Erhürman haftalık basın toplantısı düzenledi

Başbakan Erhürman, bugün düzenlediği haftalık basın toplantısında ilk olarak Kıbrıs konusuna değindi. Erhürman yolsuzluk dosyalarıyla ilgili de kamuoyunu ayrıntılı bilgilendirdi.

Başbakan Tufan Erhürman, Rum Yönetimi Lideri Nikos Anstasidis’in açıklamalarının görüşme sürecine takoz koyduğunu vurguladı. “Rum Lider Nikos Anastsasiadis’in yaptığı açıklamalara bakıldığında bu açıklamaların görüşme sürecinin yeniden başlaması açısından yapıcı olduğunu söylemek mümkün değil” diyen Başbakan Erhürman, Anastasiadis’in görüşme süreci için ortaya koyduğu ön şartlara bakılırsa, görüşme sürecinin başlamasına takoz koyduğu ortaya çıkıyor”dedi.
Başbakan Tufan Erhürman, dörtlü koalisyon hükümetinin oluşumunda hazırlanan protokole değinerek, protokolde yer alan tüm hukuksuzluk olaylarının üzerine gidileceğinin yer aldığını anımsattı ve bu konudaki çalışmaları anlattı.
Söz konusu konular için Başsavcı ve Polis Genel Müdürü ile bu hafta içerisinde biraraya geldiklerini anlatan Başbakan, Başsavcı ve Polis Genel Müdüründen ellerinde bulunan yolsuzluk dosyalarını talep ettiğini ve bu dosyaların eline ulaştığını açıkladı.
Polis tarafından verilen yolsuzluk dosyalarını kamuoyu ile paylaşan Başbakan Tufan Erhürman, usulsüzlüklerle ilgili açılan dosyalar ve son durumları hakkında detaylı bilgi de verdi.
Dışişleri Eski Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu ile Bayındırlık ve Ulaştırma eski Bakanı Kemal Dürüst hakkında soruşturma dosyası açıldığını açıklayan Başbakan, her iki konuyla ilgili soruşturmanın devam ettiğini açıkladı.
Başbakan Tufan Erhürman, basın toplantısında Devlet laboratuvarındaki yangına değinerek, yangın dolayısıyla bir yıldır 13 kişinin kan ve idrar tahlilleri yapılamadığını açıkladı.
Başbakan, bu alandaki eksik teçhizatınızından alınması için gerekli talimat verildiğini belirtti.
Başbakan Tufan Erhürman, Yenierenköy belediyesi konusunda ise, belediyeden 112 personel olduğunu ve ekim ayından bu yana çalışanların maaşlarının ödenmediğini yineledi.
Başbakan Erhürman, “Yenierenköy belediyesinin 6 milyon 565 bin geliri var, yaklaşık 6 milyon personel gideri var. 2009 yılında belediyede 25 personel varken bu rakam 2010 yılında 98 oldu. Bu da oradaki sorunu bize tanımlıyor
Pazartesi bu konudaki çalışmamız tamamlanacak ve merkezi idarenin oraya nasıl müdahil olacağı belirlenecek”dedi.
Başbakan Erhürman, Yenierenköy belediyesinin, yerel yönetimler reformunu bekleyecek durumda olmadığını da söyledi.
Taşkent kooperatifinde yaşananlar hakkında da bilgi veren Başbakan, Taşkent kooperatifinde yaşananların dosyasının poliste olduğunu belirterek vatandaşların bir ay içerisinde mevduatlarını alacağını açıkladı.
Devlet Planmala Örgütü’nün 2017 nüfus projeksiyonu rakamlarına göre nüfusun 351.965 olduğunu belirten Başbakan, “Ama bu beni tatmin etmedi.
Nüfus sayımı 2 Aralık 2018 pazar günü en uygun tarih olarak görülüyor. Bu bakanlar kuruluna getirilecek”dedi.