Mağusa’nın mutlu çocukları ödüllerine kavuştu

Gazimağusa Belediyesi ve Mağusa Kültür Derneği tarafından bu yıl 22’incisi düzenlenen Gazimağusa Çocuk Festivali’nde Resim, Mektup ve Tarih Avcıları Yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi. Kongre ve Kültür Merkezi’nde dün akşam düzenlenen ödül töreninde öğrencilere ödülleri verilirken, Merkezin Sergi Salonu’nda öğrencilerin mektup ve resimleri ile yetişkinlerin ‘Kültürümüzü Yaşatalım’ sergisi açıldı. Sergiler 24 Mayıs tarihine kadar ziyaret edilebilecek.

“Mektup Ödül Töreni’nde bu yıl Emete Biran Mertan ve Hüseyin Akil Hoca adına 2 öğrenciye Jüri Özel Ödülü verildi. Türkiye’nin Soma İlçesi’nde yaşanan madem faciasında ölenlerin anısına bir dakikalık saygı duruşuyla başlayan ödül töreninde yapılması planlanan dans gösterisi de iptal edildi. Etkinliğin sunuculuk görevini Mağusa Kültür Derneği’nden Dudu Kılınç Cumaoğluları yaptı. Sponsorlar Akgöl LTD, Mağusa Tıp Merkezi, Harmony Kırtasiye, VIP Nail, Boğaz Endüstri Madencilik, Dağlı Sigorta, Mağusa Kültür Derneği’nin eğitmenlerine ve tüm jüri üyelerine plaket verildi.

MEKTUPLAR YARIŞTI
Her yıl ülkemizin önemli değerlerini hatırlatmak ve genç kuşaklara tanıtmak için mektup yarışmasında jüriden tam puan alan öğrencilere özel ödül verildi. Gazimağusa’ya eğitim kültür, sanat ve spor alanında büyük değerler katan ve 1974’te şehit olan Hüseyin Akil Hoca ile eğitim ve psikoloji alanlarında önemli çalışmaları olan Emete Biran Mertan adına bu yıl özel ödül verildi.

KAYALP: BU İŞBİRLİĞİ HERKESE ÖRNEK OLMALI
Etkinliğin açılışında konuşan Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, Mağusa Kültür Derneği ile 22 yıllık birliktelik ve ortaklıkla bugünlere gelindiğini ve yerel yönetimlere ve sivil toplum işbirliğine örnek olacak bir işbirliği sergilediklerini söyledi. Kayalp, yarışmalarda kazanan veya kazanamayanlar olduğunu ancak tüm çocukların özgüven göstererek yarışmaya katılmalarının bile başarı olduğunu, okul dışında özgüven kazanmaları için bunun önemli olduğunu söyledi. Geçmişte yarışmalara girmiş ve şu anda yetişkin olan kişilerin bu alanda eğitim gördüğünü ve topluma faydalı işler yaptığını ifade eden Kayalp, amaçların da bu olduğunu, halkın festivale güveni olduğu sürece organizasyona devam edeceklerini söyledi.

ESEN BEYKÖYLÜ’DEN TEŞEKKÜR…
Mağusa Kültür Derneği Başkanı Esen Beyköylü de yaptığı konuşmada, Mağusa Kültür Derneği’nin belediye ile birlikte organize ettiği festival için gönüllü olarak çalıştıklarını, çocukların gerektiği gibi gelişmesi için uğraştıklarını ifade ederek, Mağusa Kültür Derneği eğitmenlerine ve Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp’a teşekkür etti.