CTP-BG Genel Sekreteri Asım Akansoy, ülkedeki sorunları çözecek tek kurumun siyaset kurumu olduğunu kaydederek yapılması gerekene işaret etti:

Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler (CTP-BG) Genel Sekreteri Asım Akansoy, ülkede bir sistem sorunu yaşandığını ve bu sorunun üreticisi ve mal sahibinin UBP olduğunu kaydederek, “bu abuk sistemi kimse CTP’ye yüklemesin” diye konuştu. Ülkedeki sorunları çözecek tek kurumun siyaset kurumu olduğuna da işaret eden CTP-BG Genel Sekreteri, bu nedenle ülkede siyasi ahlakın tesis edilmesi ve yozlaşmadan kurtulmanın gerekliliğini vurguladı.

Akansoy bu sabah katıldığı AS TV’de yayınlanan Levent Özadam’ın hazırlayıp sunduğu “Günaydın Dünya” programında gündemi değerlendirdi.

Akansoy, öncelikle eğitim konusunun ele alındığı programda eğitimde başarı düzeyinin düşmekte oluşuna getirdiği yorumda 80’li yıllarda eğitimde daha başarılı olunduğunu, üniversite giriş sınavlarındaki başarı oranının daha yüksek olduğunu ifade ederek bugünkü durumda siyasilerin rolü bulunduğunu söyledi.

CTP-BG’nin iktidarda olduğu dönemde ileriyle doğru yaptığı hamleler ve attığı adımlara karşın şimdiki yönetimin eski sisteme dönme kararı verdiğini kaydeden CTP-BG Genel Sekreteri, eğitim gibi ülkenin bir diğer önemli konusu olan sağlıkta da büyük sorunlar yaşandığını vurguladı.

Kıbrıs Cumhuriyeti pasaportuna sahip olan gençlerden bir kısmının İngiltere’de eğitim görmeye yöneldiğini, ancak orada devam ettikleri üniversitelerin düzeylerinin de tartışmalı olduğunu kaydeden Akansoy, “Konu hepimizin önemli konusu… Görünen o ki eğitim kuzey Kıbrıs’ta tamamen özelleştirilmiş. Durumu iyi olan aileler çocukları o alana kaydırıyor. Devlet okulları dökülüyor. Sağlıkta da aynı şey var. O da özele kaydı. İnsan kapasitesi olarak bakıldığında kalitesi başarılı eğitim, sağlık hizmeti için yeterli ama sistemsizlik insanları devletten çıkıp yeni arayışlara sürüklüyor” diye konuştu.

CTP-BG Genel Sekreteri, ülkedeki her sorunun çözümünün Kıbrıs sorununun çözümüne bağlanmasına da karşı olduğunu ifade ederek, her ne kadar Kıbrıs sorunu ülkede belirsizlik yaratıp toplumun psikolojisini ciddi anlamda etkiliyor olsa da sorunların çözülmesi için gayret ve irade gösterilmesi gerektiğini vurguladı. Akansoy, “sorunların başında birbirimize olan güvensizlik ve özgüven eksikliği geliyor, bu nedenle de her şeyin çözümü Kıbrıs sorununun çözülmesine indirgeniyor” dedi.

Akansoy, bu nedenlerle bir yandan Kıbrıs sorunun çözümü yönünde çaba harcanırken öte yandan da ekonomik, sosyal ve siyasal sorunlara da ayı şekilde kafa yormak gerektiğine de işaret etti.

SİYASİ OTORİTE YENİDEN DÜZENLENMELİ

Ülkede yaşanan çeşitli sorular yanında çevre gibi, sosyal sorumluluk gibi bazı konularda toplumda gözlemlenen duyarsızlığa da işaret edilen programda Akansoy, “bireyin kişisel hataları sosyal toplumsal tahribat yaratıyorsa, devletin devreye girmesi gerekir. Devlet bunun için var zaten. Bu, her alan için geçerli. Ama devlet nerede? Polis nerede? Ne iş yapıyor?” diye konuştu.

Sistemin dinamik şekilde ayakta durması gerektiğinin altını çizen Akansoy, böyle durumlarda birinci derece sorumlunun devlet, daha sonra söz konusu duyarsız davranışı sergileyen bireyin olduğunu sözlerine ekleyerek, “Okulda eğitimi veriliyor mu? O bilinç yaratılıyor mu? Devlet, siyasi otorite görevini yerine getirmiyorsa o zaman olmaz. Siyasi otoriteyi yeniden düzenlememiz gerek” dedi.

Akansoy, ülkede siyasilerin ciddi handikapları olduğunu da kaydetti ve buna karşın siyasilerin devlet oluşumunu en iyi şekilde sağlaması gerektiğini söyledi. Akansoy, sorun ‘o parti gelsin bu parti gitsin’ sorunu olmadığını, önemli olanın sistemi değiştirebilmek olduğunu vurguladı. Akansoy, “Evet ülkede sistem sorunu var ve üreten mal sahibi de UBP. Evet,  CTP sistemi hakkıyla değiştiremedi ama mal sahibi UBP’dir. Bu abuk sistemi kimse CTP’ye yüklemesin. CTP sistemi AB vizyonu öngörüsüyle düzeltmek için yola çıkmıştı.  Ülkede sorunları çözecek olan tek bir kurum vardır o da siyaset kurumudur. O nedenle siyasette siyasi ahlakın tesis edilmesi, yozlaşmışlıktan kurtulması gerek… Siyaseti aklayabilmek için gerçekler üzerinden siyaseti sorgulamak gerek. Başka türlü yol alamayız” diye konuşarak, siyasette geçmişin hesaplamasının da mutlaka yapılması gerektiğini vurguladı.

Akansoy açıklamalarını şu sözlerle tamamladı: bu ülkede sorumlu siyaset yapan, tribünlere oynamayan, popülizm yapmayan tek siyasi parti CTP’dir. Ülkede siyasetin nitelik sorunu var. CTP, bunun öncülüğünü yapmak, önder olmak zorundadır.”

 

CTP Basın Bürosu