Erhürman: CTP bu iki yasayı Anayasa Mahkemesi’ne taşıyacak

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Başkanı Tufan Erhürman, bugün Meclis’ten geçen E-Devlet Protokolü Onay Yasası ve Seçim Halk Oylaması Değişiklik Yasası’nı Anayasa Mahkemesine taşıyacaklarını açıkladı. Meclis Genel Kurulu’nda konuşan Erhürman, bu memlekette Anayasa’yı korumanın herkesin görevi olduğunu ve Anayasa’ya aykırı olan bu yasaları mahkemeye taşıyacaklarını kaydetti. Komite toplantısında imzaladıkları belgeyle ilgili Oğuzhan Hasipoğlu’nun iddialarına yanıt veren Erhürman, “Orada yazan şey ne tarihte gelirse gelsin rapor, ne tarihte geçerse geçsin yasa, seçimin Anayasaya uygun yapılması yönündedir” dedi. Erhürman bunu, UBP’nin Genel Başkanı Faiz Sucuoğlu başta olmak üzere UBP’nin başkanı olmayan gayri meşru hükümetin Başbakanı Ünal Üstel’in, koalisyon ortakları Erhan Arıklı ve Fikri Ataoğlu’nun onayladığını açıkladı.

“ANAYASA MAHKEMESİ’NİN DEVREYE GİRMESİ KAÇINILMAZ”
Gerek E-Devlet Protokolü Onay Yasası, gerekse Seçim ve Halk Oylaması Değişiklik Yasası konusunda CTP’nin Anayasa Mahkemesi’ne gideceğini açıklayan Genel Başkan Tufan Erhürman, “Bu saatten sonra bu anlamama hali ve çoğunluk istibdadı hali, anladığı şeye bile anlamasına rağmen oy kullanma hali bu saatten sonra Anayasa Mahkemesi’nin devreye girmesini kaçınılmaz kılıyor” dedi. Anayasayı korumak için herkesin devreye girmesi çağrısında bulunan Erhürman, “Ya herkes devreye girer ve bu Anayasayı korumak için hep birlikte uğraşırız ya da bu mesele burada parmak hesabı üzerinden halledilmeye çalışılır” dedi.

“GÜNLÜK HİZMETLER HARİÇ HİZMET VERMEYECEKLER”
Getirilen yasa önerisinde belediye başkanları ve muhtarların yerel seçimler yapılana kadar süreleri dolacağından dolayı yetkilerinin tamamen bitmeyeceğini ifade eden Erhürman, bu kişilerin istihdam, ihale gibi orta ve uzun vadeli işlere girişemeyeceklerinin altını çizdi. Günlük cari hizmetler dışında hiçbir hizmet verilemeyeceğini vurgulayan Erhürman, bunun yasaya yazılmasıyla yazılmaması arasında bir fark bulunmadığını söyledi. Bu oluşturulan zaruret halinin normalde savaş dönemlerinde devreye girdiğini dile getiren Erhürman, “Siz bu hali normal zamanda yarattınız” dedi.

“ORTAK İŞ YAPMA ZEMİNİ KALMADI”
Mecliste muhalefetle hükümetin ortak iş yapma zeminin ortadan kalktığını belirten Tufan Erhürman, “Bundan sonra meclis sokaktadır sokak da meclistedir. Sokakta insanlarımıza burada ortak iş yapma zeminin ortadan kaldırıldığını anlatacağız” dedi. Anayasa ihlallerine artık tahammüllerinin kalmadığını vurgulayan Erhürman, “Yarattığınız emsaller bu memlekette çoğunluğu kim elde ederse aklına esen her şeyi yapar emsalidir. Çoğunluğa sahip olan, yasa anayasa dinlemez her şeyi yapar. Bu emsale dur demek bugün mümkün olmadıysa, Anayasa’yı korumak için var olan Anayasa Mahkemesi’ne götüreceğiz” dedi.