CTP-BG İskele Milletvekili ve adayı Mehmet Ceylanlı, İskele’de yapılanları ve hedefleri anlattı…

 CTP-BG İskele Milletvekili ve adayı Mehmet Ceylanlı, İskele’de yapılanları ve hedefleri anlattı…

 
“Altyapı tamamlandı, daha büyük hedeflerimiz var”
 
 “Doğa korunarak gelişme sağlanacak, ekoturizm yaygınlaştırılacak”… “20 Nisan’da CTP-BG yine iktidardadır. Ekonomik gelişmeyi sağlayacak, Kıbrıs sorununu çözecek ve halkımızı referanduma ve AB içindeki yerine götüreceğiz”… “Toplumsal uzlaşıyla devam edeceğiz… Hepimiz Naci Talat’ız”
 
 
CTP-BG İskele Milletvekili ve 19 Nisan’da yapılacak seçimde aday olan Mehmet Ceylanlı, CTP’nin iktidarda olduğu sürelerde İskele ve Karpaz bölgesindeki birçok altyapı eksikliğini giderecek yatırımlar yapıldığını, bundan sonra da önlerinde daha büyük hedefler bulunduğunu söyledi. Ceylanlı, Kıbrıs’ın en güzel bölgelerinden biri olan Karpaz’da doğayı koruyarak gelişmeyi sağlayacaklarını vurguladı.
 
Ekoturizmin yaygınlaştırılacağını, Bafra turizm yatırım alanındaki yatırımlarla istihdama da büyük katkı sağlanacağını belirten Ceylanlı, “Halkımız endişe etmesin. 20 Nisan’da CTP-BG yine iktidardadır. Hem ekonomik gelişmeyi sağlayacak, hem Kıbrıs sorununu çözecek, hem halkımızı referanduma ve AB içindeki yerine götüreceğiz” dedi.
Ceylanlı, ART televizyonunda Pazartesi akşamı yayımlanan “Geniş Açı” programında yaptığı konuşmada, İskele bölgesinde yapılanları ve yapılması hedeflenenleri anlattı.
Ceylanlı, CTP’nin yolunun çözüm, AB, demokrasiyi daha da geliştirme ve halkı daha mutlu yapma yolu olduğunu söyledi.
 
İskele’nin 1998’de ilçe olduğunu, önce 6, 2003’te ise 5 milletvekili olan ilçede, UBP iktidarları dönemlerinde sadece kaymakamlık binası açıldığını, onun dışındaki ilçe gereklerinin hiçbirinin yapılmadığını kaydeden Ceylanlı, bu tespiti yapan CTP’nin İskele’de kaza mahkemesi kurulmasının önünü açtığını, polisin İskele’ye gelmesiyle de gerçek ilçe altyapılarının oluşturulduğunu ifade etti.
 
 “YATIRIM GİTMEYEN KÖY KALMADI”
 
Ceylanlı, İskele’nin genellikle altyapısı eksik bir bölge olduğunu hatırlatarak, mahalli gelirlerdeki artış, TC’nin sağladığı yatırım kalemlerinin kullanımıyla bölgedeki 44 köyden yatırım gitmeyen kalmadığını; su şebekelerinin değiştiğini, yolların asfaltlandığını, ana yol bağlantılarının yapıldığını anlattı.
 
“Altyapı da bittikten sonra şimdi önümüzde daha büyük hedeflerimiz var” diyen Mehmet Ceylanlı, elektrik ve su arıtma sistemleri yapıldığını, daha önce tuzlu su içen halkın temiz suya kavuştuğunu söyledi. Bafra’daki su arıtma sisteminin 2 bin tondan 10 bin ton kapasiteye çıkarılması ve Yeşilköy’de de denizden su arıtma sistemi kurulmasıyla aküferin güçlendirildiğini ve 17 köyün bölgenin su sorununun çözümleneceğini kaydetti.
 
İTÜ VE BİR ÖZEL ÜNİVERSİTE
 
UBP ve DP’nin “bu bölgede üniversite olmaz” dediği Karpaz’da İstanbul Teknik Üniversitesi’nin meclisten bu hafta geçecek yasayla Erenköy’de kurulacağını belirten Mehmet Ceylanlı, çevre fakültesinin Karpaz’a kurulacağını; İskele’de de bir özel üniversite kurulması için başvuru bulunduğunu ancak seçim sürecine girildiği için sonraya bırakıldığını ifade etti.
 
CTP-BG İskele Milletvekili ve adayı Mehmet Ceylanlı, sağlıkta da önemli gelişmeler sağlandığını kaydederek, İskele ve Erenköy’de 112 acil servisin devrede olduğunu; ayda bin-bin 500 insanın mesai dışında sağlık hizmeti aldığını, bu rakamların ne kadar büyük ihtiyaç olduğunu gösterdiğini söyledi.
 
Kıbrıs Türk halkının iftihar edeceği Mağusa Hastanesi’nin de Karpaz ve İskele bölgesine hizmet verdiğine işaret eden Ceylanlı, sağlık ocaklarının da artırılacağını, atılımların süreceğini belirtti.
 
Ceylanlı, “İskele-Karpaz bölgesi Kuzey Kıbrıs’ın en güzel bölgelerinden biridir. Harika bir doğası vardır. Bu doğayı koruyarak gelişmeyi sağlayacağız” diye konuştu.
Mehmet Ceylanlı, kayıt dışı işçi ve yerleşimci sayısının diğer bölgelere göre az olduğunu kaydetti.
 
HAYVANCILIKTAKİ SIKINTILARA KARŞI ÖNLEMLER
 
Hayvancılıkta ciddi sıkıntıların yıllardır yaşandığını ancak Tarım Bakanlığı’nın önlemleriyle ideal bir noktaya gelinmek üzere olduğunu belirten Ceylanlı, bir inekten günde 14 kilo süt veriminin rantabl olmadığını, bu rakamın 30 kiloya çıkarılması için çalışmalar yapıldığını ifade etti.
Vergisiz mazot yardımı ve süt ve yem sübvansiyonlarıyla hayvancıların rahatlatılması için olduğunu vurgulayarak, hayvancılıkta reform çalışmalarının bakanlıkça sürdürüldüğünü belirten Ceylanlı, İskele Polis Müdürlüğü’ndeki polislerin artık çok daha rahat ortamda çalıştığını, İskele ve o bölgeye yapılan tüm yatırımların helal olduğunu vurguladı.
 
SANAYİ BÖLGESİ YAPILACAK
 
Mehmet Ceylanlı, İskele Sanayi Bölgesi’nin yapımının iptal kararının Savcılık’ın verdiği görüşle olduğunu çünkü, orman arazileri konusunda hassasiyet bulunduğunu kaydederek, ancak araştırmaların sürdüğünü ve yeni yerler bulunarak sanayi bölgesi yapılacağını; Karpaz’da muhtemelen Ziyamet’te de mülkiyet sorunu aşılırsa küçük bir sanayi bölgesi yapılacağını açıkladı.
 
Önceliği altyapıya verdiklerini çünkü daha önce birçok köyde çok fazla elektrik problemi yaşandığını anlatan Ceylanlı, “Tüm trafolar, enerji nakil hatları düzeltildi. Erenköy’de 400 yatlık dev bir marina yapılyor. Orayı 11 bin voltluk enerjiyle çalıştıramazsınız. Kalecik’ten ta Sipahi’ye 154 kilo voltluk enerji nakil hattı yapıldı. Çünkü İngiliz döneminden kalma hatlarla çok sık elektrik kesintileri yaşanıyordu. Yakında yat limanı yanında 5 yıldızlı bir otelin temeli atılacak” diye konuştu.
 
YATIRIMLAR SÜRECEK
 
Mehmet Ceylanlı, İskele’nin daha iyi ilçeleşmesi için yatırımların süreceğini vurgulayarak, Mehmetçik’in bucak merkezi olduğunu, gerekli dairelerin yapılacağını, Erenköy’de polisin boşalttığı binayı tamir edip bir devlet dairesine verileceğini söyledi.
“Daha yapacağımız çok iş var” diyen Ceylanlı, pilot bölge seçilen Büyükkonuk’ta uygulanan ekoturizmi yaygınlaştıracaklarını kaydetti ve  Taşlıca, Derince, Avtepe, Kuruova, Kaleburnu köylerinde de ekotuzimi teşvik projelerinin hazır olduğunu; Kaleburnu’nun Dipkarpaz’a daha kaliteli bir yolla bağlanacağını söyledi.
 
200 MİLYON DOLARLIK MARİNA
 
Ceylanlı, 200 milyon dolarlık marinanın altyapı çalışmalarının sürdüğünü, gerek bunun gerekse İTÜ’nün ve İskele’de kurulacak özel üniversitenin de bölgede istihdama önemli katılar sağlayacağını vurguladı.
 
Bafra’da inşa edilecek her turistik tesisin 300 civarında personele ihtiyacı olacağına işaret eden Mehmet Ceylanlı, KKTC vatandaşlarının buralarda istihdam edilmesi için teşvikler uygulanacağını bildirdi.
 
 “HALKIMIZ ENDİŞE ETMESİN YİNE İKTİDARDAYIZ… HEPİMİZ NACİ TALAT’IZ”
 
Ceylanlı, “Halkımız endişe etmesin. 20 Nisan’da CTP-BG yine iktidardadır. Hem ekonomik gelişmeyi sağlayacak, hem Kıbrıs sorununu çözecek, hem halkımızı referanduma ve AB içindeki yerine götürecek” dedi.
 
Ceylanlı konuşmasını “Biz toplumsal uzlaşıyla devam edeceğiz. DP’li adaylar her biri birer Denktaş olarak ilan edildi. Bizler de CTP’liler olarak birer Naci Talat’ız” diyerek tamamladı.