Cumhuriyetçi Türk Partisi, Birleşik Krallık’ta gerçekleştirilen ve AB’den ayrılma yönünde sonuçlanan referandumu değerlendirdi. Açıklamada, AB’nin sosyal ve ekonomi politikalarını gözden geçirmesi gerektiği vurgulanırken, Avrupa’da yükselen ırkçı, yabancı düşmanı ve İslamafobik partilerle mücadele için dayanışma çağrısında bulunuldu. Açıklama şöyle:

Birleşik Krallık’taki referandumun dünya ekonomisi ve Avrupa Birliği’nin geleceğiyle ilgili etkilerini görmek elbette biraz zaman alacaktır. Ancak sonuçların yarattığı siyasi etkiler bugün itibarıyla açık biçimde ortaya çıkmıştır. Avrupa genelinde, ırkçı, yabancı düşmanı ve İslamofobik siyasal partiler ve liderleri adeta zafer çığlıkları atmakta, bu sonuçların Avrupa’nın genelinde, hatta yaklaşan ABD seçimlerinde bir tür çığ etkisi yaratması için çaba göstermeye başlamış bulunmaktadırlar.

Avrupa Birliği’nin sosyal politikalar alanındaki başarısızlığının ve uygulanan neo-liberal ekonomi politikalarının sosyal adalet ve adil dağılım üzerindeki olumsuz etkilerinin orta sınıfları yok olma noktasına getirdiği ve alt ve orta sınıflarda büyük bir öfke yarattığı bilinmektedir. Eşitlik, özgürlük, dayanışma ve halkların kardeşliği yönünde gösterilen çabaların yetersizliği de dikkate alındığında, alt ve orta sınıfların öfkesi anlaşılabilirdir ancak bu öfkenin yabancılara yönelmesini kabul etmek mümkün değildir.

Ortaya çıkan sonuçtan herkesin ders alması gerekir. Avrupa Birliği sosyal ve ekonomik politikalarını yeniden gözden geçirmeli, sosyal hakları, sosyal adaleti, ırkçılıkla, yabancı düşmanlığıyla ve İslamofobi’yle mücadeleyi daha fazla vakit kaybetmeksizin temel gündemi yapmalıdır. Eşitlikten, özgürlükten, dayanışmadan yana tüm siyasal partiler ve gruplar da mücadelelerini birleştirmeli ve yükseltmelidir. Irkçılığa, yabancı düşmanlığına ve İslamofobiye karşı her bir bireyin, kurumun, devletin ve uluslararası kuruluşun yapabileceği çok şey vardır. Cumhuriyetçi Türk Partisi bu süreçte eşitlikten, özgürlükten, dayanışmadan ve halkların kardeşliğinden yana olanlarla birlikte mücadele edecektir.