Türkmenköylüler CTP adaylarını köy meydanında karşıladı

 Türkmenköylüler CTP adaylarını köy meydanında karşıladı

 
Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler(CTP-BG) Mağusa milletvekili adaylarının Türkmenköy ziyareti köy örgütünün organizasyonuyla meydan mitingine dönüştü. Köy meydanında toplanan büyük bir kalabalık, Başbakan Ferdi Sabit Soyer’in “AB ve çözüm vizyonunun ekonomik ve uluslararası gelişmelerle devam etmeli” sözlerini alkışlarla onayladı. Türkmenköylüler, UBP’nin çözümün önünü tıkamaya yönelik politikalarına da tepki gösterildi.
 
CTP-BG Mağusa İlçe Başkanı Ali Gulle, adayların tanıtımını da yaptığı açılış konuşmasında, 19 Nisan’da sandıklar açıldığında her tarafta olduğu gibi Türkmenköy’den de yeşilin çıkacağını, CTP’nin birinci parti olarak ipi göğüsleyeceğini söyledi.
CTP-BG Genel Başkanı ve Başbakan Ferdi Sabit Soyer yaptığı konuşmada, CTP-BG’nin iktidar döneminde yaşanan siyasi krizlere rağmen, ekonomik büyümenin sağlandığını ve ülke ekonomisinin Güney Kıbrıs ekonomisinin yüzde 60 oranına ulaşıldığını kaydetti.
 
Geçmişte yanlış politikalar sonucu Güney Kıbrıs’ın tek yanlı AB’ye üye olmasından kaynaklanan olumsuzluklara rağmen, görüşme sürecinin başlatıldığını ve 2009 yılı sonunda çözümün öngörüldüğünü ifade eden Soyer, UBP’nin konfederasyon tezini ileri sürerek hem görüşmeleri hem de AB ile olan ilişkileri durdurmayı amaçladığını vurguladı.
 
AB yardım programlarının Kıbrıslı Türklerin hayatının pek çok alanında uygulanmaya devam ettiğini, UBP’nin “serbest bölge” önerisinin Türkiye ile olan ticari ilişkilere zarar vereceğini belirten Soyer, “UBP yabancı iş gücünü asgari ücret ve sosyal sigorta kapsamından çıkaracakmış. Bu haksız rekabet demektir. Bunlarla birlikte yeni vatandaşlık vermek çözümün önünü tıkamayı amaçlar” dedi.
UBP’nin her seçim döneminde devlet kaynaklarını dağıtarak seçim kazandığını, bunun sonucunda milli gelirin 2 bin dolara gerilediğini, binlerce insanın göç yollarına düştüğünü kaydeden Soyer, “UBP dağıttıklarıyla seçim kazandı ama kaybeden halk oldu, gençlik oldu” şeklinde konuştu.
 
UBP’nin önerilerinin gerçeklerle bağdaşmadığını söyleyen Soyer şunları kaydetti: “Sosyal sigortalarda kaydedilen gelişmeye rağmen, bugün 3 aktif çalışan bir emeklinin maaşını karşılamaktadır. 3 yıl sonra sosyal sigortalar maaş ödeyemeyecek duruma gelecek. 15 yıl yatırım yapanları 25 yıl üzerinden emekliye çıkardılar geçmişte. Yılsonuna kadar sosyal sigortalar 1200 kişiye emekli maaşı ödemek zorunda. Bu gerçeklere rağmen UBP’nin yabancı iş gücünü sosyal sigorta kapsamından çıkaracağını söylemesindeki esas amaç çözümü engellemektir”.
 
 UBP’nin geçmişte olduğu gibi tehditler savurmaya başladığına dikkat çeken Soyer, “sizin feriştahınız biri cumhurbaşkanlığında diğer başbakanlıkta 2 kanatla uçarken bile sizden korkmadık, bundan sonra hiç korkmayız” dedi.
 
Hedefin Brüksel’de Kıbrıslı Rumlar kadar hak sahibi olarak, eşitlik temelinde çözüme ulaşmak olduğunu söyleyen Soyer, ekonominin geliştirilmesi ve bütçenin yerel kaynaklarla karşılanması noktasına dikkat çekti.