CTP-BG Genel Başkanı Ferdi Sabit Soyer, CTP-BG’nin bu seçimlerden en güçlü bir şekilde çıkmasını hedef edindiklerini vurguladı…

 CTP-BG Genel Başkanı Ferdi Sabit Soyer, CTP-BG’nin bu seçimlerden en güçlü bir şekilde çıkmasını hedef edindiklerini vurguladı…

Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler (CTP-BG) Genel Başkanı, Başbakan Ferdi Sabit Soyer, “konfederasyon federasyonla aynıdır” diyen UBP Genel Başkanı Derviş Eroğlu’nu yanıtladı: Bu, ‘garutsanın tekerleği var, otomobilden bir farkı yoktur’ demektir”. CTP-BG’nin yolunun toplumu çözüm, barış ve refaha götüren yol olduğuna işaret eden Soyer, hedefin CTP-BG’nin 19 Nisan’daki seçimlerden çok daha güçlenerek çıkması olduğunu vurguladı.

CTP-BG Girne İlçesi Genişletilmiş İlçe Meclisi, dün akşam (29 Ocak 2009 Perşembe) Dome Otel’de büyük bir katılımla gerçekleşti.

Yüzlerce CTP-BG üyesinin katıldığı Genişletilmiş İlçe Meclisi’ne CTP-BG Genel Başkanı, Başbakan Ferdi Sabit Soyer, CTP Genel Sekreteri ve Girne Milletvekili Ömer Kalyoncu, CTP Girne İlçe Başkanı ve Girne Milletvekili Salih İzbul, CTP Örgüt Sekreteri ve Lefkoşa Milletvekili Özkan Yorgancıoğlu, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Salih Usar, Milletvekilleri ve Belediye Başkanlarının yanı sıra ocak örgütü yöneticileri ve üyeleri katıldı.

Toplantıda ilk konuşmayı yapan CTP-BG Girne İlçe Başkanı Salih İzbul CTP-BG’nin 5 yıl içerisinde gerçekleştirilen 6 seçimin hepsinden başarıyla çıktığını anımsatarak, bu kez daha da güçlü bir CTP-BG’nin sandıktan çıkacağını kaydetti. Geçen 5 yıl içerisinde CTP-BG hükümetinin birçok reform gerçekleştirip 400 yasa geçirdiğine dikkat çekerek, “1974’ten beridir dokunulamayan konulara dokunma cesareti gösterdik. Birçok konuda cesurca kararlar aldık ve bugünlere geldik,” dedi. İzbul, kişi başına düşen gelirin 3 kat arttığını; turizmde 20 bin yatak kapasitesine ulaşıldığını, Sosyal Güvenlik Yasası’nın geçirilerek 2008 yılı içerisinde uygulamaya konulduğunu anımsattı.

“CUMHURBAŞKANININ ELİNİ GÜÇLENDİRMEK İÇİN DAHA DA GÜÇLÜ BİR CTP-BG”

Çözüme yönelik görüşmelerin devam ettiğine işaret eden İzbul, Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat’ın elini bu süreçte daha da güçlendirmek için çözümün anahtarı olan CTP-BG’nin seçimlerden daha da güçlenerek çıkmasını hedeflediklerini vurguladı.

CTP’nin kurulduğu günden bu yana kutsal bir amaç için mücadele ettiğinin altını çizen İzbul, konuşmasını şu sözlerle tamamladı: “Bu kutsal amaç Kıbrıs’ta çözümdür. Onun da sonuna geldik, çünkü bu yılın sonunda bu iş bitecek. 19’u arife 20’si bayram… O güne kadar çalışmaya devam…”

SOYER: YÜRÜDÜĞÜMÜZ YOL ÇETİN AMA BARIŞIN YOLU

İzbul’un ardından üyelerin coşkulu sevgi gösterileri arasında Genişletilmiş İlçe Meclisi’ne hitap eden CTP-BG Genel Başkanı, Başbakan Ferdi Sabit Soyer, “Yürüdüğümüz yol çetindir. Bu yolda önümüze vadiler çıktı köprüler kurduk, dağlar çıktı tüneller açtık. Bu yol barışın yoludur,” dedi.

2003 yılına kadar uygulanan yanlış siyasetler sonucu Kıbrıs Rum tarafının tüm ada adına tek yanlı olarak AB üyesi olduğunu anımsatan CTP-BG Genel Başkanı, Başbakan Soyer, “Bu zihniyet bize Lahey’i Kopenhag’ı kaybettiren zihniyetti. Bize göre ise tek seçenek görüşmeleri yeniden başlatmaktı. Biz bunu başardık ve o dönemde New York anlaşmasını imzalayarak Talat’ı görüşmeci yaptık. O dönemde bizi referandum tarihi yok diye eleştirenler sonunda referandumun yapıldığını da gördü” diye konuştu. Yine aynı zihniyet yüzünden hâlihazırda AB’ye girmiş bulunan Kıbrıs Rum tarafının Annan Planı’na ‘hayır’ diyerek anlaşmayı reddettiğini anımsatan Soyer, hemen ardından kuzey Kıbrıs’ta hükümet üyesi partiden olan istifalarla hükümetin düştüğünü kaydetti.

ÖRP’Yİ ELEŞTİRENLER BÖİ’Yİ AÇIKLASINLAR

İstifa eden 2 milletvekilinin Birleşik Özgürlük İttifakı (BÖİ) diye bir oluşuma gittiğini hatırlatan Başbakan Soyer, meclisi boykot eden UBP ve DP’nin, CTP’yi ÖRP’yle koalisyon kurduğu için halk iradesini çarpıtmakla suçladığını, ama BÖİ’yle hükümet kurma çalışmalarını unuttuklarını kaydetti. Soyer, O dönemde ortağımız olan DP TKP-BÖİ ile flört etmeye başladı. Şimdi ÖRP’nin kuruluşunu eleştirenler o günlerde BÖİ ile ne görüştüğünü açıklamalıdır,” diye konuştu. Soyer sözlerini şöyle sürdürdü:

“8 ay ne hükümet kurdular ne de seçime gitmek istediler. Biz bu ortamda seçime gittik ve bütün seçimleri de kazandık. Bu sürede ‘bize çözümü unutun’ dediler, ‘60’a dönelim’ dediler. Ama biz hepsini reddettik ve görüşmeleri başlattık.

Şimdi burada insanlara sormak lazım, görüşmelere devam edip dünyadaki saygın yerimizi mi almalıyız yoksa Rumları AB’ye sokan eski anlayışlarla bu yolu tıkamak mı lazım? Biz mali yardım ve direkt ticaret tüzüğü için çalışırken DP ve UBP bunları reddetti. Biz bu dönemde her şeye rağmen bu çalışmalara devam ettik ve AB’nin mali yardımından faydalanmaya başladık. Bunlara kalsa onu da reddetmemiz gerekirdi. Bu anlayış sonucunda hayat bizim dışımızda devam ediyor. Bunun için eğer yurtseversek, çözümü savunmak zorundayız. Seyirci değil aktör olmak istiyorsak bunu savunmamız gerekir.”

Louzidu davasında esip gürleyenlerin Mal Tazmin Komisyonu’nu Anayasa Mahkemesi’ne şikâyet ettiklerini anımsatan CTP-BG Genel Başkanı Başbakan Soyer dünyanın sonuçta bu komisyonu muhatap aldığına dikkat çekti. Soyer, “İşte farkımız buradadır. Esip gürlemek çözüm değil, önemli olan dünyaya ayak uydurmaktır. Çünkü bu vizyon bizi ileriye taşıdı. Bunun sonucunda inşaat sektörü gelişti. Ekonomiye katma değer sağlandı,” dedi.

UBP’nin 1998’de ‘kişi başına milli gelir 10.000 dolar olacak’ diyerek yola çıktığını anımsatan Soyer, bu sözün tutulmadığını ve hükümeti 5000 dolar milli gelirle devraldıklarına işaret etti. Soyer sözlerini şöyle sürdürdü: “Biz 2003’te milli geliri ikiye katlayacağımızın sözünü verdik ama biz de sözümüzü tutamadık. Milli geliri 3’e katladık. Biz bu gelişmeyi lale devrinde saltanat sürerek sağlamadık.”

UBP Genel Başkanı Eroğlu’nun Federasyon ve Konfederasyonu aynı kefeye koymaya çalıştığına dikkat çeken CTP-BG Genel Başkanı Başbakan Ferdi Sabit Soyer, “Eroğlu onursal başkanlıktan parti başkanlığına terfi etti. Bunun ardından ‘konfederasyon federasyonla aynıdır’ dedi. Bu, ‘garutsanın tekerleği var, otomobilden bir farkı yoktur’ anlamına gelir. İşte bunların vizyonu budur” şeklinde konuştu.

Soyer, konuşmasını şu sözlerle tamamladı:

“Adama soruyorlar ‘başa gelirsen ne yapacaksın’ diye? Cevap: ben ne yapacağımı bilirim. Biz da biliriz senin ne yapacağını. Sen gollifa gibi vatandaşlık dağıtacaksın; seçim zamanı çifte maaş verip çocuklarımızın ekmeğinden çalacaksın… Oysa bizim derdimiz çocuklarımıza gelecek kurmaktır. Çocuklarımızın ekmeğini yemek değil.”