CTP-BG Esentepe mitingine AB ve çözüm kararlılığı damgasını vurdu…

 CTP-BG Esentepe mitingine AB ve çözüm kararlılığı damgasını vurdu… 

 
CTP-BG Genel Başkanı, Başbakan Soyer, değişimi gerçekleştirmenin yürek istediğini vurguladı…
 
“Bu yürek bizde var”
 
 
Cumhuriyetçi Türk Parti Birleşik Güçler (CTP-BG) Genel Başkanı, Başbakan Ferdi Sabit Soyer, geleceğe, ileriye giden yolun zor ve özveri gerektiren bir yol olduğunu kaydetti. Soyer, zor olsa da bu yolu yürümenin her şeye değeceğini vurguladı.
 
CTP-BG Esentepe mitingi dün akşam coşkulu bir kalabalığın katılımıyla gerçekleşti. Son günlerin gündemine damga vuran Ergenekon örgütünün Kuzey Kıbrıs bağlantısının halkta yarattığı öfke Esentepe mitinginde atılan sloganlarda da kendini gösterdi. Esentepeliler miting sırasında Ergenekon’u lanetleyen sloganlar yanında, “İlerle sen şimdi”, “Kıbrıs’ta barış engellenemez”, “Yaşasın CTP-BG”, “Birlik, mücadele, dayanışma” şeklinde sloganlar attı. CTP-BG Girne milletvekili adayı, Ulaştırma Bakanı Salih Usar’ın Girne adaylarını platforma çağırarak Esentepelilere tanıtmasının ardından CTP-BG Genel Başkanı, Başbakan Ferdi Sabit Soyer tezahüratlar arasında kürsüye geldi.
 
CTP-BG Genel Başkanı Başbakan Ferdi Sabit Soyer, CTP-BG’nin halkla birlikte inşa ettiği Yeşil Yolun temelinde ilerleme olduğuna işaret ederek, CTP-BG’nin ilerlemeyi, dünyaya açılan yolun ilk taşlarını döşeyerek başlattığını ifade etti. Soyer, hedefin Kıbrıs Türk halkını eşitliğinin teslim edileceği bir çözümle birlikte Avrupa Birliği’ne taşımak olduğunu vurguladı. Soyer, “Avrupa’ya gidip bu ilişkileri geliştirmemiz gerekiyor” dedi.
 
Ulusal Birlik Partisi’nin (UBP) Kıbrıslı Türkleri dünyayla birleştirmek gibi bir vizyonu olmadığına işaret eden CTP-BG Genel Başkanı, bu partinin yeniden Kıbrıs Türk halkının dünyadan soyutlanmış bir halde yaşatıldığı günlere dönmeyi hayal ettiğini kaydetti ve “Tüm engeller aşılacak, geriye dönmek yok” dedi. 
 
Soyer, ilerleme yolunda asla engel tanımayacaklarını da sözlerine ekledi.
Soyer, 2003 yılında Kıbrıs Türk halkının kararını verip meydanlara “çözüm ve AB” sloganlarıyla çıktığını ve bugüne kadar uzanan büyük değişimi başlattığını anımsatarak, “Yeşil Yolda ilerliyoruz. Artık geriye dönüş mümkün değil” diye konuştu. Değişimi gerçekleştirmenin yürek istediğini vurgulayan Soyer, “Bu yürek bizde var” dedi.