosyal sigorta emeklilerine maaş verecek ekonomik büyümenin sağlandığını, pek çok ülkeye göre sosyal sigorta emeklilerinin maaşlarının daha yüksek olduğunu söyledi.
 
Yerel iç gücününün desteklenmesi için bir proje çerçevesinde bir takım önlemler almayı öngördüklerini belirten Adem, yabancı iş gücününü fazlalığının, sosyal, kültürel yönden yarattığı sıkıntının yanı sıra, eğitim ve sağlık konularında devletin imkanlarını zorladığını söyleyerek, İhtiyat Sandığı yasasında yapılan değişiklikle yabancı işçi çalıştıracakların yerli istihdamın desteklenmesi için yüzde 5 prim yatıracağı bilgisini verdi.
 
Adem, yatırılacak yüzde 5 primlerin bir fonda birikeceğini, Temmuz ayı itibarıyla  çalıştırılacak her yerli işçinin sosyal sigorta ve ihtiyat sandığı yatırımlarının ilgili işveren tarafından değil,  bu fondan yapılacağını kaydetti.
 
1 Temmuz 2009’dan sonra özellikle gençlerin istihdam edilmesi için çok büyük destek sağlanacağını vurgulayan Adem,  geçmişle kıyaslandığından çalışma yaşamında bugün büyük gelişim kaydedildiğini söyledi.
 
Bankacılık ve Finans sektöründe yerli iş gücünün istihdamı için bankalarda yüzde 90 yerli çalıştırma zorunluluğu getirdiklerini, başartılı olan bu uygulamayı inşaaat sektörü dahil genele yayma düşüncesinde olduklarını belirten Adem, ortalama işsiz sayısı 2000 olan ülkemizde, uygulanacak kotayla üniversite mezunlarına iş imkanı doğacağını söyledi.
 
ERGENEKON’DAKİ KKTC VATANDAŞLARININ HESABI VERİLMELİ
 
Bir soru üzerine ergenekon olayına da değinen Adem, Türkiye’de soruşturma kapsamında tutuklananlar arasında çok sayıda KKTC vatandaşının da yer aldığını işaret ederek, Kıbrıs’a gelmeden vatandaş yapılan kişilerin kimler tarafından ve neden vatandaş yapıldığının hesabını birilerinin vermesi gerektiğini söyledi.