CTP Kadın Örgütü Mağusa İlçe Kongresi gerçekleştirildi: Yeni Başkan Mine Karaca

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Kadın Örgütü Mağusa İlçesi 13. Olağan Kongresi dün akşam gerçekleştirildi ve başkanlık görevine Mine Karaca getirildi. Kongreye, CTP Kadın Örgütü Başkanı ve milletvekili Doğuş Derya, CTP Kadın Örgütü MYK üyeleri, Gazimağusa Belediye Başkanı Süleyman Uluçay, Örgüt Sekreteri ve milletvekili Ürün Solyalı, Mağusa İlçe Başkanı Oktay Kayalp’ın yanı sıra bölge milletvekilleri Erkut Şahali, Teberrüken Uluçay, Şifa Çolakoğlu ile çok sayıda partili katıldı.

Kongrede, ülkenin içinden geçtiği siyasi ve ekonomik süreçler ele alındı. Demokrasi şehitleri ve 6 Şubat’ta kaybettiğimiz çocuklarımızın anısına saygı duruşu ile başlayan Kongre’de, divan başkanlığına Şifa Çolakoğlu, divan üyeliklerine ise Hasret Destenbanoğlu ve Ayşegül Doğruöz seçildi. Divan oluşumunun ardından konuşmaların yapıldığı kongrede, faaliyet raporunun okunmasının devamında ise organ seçimleri yapıldı ve kongre tamamlandı.

DERYA: İSTİSMAR EDİLEN YURTTAŞLIK POLİTİKASIYLA TOPRAKLAR EL DEĞİŞTİRMEYE BAŞLADI
Yıllardır kendi kendini yönetme mücadelesi veren Kıbrıslı Türk toplumunun siyasi eşitliğinin, kendi geleceği ile ilgili söz söyleme hakkının gasp edildiğini belirten CTP Kadın Örgütü Başkanı Derya, çok ciddi bir nüfus artışıyla, plansız, kontrolsüz, istismar edilen bir yurttaşlık politikasıyla toprakların el değiştirmeye başlandığına ve mülksüzleşme yaşandığına dikkat çekti. CTP Kadın Örgütü olarak Mayıs ayından beridir bir ülkedeki yaşlıların, engellilerin, kadınların ve çocukların durumunu gösteren veriler toplandıklarını anlatan Derya “Tablo hiç açıcı değil! Şu anda ülkemizde sosyal yardım alan yaklaşık 2 bin yaşlı var. Bu sayının sadece dörtte biri bakıma muhtaç olsa bu 500 kişi demektir ve bu ülkedeki toplam özel ve devlet yaşlı bakım evlerinin yatak kapasitesi 230’dur” dedi.

“İRADEMİZ GÖKTEN ZEMBİLLE İNMEDİ, SÖKE SÖKE KAZANILDI”
Yurtsever Kadınlar Birliği geleneğinden beri bu ülkede tüm baskıya rağmen, tüm dezavantajlı koşullara rağmen, bu ülkeye tutunan, tırnağını geçiren, başta CTP’li kadınlar olmak üzere herkese çok görev düştüğünü belirten Doğuş Derya, “Biz biliyoruz ki haklarımız ve irademiz hiçbir zaman gökten zembille inmedi. Eşit işe eşit ücret, kürtaj hakkı, kreş hakkı gibi haklarımız birileri verdiği için olmadı, söke söke alındı. Biz biliyoruz ki bu yol kolay değil. Bizi çaresizliğin içine hapsetmeye çalışıyorlar. Aldıkları emirler doğrultunsa hareket eden, ‘siz ne yaparsanız yapın, biz Anayasayı da deler işimize bakarız’ diyen bir hükümet var. Biz bu hükümeti göndereceğiz arkadaşlar. 27 Ekim’den itibaren bu memleketin bize ait olduğunu gözlerinin içine baka baka haykıracağız. Çünkü bizim söyleyecek sözümüz, değiştirecek gücümüz var” diyerek sözlerine son verdi.

SOLYALI: KADINLAR VE GENÇLER YOK OLUŞU DAHA DERİNDEN YAŞIYOR
Örgüt Sekreteri ve milletvekili Ürün Solyalı da, devletin yurttaşını bu kadar çaresiz kıldığı, bu kadar yalnız bıraktığı, şemsiyesini üzerinden çektiği ve aslında yok olma noktasında dahi yurttaşına sahip çıkmadığı hatta yoklaştırdığı bir süreç yaşandığına vurgu yaptı. Gençlerin ve kadınların bu yok oluşu daha derinden yaşadığını söyleyen Solyalı, CTP’nin 27 Ekim’de yok oluşa karşı reddedişi çığlık haline getireceğine vurgu yaptı. Mağusa Limanı’nın özelleştirme çabalarına da dikkat çeken Solyalı şöyle devam etti: “Bir yoklaşma süreci, bir mülksüzleştirme süreci, fakirleştirme süreci. Ekonomik fakirleşmenin yanı sıra demokratik fakirleşmenin de en sert şekilde hissedildiği bir süreçten geçiyoruz. Şimdi artık bütün bunlara karşı sesimizi daha da yükseltme vakti geldi. Bundan sonra daha birlikte, omuzlarımızın daha sık yan yana ve daha kalabalık şekilde birleşme çağrısı yapıyoruz. 27 Ekim Cuma akşamı, yok oluşa karşı reddedişi çığlık haline getirme günü olacak.”

KAYALP: KADINLARIN YER ALMADIĞI HİÇBİR OLUŞUM BAŞARIYA ULAŞAMAZ
Mağusa İlçe Başkanı Oktay Kayalp da kongreyi selamladı. Kayalp, kadınların yer almadığı hiçbir oluşumun başarılı olamayacağını kaydettiği konuşmasında, bu bilinçle CTP’nin kadınların yönetsel alanda öne çıkmasının önünü açtığını ve açmaya da devam edeceğini söyledi. Görevi devreden Birsen Altıok ve ekibine Kadın Örgütü’nün gelişmesi ve büyümesi adına verdikleri emeklerden dolayı buradan teşekkür eden Kayalp, yeni görev alacak olanlara da başarılar diledi.

ALTIOK: KADINLAR TOPLUMSAL YAŞAMDA GÖRÜNEBİLME ADINA SÜREKLİ MÜCADELE ETMEK ZORUNDA
CTP Kadın Örgütü Mağusa İlçesi 12. Dönem İlçe Başkanı Birsen Altıok ise yaptığı konuşmada, kadınların toplumsal yaşamda görünebilme adına sürekli mücadele etmek zorunda olduklarına dikkat çekti. CTP’nin Mağusa’da 1993 yılında kadın bürosu olarak başlattığı mücadelenin bugünlere gelmesine katkı koyan herkese teşekkür eden Birsen Altıok, yeni göreve gelecek olanların da bayrağı daha yukarıya taşıyacağına inandığını ve desteklerinin onlarla olduğunu vurguladı.

KARACA: KADINLAR GÜÇLENİRSE TOPLUM DA GÜÇLENİR
Görevi devralan Başkan Mine Karaca yaptığı konuşmada, kadının siyasal yaşama katılımında siyasi partilerin önemine dikkat çekerek, CTP’nin bu konudaki çabalarına ve başarılarına değindi. Karaca, kadının toplumdaki yerinin güçlenmesinin ancak görünür olmasıyla başarılabilecek bir süreç olduğunun altını çizerek, kadın güçlenmesiyle toplumunda güçleneceğini belirtti. Partinin mücadelesine güçlü Kadın Örgütü ile katkı koymaya devam edeceklerini belirten Karaca, bir önceki dönemden aldıkları görevi layığıyla yerine getirmek için canla başla çalışacaklarını vurguladı.

YÖNETİM KURULU ŞU İSİMLERDEN OLUŞTU:
Konuşmaların ardından yapılan seçimde Başkan Mine Karaca’nın yanı sıra yönetim kurulu da şu isimlerden oluştu; Açelya Tekeli, Asya İlktaç, Esen Beyköylü, Halide Dalokay, Özge Akdeniz ve Rana Uluçay.