Özgür Çifti Özlemle Anıldı

CTP eski Genel Başkanlarından Özker Özgür, ölümünün 14’üncü yıldönümünde Lefkoşa Mezarlığı’ndaki kabri başında bu sabah düzenlenen törenle anıldı. Genel Başkan Tufan Erhürman ve 2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat’ın da katıldığı törende Özgür çiftine duyulan özlem vurgulandı. Törende Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Başbakan Ersin Tatar da yer aldı.

ERHÜRMAN: İYİ Kİ YAŞADILAR, İYİ Kİ BİZİMLE OLDULAR
“Sevgili Özker ve Zehra Hocamızı anmak için bugün burada toplandık. Hoca sıfatını en çok hak edenlerden ikisidir andıklarımız. Yaşadıkları sürece bize çok şey öğrettiler. Aramızdan göçtükten sonra da öğretmeye devam ediyorlar. Her şeyden önce mücadeleyi öğrettiler. Ne için mücadele etmemiz gerektiğini öğrettiler. Onları her hatırladığımızda mücadele azmiyle doluyoruz, onların gösterdiği yolda mücadeleye devam ediyoruz. Yaşamış olmak önemli ama nasıl yaşadığınız da önemli. İyi ki yaşadılar, iyi ki bizlerle birlikte oldular. Onları bir kez daha saygı, sevgi, özlemle anıyorum. Ruhları şad olsun.”

TALAT: BİZLERE BARIŞIN ÖNEMİNİ ÖĞRETTİLER
“Özker Hocamızı ve Zehra Hanımı bir kez daha saygı ile anmak için toplandık. Özgür çifti öğretmenlikleri yanı sıra sosyal oluşlarıyla da siyasi düşünceleriyle de öne çıkmış büyüklerimizdi. Bizlere çok şey öğrettiler ama en fazla da barışın önemini, Kıbrıs Sorununun çözümünün önemini vurguladılar. Bu hayatlarının mihenk taşıydı. Barış ve çözüm kuruculuğunun iki birbirini takip eden, birbirini tamamlayan unsur olduğunu ifade ediyorlardı. Sorunu liderler çözecek ama barışı halklar gerçekleştirecek diyorlardı. Toplumların birbirlerini anlayarak, saygı göstererek, barış kuruculuğunu gerçekleştireceğini söylerlerdi. Bu düşünceleri bizlere kazandıran iki hocamızı, çok yakından tanıdığım, birlikte çok çalıştığım iki hocamızı saygı sevgi ve minnetle anıyorum.”