Erhürman: Lefke’ye şimdiden hayırlı olsun…

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Başkanı Tufan Erhürman, Lefke’nin ilçe olması için siyasi partilerden destek isteyen Lefke Bölgesi Sivil Toplum Platformu’nu bugün 15.30’da Genel Merkez’de kabul etti. Erhürman, Lefke’nin altıncı ilçe olmasını Meclis’te destekleyeceklerini ancak hükümetin 2017 bütçesinde bu yönde herhangi bir para ayırmadığını, Meclis’te bu konuyu gündeme getireceklerini açıkladı.

ERHÜRMAN: HÜKÜMETİN PLANI PROJESİ YOK
CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman, konuşmasında Lefke’yi uzun süredir takip ettiklerini, bölgenin bazı avantaj ve dezavantajları olduğunu kaydetti. Lefke’de turizm, eğitim ve üretimin tam da CTP’nin yeni dönemde ortaya koyduğu modellerle örtüştüğünü ancak CMC konusunda bütün bu alanları tehdit edecek düzeyde tehlikenin sürdüğünü ve bunun acilen çözülmesi gerektiğini belirtti. Erhürman, “Lefke’nin ilçe olmasına kimsenin karşı çıkacağı bir şey olamaz. Kendi ekonomisi, sosyo-kültürel yapısı olan bir yerden bahsediyoruz. Yöre halkının talebi buysa elbette ki destekleyeceğiz” dedi. Lefke’nin altıncı ilçe olması yönünde Bakanlar Kurulu’ndan çıkan tasarıyı okuğunu ve bütçe görüşmelerini sürdüren partili arkadaşlarına 2017 bütçesinde bu iş için bir para ayrılıp ayrılmadığını sorduğunu kaydeden Erhürman sözlerini şöyle sürdürdü:
“Arkadaşlarım bütçede Lefke için herhangi bir kalem ayrılmadığını söyledi. Ancak ek ödenekle yapılabileceği bunun için de başka şeylerin iptal edilmesi gerekeceği belirtildi. İskele’de yaşadıklarımızı yine yaşamayalım. Bu iş ciddiyetle yapılmalı. Lefke’yi göstermelik taçlandırmaktan yana değiliz. Hükümetin bu konuda herhangi bir planı projesi yok. İlçe olmanın gereklerini yerine getirmek gerekiyor. Meclis’te bunu gündeme getireceğiz. CTP olarak Lefke’ye desteğimiz tam olacak. Şimdiden hayırlı olsun…”

OKTAY: LEFKE BUNU HAK EDİYOR
Platform Başkanı Teoman Oktay ise konuşmasında Lefke’nin sorunlarını aktararak yeni gelişmelere destek istemeye geldiklerini belirtti. Lefke’nin hak ettiğini alması için siyasi partilerden destek beklediklerini kaydeden Oktay, Lefke halkının talebinin bu olduğunu vurguladı. Oktay, “Lefke’mizin sosyal ve kültürel yapısı vardır. Lefke idari merkezdi, fiziki alt yapısı ile vardı. Güzelyurt’un seçilmesiyle bu erozyana uğradı. 90’dan sonra nüfus çok arttı. Bölgedeki üniversite Lefke’nin ilçe olmasını daha da gerekli hale getirdi. Lefke’nin itibarı iade edilmeli” dedi. Lefke halkının çalışkan olduğunu, on yıllardır hükümetler el atmadığı halde toprağından kopmadığını üretmeye devam ettiğini kaydeden Oktay, ilçe olmaya hazır olduklarını ve CTP’den beklentilerinin tasarıya oybirliği ile evet demeleri olduğunu belirtti.