CTP-BG Genel Başkanı ve Başbakan Ferdi Sabit Soyer, CTP-BG Lefkoşa İlçesi tarafından dün akşam gerçekleştirilen resepsiyonda Kıbrıs Türk halkının dünya ile bütünleşme hedefi olduğunu vurguladı…

 CTP-BG Genel Başkanı ve Başbakan Ferdi Sabit Soyer, CTP-BG Lefkoşa İlçesi tarafından dün akşam gerçekleştirilen resepsiyonda Kıbrıs Türk halkının dünya ile bütünleşme hedefi olduğunu vurguladı…

 
“Şimdi dünya vatandaşı olma zamanı”
 
 
Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler (CTP-BG) Genel başkanı, Başbakan Ferdi Sabit Soyer, Kıbrıs Türk halkının Avrupa ve dünya ile bütünleşmeyi hedeflediğini kaydederek bu hedefe yeşil yoldan ilerleyerek varılabileceğine işaret etti.
 
CTP-BG Lefkoşa İlçesi dün akşam saat 20.00’de Saray Otel’de memurlara yönelik bir resepsiyon düzenledi. Resepsiyona, CTP-BG Genel Başkanı ve Başbakan Ferdi Sabit Soyer, Maliye Bakanı Ahmet Uzun, Eğitim Bakanı Canan Öztoprak, CTP-BG Lefkoşa İlçesi Milletvekili adayları, CTP-BG’liler ve memurlar katıldı.
 
Başbakan Soyer, resepsiyonda yaptığı konuşmada, 19 Nisan Seçimlerine yönelik tüm ülkede bir dinamizm yaşandığına dikkati çekerek, “7’den 70’e ülkenin her yanında büyük bir heyecan yaşanıyor. Bu heyecanın temelinde ise Kıbrıs Türk Halkının dünya ile bütünleşmek hedefi vardır. AB ve Dünya’nın yanında eşit bir halk olarak yer almak vardır.” şeklinde konuştu. Soyer, Kıbrıs Türk halkının bu hedefe yeşil yoldan ilerleyerek ulaşacağını vurguladı.
 
UBP, DP ve TDP’nin ülke için birer değer olduğunu söyleyen Başbakan Soyer, “ama saygıdeğer bir parti olmanın yolu, başkasına da saygı göstermek, ülke gerçeklerini görmek ve toplumun sorunlarına yapıcı bir düşünce getirmektir.” şeklinde konuştu ve UBP’nin serbest bölge düşüncesini yorumladı.
 
Soyer, “Serbest bölge ve AB yolu birbiriyle büyük bir çelişkidir. Hem serbest bölge diyeceksiniz, halk çözüm ve AB yolunda diye de AB diyeceksiniz. Bu olamaz. Bunu halkımızın bilmediğini düşünüyorlar. Eğer serbest bölge olgusu bizi uluslararası hukukun dışında olduğumuz dönemlerde ekonomik olarak açılıma götürmüş olsaydı, Mağusa Serbest Liman Bölgesi bugün maaş ödemek için devletten katkıyı beklemezdi” şeklinde konuştu.
 
TDP’yi de eleştiren Soyer, “Genel Başkanları kemer sıkmaktan bahsediyor. Kemer sıkmanın ne manaya geldiğini herkes bilir. Akşam bir TV Programında ücretleri azaltmaktan söz etti. Maaşların fazlalığından söz eden bir partinin genel başkanı öneri olarak özel sektördeki ücretler fazladır diyor. 5 yıl boyunca, gece gündüz asgari ücreti, sefalet ücret olarak tanımlayan yine kendileriydi” dedi.
 
CTP-BG’nin hedeflerini de anlatan Soyer, “ülke insanımızın işe aşa kavuşması, refah düzeyinin artması için elimizden geleni yapacağız.” diyerek 2003 yılında güneye göre ekonominin pozisyonu yüzde 30 iken bugün 60 olduğunu anımsattı.