CTP-BG Dayanışma gecesi olağanüstü bir katılımla gerçekleşti… CTP-BG Genel Başkanı Başbakan Ferdi Sabit Soyer vurguladı:

“Hedef, kendi kendine yeten, ayakları üstünde duran bir bütçeye sahip özgür Kıbrıs Türk’ü olmalıdır”

CTP-BG Dayanışma gecesi olağanüstü bir katılımla gerçekleşti… CTP-BG Genel Başkanı Başbakan Ferdi Sabit Soyer vurguladı:

“Hedef, kendi kendine yeten, ayakları üstünde duran bir bütçeye sahip özgür Kıbrıs Türk’ü olmalıdır”

Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler (CTP-BG) Genel Başkanı, Başbakan Ferdi Sabit Soyer, 1973 yılındaki Cumhurbaşkanı Muavini seçiminde CTP’nin sloganının “Bütçe Meclis’e” olduğunu anımsatarak, “Hedefimiz kendi kendine yeten, ayakları üstünde duran bir bütçeye sahip özgür Kıbrıs Türkü olmalıdır” dedi.

Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler (CTP-BG) Dayanışma Gecesi bu akşam (31 Ekim Cuma) Girne Acapulco Otel’de gerçekleşti. CTP Kadın Kolları Başkanı Emel Kişi ve CTP-BG Genel Başkanı Başbakan Ferdi Sabit Soyer’in konuşmalarının ardından CTP-BG Mağusa Milletvekili Dr Arif Albayrak konuklara şiir dinletisi sundu.

Olağanüstü bir katılıma sahne olan geceye, son anda gelen CTP’nin eski Genel Başkanı merhum Özker Özgür’ün eşi Zehra Özgür’ün ölüm haberiyle hüznün gölgesi çöktü. Zehra Özgür’ün kaybıyla ilgili haberin son anda alınmasından ötürü geceyi iptal edemediklerine dikkat çeken CTP-BG Genel Başkanı, bu üzücü gelime nedeniyle gecenin alışılmış eğlence formatında gerçekleşemeyeceğini anımsattı.

Dayanışma gecesinin açılış konuşmasını yapan gecenin düzenlenmesinde büyük görev üstlenen CTP Kadın Kolları’nın başkanı Emel Kişi, ilk kez merkezi düzeyde ve tüm ilçelerle örgütlerin katılım ve katkılarıyla böylesi bir etkinlik düzenlendiğini kaydetti.

Kişi’nin kısa açılış konuşmasından sonra konuklara hitap eden CTP-BG genel Başkanı, Başbakan Ferdi Sabit Soyer, Zehra Özgür’ün ölüm haberiyle sarsıldıklarını, bu acı olayın son anda gerçekleşmesi nedeniyle iptal edemediklerine dikkat çekerek gecenin sakin geçeceğini anımsattı. Soyer, daha sonra tüm konukları Zehra Özgür’ün şahsında Berberoğlu, Naci Talat ve Özker Özgür’e ve bugüne kadar hayatlarını kaybeden tüm CTP’lilere alkışlarla saygıya davet etti.

GÜCÜMÜZÜ ÜLKEMİZE İÇİN HARCAMALIYIZ

Geceye katılan büyük kalabalığa işaret eden CTP-BG Genel Başkanı, Başbakan Ferdi Sabit Soyer, yine de güce bakarak şımarmamak gerektiğine işaret ederek, bunun CTP’nin en büyük meziyeti olduğunu kaydetti. Gücü övünmek, şımarmak yerine yurda dair işlere ayırmak enerjileri bu noktada yoğunlaştırmak gerektiğine dikkat çeken Soyer, 1973 Cumhurbaşkanı Muavinliği seçimlerindeki “Bütçe Meclis’e” şeklindeki sloganlarını asla unutmadığını kaydetti. Bugüne dair değerlendirmeler yaparken o zamanki zor koşulların her zaman aklına geldiğin e işaret eden Soyer, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Geçmişten geleceğe yürüyen bir hareket olarak biz sürekli geçmişe takılıp kalamayız. Geçmişi unutamayız, tecrübelerinden ders alırız, ama bu günü tek başına yaşamayız. Enerjimizin toplamı yarına dair olmalıdır. Dünün bütün birikimleri, tecrübeleri, güzellikleri ve hatalarından çıkarttığımız derslere dayanarak tek bir noktaya motive olmalıyız: Yarına ve geleceğe. Çünkü dün yaşanmış olandır; bugün yaşanandır. İnsanoğlunun temel noktası daima yaşanacak olandır. Her günle, güneşin her doğuşuyla hayat yeniden başlar. Ama her başlangıç kendi içinde bir şeyi taşır: Yarın yapılacak olana hazırlığı.”

Bu gerçek ışığında temelin geçmişe takılıp kalmadan yarına dair yapılacak işlere odaklanmak olduğuna dikkat çeken Soyer, dünyada var olan para, makam ve silahın gücün ötesinde en büyük değerin insan, demokrasi, barış, adalet ve idealler olduğunu vurguladı. Soyer, “İdeallerin gücünün karşısında paranın gücü duramaz. Biz bunu dünümüzde kanıtladık diye yarına doğru giden motivasyonu yaşıyoruz. Dün, düşüncelerimizin gününü parayla, makamla ekmeği keserek durdurmaya çalıştırlar. Biz kendi yaşamımızda paranın, makamın ve gücün büyük ölçüde bizi durduramayacağını ispatladık. İdeallerin, sevginin barışın, demokrasinin ve adaletin bunların önüne geçen noktalar olduğunu kanıtladık ki bu günlere geldik” dedi.

Soyer sözlerini şöyle sürdürdü:

“Günümüz koşullarında bazı sözler duyuyorum. Denmektedir ki herkes cebine bakar. Biz yalnızca cebimize baksaydık, 1970’ten günümüze Ahmet Mithat Berberoğlu’yla, Özker Özgür’le, Naci Talat’la, Mehmet Ali Talat’la yürüdüğümüz yolda bugüne gelmez, çoktan tökezler, yerlere düşerdik. Biz ideallerimiz için hareket ederek ‘sevgi’ dedik, ‘yurtta barış’ dedik, ‘demokrasi’ dedik ‘adalet’ dedik… Bundan ötürürdür ki zorluğumuz ne olursa olsun, yarına doğru gideceğiz.”

HEDEF AYAKLARI ÜSTÜNDE DURAN KIBRIS TÜRKÜ

CTP’nin 1973 yılında “Bütçe Meclis’e” sloganıyla yola çıktığını bir kez daha anımsatan CTP-BG Genel Başkanı, Başbakan Ferdi Sabit Soyer, yarına yönelik hedefin artık ‘kendi kendine yeten, ayakları üstünde duran bir bütçeye sahip özgür Kıbrıs Türk’ü’ olması gerektiğini vurguladı.

Soyer sözlerini şöyle tamamladı:

“2009 cumhurbaşkanımızın görüşmeci olarak sürdürdüğü süreçte bize yeni bir ışık yakacak olan bir yıldır. Bunun için şimdiden öneriyorum 27 Aralık dayanışma gecemizde 2009’un ortasında bir barış sürecinin referandumla da gelişebileceğini bilerek bu yılın sonunda da yani 2009’un sonunda da bir seçim dönemine gireceğimizi bilerek 27 Aralık gecesi o dayanışma gecemizde o kuruluş yıldönümümüzde genç kızlarımız, kadınlarımız saçlarına zeytin dalından takı taksınlar, bütün delikanlılar ve benim gibi saçları kırlaşmış olanlar taksınlar yeşil kravatlarını el mi yaman bey mi yaman herkese gösterelim”.