İskele değişime onay verdi: Daha güzel bir gelecek için ‘Sibel Siber’ dedi!

Meclis Başkanı ve CTP-BG Cumhurbaşkanı adayı Dr. Sibel Siber, dün gün boyu ziyaretlerini sürdürdüğü İskele’de cumhurbaşkanı gibi ağırlandı. İskeleler ‘Daha güzel bir gelecek için Sibel Siber’ diyerek cumhurbaşkanı adayını bağrına bastı. Kendilerini kırk yıldır kandırılmış hissettiklerini söyleyen İskeleliler, “Bu kez statüko değil yeni ve genç olan kazanacak. Aydınlık, şeffaf bir lider gelecek. Daha güzel bir gelecek için Sibel Siber gelecek” dedi. CTP-BG Cumhurbaşkanı adayı Dr. Sibel Siber, dün İskele bölgesinde bazı köyleri ziyaret ederek adaylığıyla ilgili bilgi verdi.

CTP-BG Cumhurbaşkanı adayı Dr. Sibel Siber ilk olarak Yedikonuk köyünü ve İskele Esnaf ve Zanaatkarlar Birliği’ni ziyaret etti. Buradaki temaslarını tamamlayan Dr. Sibel Siber ardından Sipahi, Derince, Kaleburnu ve Yenierenköy’ü ziyaret etti. Siber ziyaretlerinde bütün amaçlarının Kıbrıs’ta kalıcı bir anlaşmaya ulaşıp sorunlardan kurtulmak olduğunu dile getirdi. Toplum liderinin uluslararası alanda sergilediği görüntünün, halkın görüntüsünü yansıttığını dile getiren Siber, KKTC Cumhurbaşkanı’nın toplum lideri statüsüyle dünya tarafından tanındığını, Kıbrıs Türk halkının uluslararası kamuoyunda oluşturulacak algısının da doğal olarak toplum liderine bağlı olduğunu kaydetti.

KENDİ KİMLİĞİMİZLE DÜNYANIN BİR PARÇASI OLMAK İSTİYORUZ
Kıbrıslı Türklerin kendi kimlikleriyle dünyanın bir parçası olmayı hak ettiğini kaydeden Siber, bu amaç uğrunda müzakereleri yürüteceklerini söyledi. Bu amaca ulaşabilmek için çözüme inanan ve barış dili kullanan bir liderin masada olması gerektiğine değinen Siber, “Dünyayla iletişim içinde olan, ekip ruhuyla çalışan bir liderlikle çok farklı bir konuma geleceğiz” dedi. Siber müzakere masasında bizleri temsilen oturan liderin öneminin büyük olduğunu vurgulayarak masaya oturan liderin hem kendi halkında hem de uluslararası toplumda yaratacağı algının önemine değindi. Siber, “Bu algı zaman oynayan değil, çözüm odaklı bir algı olmalıdır. Masada barış diline hakim bir liderin oturması halinde Rum lider Anastasiadis’in masayı bu kadar kolay terk etmesi mümkün olamaz. Bizim KKTC’de kurumsal bir yapımız var ama tanınmıyoruz. Dış dünya bir tek toplum lideriyle resmi görüşme yapıyor. Tanınan statümüz budur. Biz farklı, dinamik kadrolarıyla çalışan, üreten, siyasi geçmişi olan insanlarımızla müzakerelere odaklanacağız ve iç sorunlarda da projeler üreteceğiz” diye konuştu.