CTP Gençlik örgütü ilçe kongrelerini tamamladı… Kemal Mut CTP Gençlik Örgütü Lefkoşa İlçe Başkanı oldu… kongrede gençlere hitap eden CTP-BG Genel Başkanı, Başbakan Ferdi Sabit Soyer vurguladı:

CTP Gençlik örgütü ilçe kongrelerini tamamladı… Kemal Mut CTP Gençlik Örgütü Lefkoşa İlçe Başkanı oldu… kongrede gençlere hitap eden CTP-BG Genel Başkanı, Başbakan Ferdi Sabit Soyer vurguladı:

“Sadece bugünü değil yarını da planlayacağız ve bunun bedeli varsa ödemeğe hazırız”

Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler (CTP-BG) Genel Başkanı, Başbakan Ferdi Sabit Soyer, günübirlik politikalar üzerinden CTP-BG’nin icraatlarını eleştirenlere sadece bugünü değil, yarını da planlayarak yanıt vereceklerini kaydederek, bunun bedelini de ödemeye hazır olduklarını vurguladı.

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Gençlik Örgütü Lefkoşa İlçesi’nin dün akşam (12 Kasım Çarşamba) CTP Kaymaklı Ocak Örgütü’nde gerçekleştirdiği ve 3 adayın başkanlık için yarıştığı 10’cu Olağan Kongresinde Kemal Mut başkanlığa seçildi.

CTP gençlik Örgütü Lefkoşa Kongresi ile Gençlik Örgütü’nün tüm ilçe kongreleri tamamlanmış oldu.

Büyük bir katılımla gerçekleşen kongreye CTP-BG Genel Başkanı, Başbakan Ferdi Sabit Soyer, Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Canan Öztoprak, CTP Lefkoşa İlçe Başkanı ve CTP Lefkoşa Milletvekili Kadri Fellahoğlu, CTP MYK üyesi ve Lefkoşa Milletvekili Özkan Yorgancıoğlu, ve CTP Gençlik Örgütü Başkanı Erbay Akansoy katıldılar.

Açılış ve demokrasi şehitleri için saygı duruşunun ardından CTP-BG Genel Başkanı, Başbakan Ferdi Sabit Soyer gençlere hitap etti.

Soyer: atılacak adımlar var

Soyer konuşmasında kongrelerin diyalektiğin bir kuralı olarak daha güçlü yönetimlerin oluşması için bir süreç olduğunu kaydederek Gençlik Örgütünün de bu kongrelerle daha da güçlenerek yoluna devam edeceğine olan inancını vurguladı.

CTP-BG’nin hükümete geldiği günden bu yana birçok icraata imza attığına dikkat çeken Soyer, bu dönemde 30 yılda yapılandan fazla yol yapıldığını, Kıbrıs’taki tüm yönetimlerden fazla elektrik hattı döşediğini belirtti. Soyer, “Sağlık alanında çok büyük adımlar attık, eğitimi yeniden düzenledik ve hayatı kucaklama anlamında büyük adımlar attık, daha da atacağız.” diye konuştu.

Yeni yönetimin seçileceği kongrenin ardından herkesin aynı şevkle aynı disiplinle çalışması, birbirini kucaklaması, birbiriyle kenetlenmesi, gönül bağlarını artırması gerektiğini vurgulayan CTP-BG Genel Başkanı, Başbakan Ferdi Sabit Soyer, “Bu bizim CTP’li olmamızın bir gereğidir,” dedi.

“Sadece bugünü değil yarını da planlıyoruz”

Muhalefetin Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler’e yönelttiği eleştirilerin genelde mesnetsiz olduğunu ve alternatif sunamadıklarına işaret eden Soyer, şöyle konuştu: “Asgari ücret ne kadar olmalıdır” diye UBP Genel Başkanı Sayın Ertuğruloğlu’na soruyoruz, bize verdikleri cevap, ‘Asgari ücret işçi için az, işveren için çoktur,’ Bu nedenle sevgili arkadaşlarım biz burada doğru bildiğimizden şaşmayacağız ve hayatı kucaklayabilmek anlamında yalnız bugünü değil yarını da planlayarak onu da düşünüp o noktada kararlar üreterek halkımıza doğruları anlatacağız. Parmağımızın arkasına asla saklanmayacağız. Bunun da bedeli ne ise onu ödeyeceğiz.”

Önümüzdeki bir yıllık sürecin ardından seçimlerin gündeme geleceğini anımsatan Başbakan Soyer, partisinin seçime yönelik hedeflerini ise şöyle aktardı:

LTB’yi onu batıranların elinden alacağız

“Öncelikle partimizi tek başına iktidara getirmek için çalışacağız. Ardından partimizin eski Genel Başkanı ve cumhurbaşkanımız Sn. Talat’ın yeniden seçilmesini sağlayacağız ama Lefkoşa’da ek bir görevimiz daha vardır. Bu da Lefkoşa Türk Belediyesini batıranların elinden bu belediyeyi kurtarmaktır. Bugüne kadar görülmüştür ki, CTP’nin bu alandan uzaklaşmasıyla halk ıstırap çekmektedir. Bakınız Alayköy’e, bakınız Değirmenlik’e, bakınız küçücük bir belediye olan Akıncılar’a, Girne’ye, Mağusa’ya… Bu yerlerimizdeki hizmeti; halkla buluşma noktasındaki başarıyı tahlil ediniz. Bütün bu arkadaşlarımız borçlarını ödedi ve hizmeti halkımızla buluşturdu. Bunu Lefkoşa’da da başarmak için var gücümüzle çalışacağız sevgili dostlarım”

CTP-BG Genel Başkanı, Başbakan Ferdi Sabit Soyer’in konuşmasını CTP Gençlik Örgütü’nün barış ve referandum sürecinde verdiği mücadeleleri aktaran film gösterisi takip etti. Film gösterisinin ardından ise CTP-BG lefkoşa İlçe Başkanı Kadri Fellahoğlu kongreye hitap etti.

Fellahoğlu: Kongredeki yarış demokrasi anlayışımızın göstergesi

Konuşmasında kongre sonucunda yeni bir yönetimin görevi devralacağına işaret eden CTP Lefkoşa İlçe Başkanı Kadri Fellahoğlu, sözlerine, “3 arkadaşımız ilçe başkanlığı için yarışmaktadır. Bu bizim demokrasi anlayışımızı göstermektedir. Kim kazanırsa kazansın önemli değildir. Önemli olan Lefkoşa’da güçlü bir gençlik yapılanmasını sağlamaktır. Biz bu partinin her noktasını siz gençlere devredeceğiz. Bu parti bizimdir, bu parti sizindir, bu parti hepimizindir” diye devam etti.

Hükümetin verdiği hizmetlere değinen Fellahoğlu, bugüne kadar atılan adımların bundan sonra da atılmaya devan edeceğini vurguladı.

Kadri Fellahoğlu’nun ardından söz alan CTP Gençlik örgütü Lefkoşa İlçe Başkanı Hüseyin Göçer 3 yıldan beridir örgütte çeşitli görevlerde bulunduğuna dikkat çekerek, “bugün artık yeni bir arkadaşımıza devrediyoruz görevi. Bundan sonra bizim yapacağımız şey yeni seçilen arkadaşlarımıza elimizden geldiğinde yardımcı olmaktır. Biz bu dönemde ‘Kıbrıs’a Genç Bakış Günleri’ düzenlemiştik. Bunu düzenlerken bizim amacımız Kıbrıs’a genç gözlerle bakabilmenin koşullarını yaratmak ve sevdamızı aşkla yoğurmaktı. Bunu da başardığımıza inanıyoruz. Bugün ilçemizde seçim oluyor. Ben bu seçimden güçlenerek çıkacağımıza inanıyorum. Lefkoşa’yı daha ileri noktalara taşıyabilmek için buna ihtiyacımız vardır. Ben şimdiden yeni seçilecek arkadaşımıza başarılar dilerim” şeklinde konuştu.

Göçer’in ardından kongrede son olarak CTP Gençlik Örgütü Başkanı Erbay Akansoy söz aldı.

Akansoy:Çözümün bize, bizim çözüme ihtiyacımız var

Konuşmasında kongrelerin önem ve anlamına dikkat çeken CTP Gençlik Örgütü Başkanı Erbay Akansoy, “bugün, enerjimizi ve gençlik dinamizmimizi bir araya getirerek partimizin ülke yönetimindeki rolü, ülkemizin içinden geçmekte olduğu koşullardaki ihtiyaçları; CTP Gençlik Örgütü olarak bizim barışa ve çözüme olan ihtiyacımızı ve toplumumuza karşı olan görev ve yükümlülüklerimizi değerlendireceğimiz gündür” dedi.

Kıbrıs sorununun geçmişte olduğu gibi bugün de genlerin yaşamı ve geleceği üzerindeki olumsuz etkilerini sürdürmekte olduğuna dikkat çeken Akansoy, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Cumhurbaşkanımız Mehmet Ali Talat ile sayın Hristofias arasında sürmekte olan ve Kıbrıs sorununa çözüm bulmayı amaçlayan görüşmelerin olumuz sonuçlanması bizler için ülkemizde eşit haklara sahip bireyler olarak yaşayıp kimliğimizi ve kültürümüzü de koruyarak dünya ailesi içinde varlığımızı yüceltmek yerine, ne olacağı nereye varacağı belirsiz bir gemi içinde maceralara sürüklenmek anlamının dışında bir şey ifade etmeyecektir.” Bu nedenle Cumhurbaşkanı Talat’ı çözüm bulma yolundaki çabalarında sonuna kadar destekleyeceklerini vurgulayan CTP Gençlik Örgütü Başkanı, bu desteğin koşulsuz içten bir destek olduğunu sözlerine ekledi. Kıbrıs’ın kuzeyinde yaşayan ilerici sosyalist gençler olarak dünyadaki tüm gelişimleri yakından takip ettiklerini ve bunlardan ders çıkararak ülke insanının deneyimleriyle harmanlayıp hareket hatlarını oluşturduklarını vurgulayan Akansoy, “Sorumsuzluk bizim politika anlayışımız olamaz. Olguları sağlıklı bir değerlendirmeye tabi tutmadan ve hiç bir veriye dayanmadan sadece günü ve o anı kurtarmaya yönelik ifadelerle politika yaptığını zannetmek de bizim politika anlayışımız olamaz. Bizler, değişen dünyayı temsil ediyoruz. Bizler, yeniyi temsil ediyoruz. Bizler, değişimin motor gücü olarak içinde yaşadığımız halkın geleceğini temsil ediyoruz. İşte bu noktada, “bizim çözüme, çözümün bize ihtiyacı var” diyoruz” diye konuştu.

Örgütün ülke içinde olduğu kadar uluslararası alanda da temaslarda bulunduğunu anlatarak bilgi veren Akansoy, konuşmasının sonunda Güney Kıbrıs’taki gençlere de şu mesajı iletti: “Kıbrıs’ın geleceğinin bizler olduğu bilinci içerisinde hareket etme kabiliyeti, söylediklerimiz ve yaptıklarımızla özdeşmelidir. ‘Kıbrıs’ta barış engellenemez’ sloganı kulağa hoş geliyor diye değil, gerçekte bu yönde hareket etmenin sorumluluğu içinde söylenmelidir.

Akansoy’un konuşmasının ardından yapılan seçim sonucu Kemal Mut, CTP Gençlik Örgütü lefkoşa İlçesi’nin yeni başkanı oldu. Yönetim kurulu ise şu isimlerden oluştu: Sekreter Çiğdem Çağlar, Örgütlenme Sekreteri Fezile Uluç, Sayman Mehmet Kuzu, Eğitim Sekreteri Hüseyin Tarkuç, Sosyal Aktivite Ayşe Yükselir, Basın Yayın Mehmet Muslu, Turgut Çalıcı ve Gamze Kiracıoğlu ise faal üyeler.