CTP Lefkoşa İlçesi’nin düzenlediği köy ziyaretleri ve kitle toplantıları devam ediyor… Geçtiğimiz Perşembe Dilekkaya’yı ziyaret eden ekipte yer alan Tarım bakanı Önder Sennaroğlu çiftçiye müjdeyi verdi:

 CTP Lefkoşa İlçesi’nin düzenlediği köy ziyaretleri ve kitle toplantıları devam ediyor… Geçtiğimiz Perşembe Dilekkaya’yı ziyaret eden ekipte yer alan Tarım bakanı Önder Sennaroğlu çiftçiye müjdeyi verdi:

 

Tohumluk arpa geliyor

 

Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler (CTP-BG) Lefkoşa İlçesi’nin düzenlediği köy ziyaretleri ve kitle toplantıları devam ediyor… Geçtiğimiz Perşembe Dilekkaya’yı ziyaret eden CTP Lefkoşa İlçe’sine bağlı ekipler köylülerle Kıbrıs konusu ve köylerle ilgili  sorunları konuştular. CTP ekibinde yer alan Tarım bakanı Önder Sennaroğlu ise çiftçiye tohumluk arpa müjdesi verdi. CTP Lefkoşa İlçe Örgütü’nün Dilekkaya’da düzenlediği kitle toplantısına katılan Tarım Bakanı Önder Sennaroğlu, tohumluk arpa konusunda sürdürülen çalışmaların son aşamaya geldiğini ve 10-15 gün içerisinde tohumluk arpanın ülkeye geleceğini açıkladı. Tarım Bakanı Önder Sennaroğlu, tohumluk fiğ, tohumluk buğday ve triticale tohumu konusunda da ülkede herhangi bir sıkıntı yaşanmadığını vurguladı.

Göreve gelirken amaçlarının üretimde verimliliğin artırılması ve girdi maliyetlerinin düşürülmesi olduğunu belirten Tarım Bakanı Önder Sennaroğlu, göreve başladıklarında girdi maliyetlerini düşürebilmek amacıyla ilk yaptıkları uygulamanın vergisiz akaryakıt hizmetini üreticiye sağlamak olduğunu ifade etti.

Ülkede yüzyılın en şiddetli kuraklığının yaşanmakta olduğunu hatırlatan Tarım Bakanı Önder Sennaroğlu, üreticinin bir sonraki yıl üretimine devam edebilmesi amacıyla kuraklık ödemelerinin yapıldığını ve üreticilere bu ödemeler yapılırken ülkenin kuraklık bakımından üçe ayrıldığını belirtti. Kuraklıktan daha fazla zarar gören bölgelere daha yüksek, kuraklıktan daha az etkilenen bölgelere ise daha düşük miktarda ödeme yapıldığını söyleyen Sennaroğlu sözlerini şöyle sürdürdü: “Geçtiğimiz aylarda 15 YTL kuraklık için avans ödendi, birkaç gün önce de geriye kalan miktar üreticiye ödendi. Ancak, biz biliyoruz ki üreticinin sıkıntıları bitmiş değildir. Bu sıkıntıları en aza indirgemek için çalışmalarımız sürüyor. Bu yöndeki çalışmalarımız tamamlandığında kamuoyuna gerekli açıklamayı yapacağız.”

60 BİN TON ARPA VE 30 BİN TON MISIR KREDİLİ OLARAK VERİLDİ

Tarım Bakanlığı’nın bu yıl kuraklıktan dolayı verdiği destekler ve sübvansiyonlarla ek bütçe olarak 40 trilyon TL harcama yaptığını, ayrıca ülkedeki yem sıkıntısını gidermek amacıyla Türkiye Cumhuriyeti’ne yapılan ziyaretler sonrasında 60 bin ton arpa ve 30 bin ton mısırın kredili olarak Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne sağlandığını ifade eden Tarım Bakanı Önder Sennaroğlu, yaptığı konuşmada arpa ve mısırın hibe olarak verilmediği, kredili olarak verildiğini ve Toprak Ürünleri Kurumu’nun bunu Türkiye Cumhuriyeti kurumlarına geri ödeyeceğini vurguladı.

Daha önceki yıllarda üreticinin kaba yemi Toprak Ürünleri Kurumu’ndan kredili olarak aldığını ve bu uygulamanın şimdi nasıl sürdürüldüğü sorusu üzerine ise Sennaroğlu şunları söyledi: “İsteyen üretici çek karşılığında Toprak Ürünleri Kurumu’ndan kaba yemini altı ay kredili olarak alabilir. Eskiden çeki olmayan üreticiler de kaba yem alabiliyordu, ancak bu sürdürülebilir bir uygulama değildi, göreve geldiğimde Toprak Ürünleri Kurumu kendisine olan borçları tahsil edemediğinden arpa ithal edebilecek durumda değildi. Dolayısıyla şu anda yapılan uygulama dünyanın her yerinde geçerli olan uygulamadır.” 

CTP Lefkoşa İlçe Örgütü’nün düzenlediği Dilekkaya kitle toplantısına CTP Lefkoşa Milletvekili ve İlçe Başkanı Kadri Fellahoğlu, Lefkoşa Milletvekili Ahmet Barçın, CTP Mağusa Milletvekili Okan Dağlı, Lefkoşa İlçe Sekreteri Haluk Mut, İlçe Yönetim Kurulu üyesi Ülviye Arşehit ile Yunus Konaç ve diğer üst düzey CTP temsilcileri katıldı.

Kitle toplantısında Lefkoşa Milletvekili Kadri Fellahoğlu yaptığı konuşmada zor bir dönemden geçildiğini, hükümetin sınırsız imkanlarının olmadığını ifade etti. Sanayicinin sivil itaatsizliğe başvurduğunu, yedi örgütün ise hükümete karşı cephe aldığını belirten Fellahoğlu, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Bizim birbirimizi iyi anlamamız gerekiyor, biz doğrusunu yapıyoruz, statükoyu yavaş yavaş yıkıyoruz.”