Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler (CTP-BG) Genel Başkanı Başbakan Ferdi Sabit Soyer, CTP-BG’nin her yerde olduğu gibi …

 Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler (CTP-BG) Genel Başkanı Başbakan Ferdi Sabit Soyer, CTP-BG’nin her yerde olduğu gibi İskele’de de çıtayı yükselttiğini vurguladı. Soyer, “İskelede hedef artık 3 değil 4 milletvekilidir” dedi.

 
CTP-BG İskele İlçesi dün, CTP-BG Genel Başkanı Başbakan Ferdi Sabit Soyer’in de katılımıyla CTP-BG Gelincik ve Erenköy Ocak binalarını hizmete soktu. Her iki yerleşim birimindeki açılış törenleri şölene dönüşürken İskele’den başlayıp Bafra, Kumyalı ve Ziyamet köylerinden geçerek açılışın yapıldığı Gelincik ve oradan da Erenköy’e uzanan 300’ü aşkın aracın oluşturduğu konvoy geçtiği yeri yeşile büründürdü. Konvoy, geçtiği köylerde zeytin yaprakları ile tütsülendi. Gelincik ve Erenköy Ocak örgüt binalarının açılışlarının ardından Mehmetçik köyüne de ziyaret gerçekleştirildi.
 
Karpaz bölgesi dün CTP-BG İskele İlçesi’nin düzenlediği açılışlar ve ziyaretle olağandışı bir hareketliliğin merkezi haline geldi.
İlk açılış saat 15.30’da Gelincik’te 16.30’da ise Erenköy’de gerçekleşti.
 
Gelincik’te büyük bir kalabalık ve coşku ile gerçekleşen açılışta Başbakan Soyer kısa bir konuşma yaparak halka seslendi. Ardından konvoy Erenköy Ocak binasının açılışı için Erenköy’e hareket etti. Erenköy’deki açılış için Ocak binası önünde çok büyük bir kalabalık toplanarak açılışı mitinge dönüştürdü.
 
Burada halka seslenen CTP-BG Genel Başkanı Başbakan Ferdi Sabit Soyer, İskele’de hedefin artık 3 değil, 4 milletvekili olduğunu kaydederek, CTP-BG İskele ilçesinde gün geçtikçe daha da güçleniyor” dedi.
 
GOLİFA DÖNEMİ KAPANDI
 
Geçmiş hükümetlerin, üretmeden Türkiye’den gelen yardımı, Kıbrıslı Rumlardan kalan ganimetleri golifa gibi dağıttıklarını, her seçim döneminde işe girme pusulalarının ortalıkta uçuştuğunu anımsatan CTP-BG Genel Başkanı Başbakan Soyer, hükümeti, bir katrilyon altı yüz elli trilyon iç borç ile devraldıklarına dikkat çekti. Yine aynı zihniyetlerin, iktidara gelip faizsiz krediler, ihracatlara sübvansiyonlar vereceklerini söylediklerini kaydeden Soyer, “Merkez Bankası’nın para basma yetkisi olsa bunlara dayanamaz kırılır” dedi.
 
Soyer konuşmasını şöyle sürdürdü:
 
“Dünyada global bir kriz var ve bu kriz çok şiddetli olmasa da ülkemizi de etkilemeye başladı. Bu nedenle de önlemlerimizi almak zorundaydık ve tam seçime giderken 1 Ocak 2009’da çıkıp maaş artışı vermeyeceğimizi alım gücünü ise hayat pahalılığı ödeneği ile karşılayacağımızı açıkladık. Bu yürek isteyen bir iştir. 1976-2002 yılları arasında kişi başı milli gelir 2000 dolardı. 2003’e kadar gelen yardımlar KKTC bütçesinin gelir kalemi ile oranı %87 idi. 2008 sonunda TC’den gelen yardımların yerel gelirlere oranı %15 olmuştur. Ama bu gelen yardımların azaldığı anlamına gelmez tam aksi artmıştır. Ama bizim yerel gelirlerimiz de ekonominin büyümesi ile birlikte büyük oranda arttığından bu oran da düşmüştür. Daha önce bu yardımların sadece %15’lik kısmı yerel sektöre ve yatırımlara kullanılırken bugün %85’i su yol vs gibi altyapı çalışmalarında kullanılmaktadır.”
 
Yapılan bu hizmetlerin Karpaz bölgesinde de hemen göze çarptığını kaydeden Soyer, İskele’den Karpaz’a kadar bütün ana yollar,  köy içi yollar ve ova yollarının yapıldığını, su şebekeleri değiştirildiğini anımsattı.
 
UBP’YE ELEŞTİRİ
 
Konuşmasında UBP’nin siyasetini de eleştirerek ÖRP’nin kuruluş şekline karşı çıkan UBP’nin 18, DP ise 26 ay meclisi boykot ettiklerini kaydeden CTP-BG Genel Başkanı, Başbakan Ferdi Sabit Soyer, daha sonra ‘ilkeden’ bahseden bu partilerden UBP’nin,  adı DP ile özdeşleşmiş bir önceki gün DP ile köy gezisinde olan Ata Atun’u bir gecede transfer ederek onunla bir de siyaset okulu açtıklarına işaret etti. Soyer, “Bu okulun öğrencilerine hangi ilkeyi öğretecekler. Seçime biraz daha yaklaşırken bir kişi istifa etti diye 18 ay meclis boykot eden bu zihniyet istifa eden 3 ÖRP’li belediye başkanını şölen ile partilerine transfer ettiler. İlke bunun neresinde. İnsanın özü sözü bir olmalı. Rüzgâra göre eğilen bükülen bir siyaset hattı izlemekle ilkeli olunmaz” dedi.
 
27 Kasım 2008 tarihinde UBP kongresi öncesinde Güneş Gazetesi’nin “ Eroğlu’nun Miadı Doldu” diye manşet attığını anımsatan Soyer, “Dört ay önce Eroğlu’nu aşağılayanlar dört ay sonra “Efsane geri dönüyor” diyorlar. Efsanenin miadı doldu ama hala aynı zihniyette…” şeklinde konuşarak, sözlerini şu ifadelerle sonlandırdı:
“CTP-BG olarak daha yapacak çok işimiz var açtığımız yeşil yolda sevgi seli ile ilerlemeye devam edeceğiz.”