CTP-BG Genel Sekreteri Ömer Kalyoncu’dan UBP’ye “Orams” yanıtı…

CTP-BG Genel Sekreteri Ömer Kalyoncu’dan UBP’ye “Orams” yanıtı…

Kalyoncu, Kıbrıslı Türklerin UBP hükümetleri döneminde uluslararası hukuk alanında hiçbir girişim yapılmaması yüzünden ABAD kararları ve Loizidou davalarıyla boğuştuğunu anımsattı…

Orams davası konusunda gereken ne varsa yapılmakta olduğunu kaydeden Kalyoncu, UBP’nin yaratmaya çalıştığı şaibenin kapsamlı müzakerelerle aynı zamana denk geldiğine dikkati çekti…

Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler (CTP-BG) Genel Sekreteri Ömer Kalyoncu, Kıbrıslı Türklerin mülkiyet ve uluslararası hukuk alanında yaşadığı sıkıntılar konusunda Ulusal Birlik Partisi’nin insan içine çıkacak bir durumda olmadığını bildirdi. Kalyoncu, UBP hükümetleri döneminde uluslararası hukuk alanında hiçbir girişim yapılmadığını, bu yüzden 1994 yılında Avrupa Birliği Adalet Divanı (ABAD) kararının çıktığını, mülkiyet konusunda da Kıbrıslı Türkler aleyhinde kararlar çıktığını anımsattı.

CTP-BG Genel Sekreteri Ömer Kalyoncu, UBP Genel Merkezi’nin Orams davasıyla ilgili son günlerde kamuoyunu yanıltmaya ve şaibe yaratmaya dönük bir çaba içinde olduğunun gözlemlendiğini belirtti.

Orams davasının UBP hükümeti döneminde açıldığını anımsatan Kalyoncu, CTP-BG hükümeti döneminde İngiltere mahkemesi aşamasında konuya müdahil olunduğunu ve Kıbrıslı Türkler lehine bir karar çıkmasının sağlandığını kaydetti.

“Mülkiyet davalarının Kıbrıslı Türklern aleyhine olması CTP-BG zamanında önlendi” diyen Ömer Kalyoncu, UBP’nin ise bu konuda her türlü engeli çıkardığını, Mal Tazmin Komisyonu Yasası’nı engellemek için Anayasa Mahkemesi’nde dava açtığını hatırlattı.

Yıllarca ilgilenilmeyen Loizidou davası yüzünden çok sayıda emsal davasının Kıbrıslı Türkleri tehdit ettiğini anlatan CTP-BG Genel Sekreteri Kalyoncu, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) nezdinde yapılan girişimler sayesinde bu konuda gidişatın tersine çevrildiğini vurguladı.

Kalyoncu, “UBP zihniyetiyle gidilseydi, şimdiye yüzlerce Loizidou benzeri dava sonuçlanacak, çok sayıda Kıbrıslı Türk mağdur olmuş olacaktı. İnşaat sektörü gelişmek bir yana, yok olup gidecekti” dedi.

Orams davasıyla ilgili gereken ne varsa yapıldığını ve yapılmakta olduğunu kaydeden Kalyoncu, UBP’nin bu tür yalan ve manipülasyonlarla yaratmaya çalıştığı ortamın Kıbrıslı Türklere zarar verdiğini belirtti.

Kıbrıs sorununa kapsamlı çözüm müzakerelerinin başladığı bir dönemde UBP’nin bu tavrının sürpriz olmadığına dikkati çeken Kalyoncu, çözümsüzlük lobisinin bu dönemde her türlü yöntemi deneyeceğinin belli olduğunu vurguladı. Kalyoncu, “Orams bahanesiyle yaratılmak istenen şaibenin kapsamlı müzakerelerle aynı zamana rastlaması dikkat çekicidir” dedi.