CTP-BG Genel Sekreteri Kalyoncu’dan KTÖS yönetimine sert yanıt:

“Şener Elcil’in iddialarının külliyen yalan olduğu bu desteksiz atışından da bellidir. Sözünü ettiği 21 Ekim Salı günü partimizde sabahtan akşama kadar toplantılar olduğu doğrudur.

CTP-BG Genel Sekreteri Kalyoncu’dan KTÖS yönetimine sert yanıt:

“Şener Elcil’in iddialarının külliyen yalan olduğu bu desteksiz atışından da bellidir. Sözünü ettiği 21 Ekim Salı günü partimizde sabahtan akşama kadar toplantılar olduğu doğrudur. Ancak bunların hiçbiri Şener Elcil’in iddia ettiği gibi sivil toplum örgütleriyle değildi. Birincisi DİSİ ile, diğeri MYK sonuncusu ise Parti Meclis toplantısıydı…”

KTÖS yöneticilerinin niyetinin bu tür yalan iddialarla “CTP-BG’yi yıpratmak ve sivil toplum örgütleriyle arasını açmak” olduğuna işaret etti ve “bu yöndeki kararın hangi gizli toplantıda ve kimlerle alındığı” sorusunu gündeme getirdi. Kalyoncu, özellikle Kıbrıs sorunuyla ilgili sivil toplumla iş ve güç birliğini sürdüreceklerini vurguladı…

Cumhuriyetçi Türk Partisi Birlelşik Güçler (CTP-BG) Genel Sekreteri Ömer Kalyoncu, Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) yönetimini uydurma iddialar ortaya atmaktan vazgeçmeye çağırdı. Kalyoncu, CTP-BG olarak sendikalarla çalışanların haklarını ilgilendiren konularda toplantı yaptıkları yönündeki iddianın tamamen uydurma olduğunu belirtti.

KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil’in “13. maaş, emeklilik ikramiyesi ve eşel-mobile tırpan vurmak için KTAMS ve güdümündeki diğer sendikalarla CTP genel merkezinde gizli toplantılar düzenlendiği” yönündeki iddiasına sert tepki gösteren Ömer Kalyoncu, böyle bir toplantı yapılmadığını vurguladı. Kalyoncu, “Bir sendikanın başka sendikaları ‘falanın güdümünde’ diye nitelemesi, en hafif deyimle o örgütlere ve yöneticilerine karşı saygısızlıktır” ifadesini kullandı.

KTÖS Genel Sekreteri’nin hergün açıklama yaparak ve eylemler düzenleyerek kamuoyunun gündemine kalmaya ve şahsi reklam yapmaya meraklı olduğunu, incir çekirdeğini doldurmayan konuları bile sorun haline getirdiğini anımsatan CTP-BG Genel Sekreteri Kalyoncu, bu davranışın “toplum gözünde kredibilitesini iyice yitirmenin verdiği telaş”tan kaynaklandığına dikkati çekti.

CTP-BG’nin hükümette olduğu dönemlerde çalışanların hak ve kazanımlarının hep ileriye gittiğini kaydeden Kalyoncu, farazi iddialarla bu gerçeğin ortadan kaldırılamayacağını bildirdi. Ömer Kalyoncu, KTÖS’ün davetiyle Polonya’dan gelen öğretmen sendikası yöneticilerinin açıklamalarının da bazı gerçekleri yeniden hatırlatmış olduğunu belirtti.

“Bir sendika yöneticisine yalan, teyid edilmemiş, dedikodudan ibaret iddiaları yaymak yakışmaz” diyen Kalyoncu, Şener Elcil’in daha da ileri giderek “son gizli toplantı 21 Ekim’de yapıldı” iddiasını ortaya attığına dikkati çekti, şöyle dedi:

“Şener Elcil’in iddialarının külliyen yalan olduğu bu desteksiz atışından da bellidir. Sözünü ettiği 21 Ekim Salı günü partimizde sabahtan akşama kadar toplantılar olduğu doğrudur. Ancak bunların hiçbiri Şener Elcil’in iddia ettiği gibi sivil toplum örgütleriyle değildi. İlk toplantı basınımızın da yakından izlediği DİSİ heyetiyle yapılan toplantı, ikincisi her Salı günü yapılan Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısı, diğeri ise gece geç saatlere kadar devam eden Parti Meclisi toplantısıydı. KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil ertesi günkü gazetelere baksaydı, kendisine uçurulan iddianın uydurma olduğunu kendisi de anlayacaktı.”

CTP-BG Genel Sekreteri Ömer Kalyoncu, eğitimi engellemek dışında hiçbir iş yapmayan, olumlu her gelişmeyi sendikal disiplini kullanarak baltalamaya çalışan KTÖS yöneticilerinin niyetinin bu tür yalan iddialarla CTP-BG’yi yıpratmak olduğuna işaret etti ve “bu yöndeki kararın hangi gizli toplantıda ve kimlerle alındığı” sorusunu gündeme getirdi.

“Kanıtlayamayacağınız iddiaları ortaya atarsanız, sizin hakkınızda da birileri iddialar ortaya atar ve altında kalırsınız” diyen Kalyoncu, yapılan açıklamanın diğer hedefinin de sendika ve diğer sivil toplum örgütlerinin CTP-BG ile ilişkilerini bozmak ve engellemek olduğuna vurgu yaptı.

CTP-BG’nin sendikalara ve sivil toplum örgütlerine her zaman büyük önem verdiğini ve özellikle Kıbrıs konusunda her zaman işbirliği yapmaya devam edeceğini kaydeden Kalyoncu, “bundan gocunanların sonunda yalnızlığa mahkum olacağını, bu sürecin başladığını” da sözlerine ekledi.