Siber: Gailemiz seçim kazanmak değil, geleceğimizi kazanmak!

Cumhuriyetçi Türk Partisi – Birleşik Güçler (CTP-BG) Cumhurbaşkanı adayı Dr. Sibel Siber, Kıbrıs Türk halkının dünyanın bir parçası olmayı hak ettiğini, gençlerin göç etmesini engellemek ve geleceğimizi yeniden kazanmak için aday olduğunu vurguladı. Seçim kazanmak üzerine kurulan siyasetin kırk yıldır ülkeye kaybettirdiklerine değinen Siber, Kıbrıs Türk halkının kendi kimliğiyle dünyada hak ettiği yeri almasını sağlamak için çalışacağını kaydetti.

CTP-BG Cumhurbaşkanı adayı Dr. Sibel Siber dün seçim ziyaretleri çerçevesinde Alaniçi, Mormenekşe ve Çayönü köylerini ziyaret ederek vatandaşlara adaylığıyla ilgili bilgi verdi. Siber’e köy ziyaretleri esnasında Mağusa İlçe Başkanı Erkut Şahali, İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Teberrüken Uluçay, Gazimağusa milletvekili Ferdi Sabit Soyer, Arif Albayrak, Çalışma ve Sosyal Güvenlik eski Bakanı Sonay Adem, MYK üyeleri Ali Gulle, Bilen Sayılı Bozkırlı, Gazimağusa Belediyesi eski Başkanı Oktay Kayalp ve çok sayıda partili eşlik etti.

HAK ETTİĞİMİZ YERE GELECEĞİZ
CTP-BG Cumhurbaşkanı adayı Dr. Sibel Siber Kıbrıs Türk halkının geçmişte varoluş mücadelesi verdiğini ve bu mücadelenin halen daha sürdüğünü belirtti. Kıbrıs Türk halkının dünyanın bir parçası olmak için kendi kimliğiyle dünyada yer almasını sağlama amacında olduklarını ifade eden Siber, müzakere masasının bunun için çok önemli olduğuna vurgu yaptı. Masada etkin ve güçlü olmak gerektiğini kaydeden Siber, dünyanın anladığı dili kullanmak, ortak akıl ile hareket etmek, toplumun sesi olmak, her görüşe değer vermek, masalar kurarak Kıbrıs konusunda deneyimi olan siyasetçiler, diplomatlar ve akademik kadrolardan oluşacak ekiplerle müzakerelerde başarılı olmak için aday olduğunu söyledi. Kıbrıs Türk toplumunun uluslararası alanda sesini duyurmak ve halkı görünür kılmak gerektiğini anlatan Siber, gençlerin göç etmemesi için aday olduğunu belirtti.

İÇ VE DIŞ SORUNLARA UZLAŞI İLE ÇÖZÜM
Eleştirilere de cevap veren Siber, “Şimdiki Cumhurbaşkanı gittiği yerlerde ‘O bayan nereden biliyor?’ diye soruyor. Ben aynı zamanda Meclis Başkanı’yım. Görüşmelerdeki bütün tutanaklar bize geliyor ve biz de bu tutanakları inceliyoruz. Masada toprak konusu konuşulmadı. Kıbrıs sorunu altı başlıktan oluşuyor ve masada konuşulmayan tek konu toprak olmasına rağmen köy isimleri vererek halkı korkutuyor” dedi. ‘Ben tecrübeliyim’ söylemlerine de değinen Siber, tecrübe, makam talep etmek için gerekçe olamaz. Eğer bir tecrübe önemli ise, bir sonraki nesle aktarılması halinde anlamlı olacağına vurgu yaptı. Uzlaşı ile içteki ve dıştaki sorunlara çözüm bulmak için aday olduğunu belirtti. “Halkımız değişimi gerçekleştirecek ve hep birlikte, ekip ruhuyla çözüm odaklı çalışmalarımızla daha güzel günlere ulaşacağız” dedi