CTP Başsavcılığı göreve çağırdı!

CTP-BG Genel Sekreteri Kutlay Erk, bugün bir gazetenin manşetine taşınan ‘partizanlığın belgesi’ ile ilgili açıklama yaptı. Erk, belgenin UBP’nin ülkede yarattığı ‘Parti-Devlet Bütünleşmesinin’ kanıtı olduğunu söyleyerek Başsavcılığı göreve çağırdı.

Açıklama şöyle:
Bugün bir gazetemizin manşetine taşınan ibretlik belge, UBP zihniyetinin ülkede yarattığı, ‘Devlet-Parti Bütünleşmesi’nin geldiği boyutu bir kez daha gözler önüne sermiştir.
Dönemin Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun’un, Başbakan İrsen Küçük’e yazdığı mektupta, “Sayın Başbakanım, Türkmenköy’de bulunan partililerimizin hademe istihdamına ilişkin olarak göndermiş oldukları yazı ek’te… Bilgilerinize arz ederim” diyerek devletin mührünü kullanması akıl almaz bir olaydır.
Devletin tüm imkanlarını yandaşları için kullanan ve onlar arasında bile ayrımcılık yapan bu zatlar, ülkede batmış bir ekonomi yaratmanın da birinci derece suçlularıdır. İleri demokrasilerde böylesi bir utanç belgesinin ardından bir milletvekilinin istifası beklenir.
Başsavcılık, partizanlığın çok açık göstergesi olan bu belgeyi suç duyurusu kabul etmeli, Anayasa’nın eşitlik ilkesi çerçevesinde gerekli soruşturmayı başlatmalıdır. Partizanlık kanıtı olan bu belge ürkütücüdür. Dönemin Başbakanı İrsen Küçük ve şu anda UBP Mağusa milletvekili olan Sunat Atun’un yargılanması için yeterli nitelik taşımaktadır.
Sunat Atun dün yaptığı bir açıklamada ‘andımız’ ile ilgili yorumlarım için ‘haddini aştı’ demiş. Kendi imzasını taşıyan bu utanç belgesi sonrasında hala daha konuşacak yüzü olması ve hala daha o koltukta oturuyor olması da Atun gibi siyasetçilerin kalitesiz kumaşlarını ortaya çıkarmaktadır.
Ortaya çıkan bu belge, yönetimi UBP’ye verirsek, başımıza geleceklerin de en güçlü ispatıdır. Bunlara hükümeti verirseniz, hükümet ile partiyi birleştirirler. Bunlara belediyeyi verirseniz, belediye ile partiyi birleştirirler. Böylece hep yaptıkları gibi hem devleti hem belediyeyi batırırlar.
Bizler CTP olarak bu ve buna benzer usulsüzlükleri ileriye taşıyarak, araştırma yapılması için gerekli tüm adımları atacağız. Halkımıza bunun sözünü verdik ve tutacağız.

Kutlay Erk
CTP-BG Genel Sekreteri