Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler (CTP-BG) Genel Başkanı Başbakan Ferdi Sabit Soyer, 2009 yılında erken seçim olabileceği yönündeki düşüncesini yineledi.

7’nci CTP Girne İlçesi Kadın Kolu Kongresi gerçekleşti…

Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler (CTP-BG) Genel Başkanı Başbakan Ferdi Sabit Soyer, 2009 yılında erken seçim olabileceği yönündeki düşüncesini yineledi.

7’nci CTP Girne Kadın Kolu Kongresi’nde konuşan Soyer, 2009 yılının, Avrupa Parlamentosu seçimleri, Türkiye’nin Avrupa Birliği üyelik süreci ve ülkede her an bir erken seçim kararı alınabilecek olması nedeniyle büyük önem taşıdığını söyledi.

CTP-BG Girne İlçesi Kadın Kolu Kongresi 20 Aralık Cumartesi akşamı geniş bir katılımla Girne’de Dome Otel’de gerçekleşti. Kongrede CTP Girne Kadın Kolları Başkanı yeniden Özay Kalyoncu oldu. Seçimlerin tamamlanmasının ardından yine Dome Otel’de Yeni Yıl Dayanışma Yemeği de gerçekleştirildi.

7. CTP Girne İlçesi Kadın Kolu Kongresi Kongre demokrasi şehitleri için saygı duruşu ile başladı Başkanlığını Şenay Ekingen’in yaptığı divanın oluşturulmasının ardından sinevizyon gösterisi gerçekleşti.

Sinevizyon gösterisini sırasıyla CTP Girne İlçesi Kadın Kolu Başkanı Dr. Özay Kalyoncu, CTP Girne İlçe Başkanı Salih İzbul, CTP Kadın Kolları Başkanı Emel Kişi ve CTP-BG Genel Başkanı, Başbakan Ferdi Sabit Soyer Kongreye hitap etti.

SOYER: CTP TEK BAŞINA İKTİDAR OLABİLECEK GÜÇTEDİR

7’nci CTP Girne Kadın Kolu Kongresi’nde konuşan CTP-BG Genel Başkanı, Başbakan Soyer, 2009 yılının, Avrupa Parlamentosu seçimleri, Türkiye’nin Avrupa Birliği üyelik süreci ve ülkede her an bir erken seçim kararı alınabilecek olması nedeniyle büyük önem taşıdığını söyledi. Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler’in tek başına iktidar olacak güçte bir parti olduğunu belirten Soyer ancak partisinin hedefinin, iktidardan çok, Avrupa Birliği üyeliği ve Kıbrıs’ta eşitlik temelinde bir çözüm olduğunu vurguladı.

Ulusal Birlik Partisi Genel Başkanı Derviş Eroğlu’nun, “Ben Soyer gibi 18 yaşında değil 38 yaşında siyasete başladım” şeklindeki sözlerini eleştiren Soyer, demokratik ve siyasal mücadeleye katılmanın, olgunlaşma ve bilinç yarattığını belirtti ve gençlerden 18 yaşında siyasete ilgi duymalarını istedi.

Soyer, halkının “Avrupa Birliği ve çözüm” diyerek meydanları doldurduğu dönemde, Eroğlu -Denktaş ikilisinin tutumu nedeniyle Kıbrıs Rum kesiminin tek taraflı olarak Avrupa Birliği üyeliği hakkı kazandığını da hatırlattı.

Başbakan Ferdi Sabit Soyer konuşmasında kadınların geleceği tasarladığını, kadınların dünü ve yarını düşündüğünü, partinin de daima geleceği düşünerek yarını tasarladığına işaret ederek Avrupa Birliği yolundaki yürüyüşün kararlılıkla sürdürüleceğini vurguladı.

ÖZAY KALYONCU

Kongrede ilk sözü alan CTP Lefkoşa İlçesi Kadın Kolu Başkanı Dr. Özay Kalyoncu konuşmasında önemli olanın suçlamak yargılamak ve hesaplaşmak değil, sorumluluk almak olduğunu, bunun ise iş yapmakla gerçekleşebileceğini vurguladı. Kalyoncu, yaşamın yeni ve sınırsız olanaklarla dolu olduğunu ve bu bilinçle yaşamı kurgulamaya devam kararlılığında olduklarını ve Gelişim için, Eşitlik için, Çözüm ve Barış için sınırsız bir enerjileri olduğunu ve bu enerjinin kendilerini sonuca ulaştıracağına inandığını söyledi.

Kongrenin yapacağı kelebek etkisi ile CTP Kadın Kongresini, ardından CTP-BG kurultayını oluşturacaklarını ve adaya barış gelmesi yönündeki çabalarını yoğunlaştırarak sürdüreceklerini vurgulayan Dr. Kalyoncu, CTP Gençlik Örgütünün sloganı olan “CTP’nin bize, bizim CTP ye ihtiyacımız var” sözleriyle konuşmasını tamamladı.

Daha sonra söz alan CTP Girne İlçe Başkanı Dr. Salih İzbul, geçen dönem büyük bir uyum içinde çalıştıkları kadın kolu ile yeni dönemde de birlikte uyum içinde çalışacaklarını vurguladı ve kadınların partinin ilerlemesindeki önemini belirtti.
CTP Kadın Kolları Genel Başkanı Emel Kişi ise Girne bölgesi ile Kadın Kolu kongrelerinin tamamlandığını belirterek kongreleri için seçtikleri ‘Çözüm ve Barışa Emek Vermeye Devam’ ‘Kadınlar Geleceği Tasarlıyor ‘ şeklindeki iki ana slogan üzerinde durdu. Kişi konuşmasını “kadın ve erkeğin eşit katılımı olmazsa demokrasi olmaz , CTP olmazsa demokrasi olmaz, CTP olmazsa Kıbrıs’ta yaşam olmaz” sözleriyle noktaladı.

EMEKTAR ÜYELERE PLAKET

Konuşmaların ardından 70 yaş ve üzerinde olan kayıtlı kadın üyelere partiye verdikleri hizmetler için Başbakan Ferdi Sabit Soyer tarafından plaket verildi. Plaket töreni sırasında duygulu anlar yaşandı.
Faaliyet raporunun okumasının ardından başka aday olmadığından seçimsiz olarak onaylanan Girne ilçesi 7. dönem kadın kolu yönetim kurulu açıklandı.
Dr. Özay Kalyoncu başkanlığındaki yönetim kurulu, Çelen Özkaynak, Evren Bağlarbaşı, Eymen Toker, Konce Güven, Betül Erdendoğ, Fazilet Özdenefe ve Özlem Günalp’den oluşuyor.

Kongrenin hemen ardından yine Dome Otel’de geniş katılımlı ‘Çözüm ve Barış Umuduyla Yeni Yıla Merhaba ‘temasıyla düzenlenen dayanışma yemeğinde kadınlar bol bol eğlenerek yeni çalışma dönemi için enerji topladılar.