CTP Lefkoşa İlçesi köy ziyaretleri çerçevesinde Demirhan’da konuşan Maliye Bakanı Ahmet Uzun, elektrik fiyatlarında indirim yapılacağını açıkladı…

 CTP Lefkoşa İlçesi köy ziyaretleri çerçevesinde Demirhan’da konuşan Maliye Bakanı Ahmet Uzun, elektrik fiyatlarında indirim yapılacağını açıkladı…

 

Elektrikte indirim Kasım faturalarına yansıyacak

 

Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler (CTP-BG) Lefkoşa İlçesi köy ziyaretlerine devam ediyor. Geçtiğimiz hafta Dilekkaya, Akıncılar ve Demirhan’ı ziyaret eden CTP-BG ekipleri vatandaşlarla sohbet ederek çeşitli konularda bilgi aktardı.

CTP-BG Lefkoşa milletvekilleri Ali Seylani ve Ahmet Gülle ile Demirhan’ı ziyaret eden Maliye BakanıAhmet Uzun, bu ziyarette Kıbrıs konusuyla ilgili son gelişmeler yanında vatandaşları güncel konularla ilgili olarak da bilgilendirdi.

EKONOMİ İKİYE KATLANDI  

2003 yılından bu yana ekonomide her alanda büyüme kaydedildiğini ifade eden Maliye Bakanı Uzun, şu anda yaşanmakta olan sıkıntının nedeninin ise kriz değil, tüm dünyayı saran petrol ve enerji krizi gibi sıkıntıların yansımasıyla ortaya çıkan nakit sıkıntısı olduğunu söyledi.

Elektrik fiyatlarına yapılan zamların fuel oil fiyatlarından kaynaklandığını, ancak petrol fiyatlarındaki düşüşe paralel olarak fiyatlarda indirime gidildiğini açıklayan Bakan Uzun, Ekim ayından itibaren elektrik fiyatlarında düşüş gerçekleşeceğini ve bu düşüşün Kasım ayı faturalarına yansıyacağını sözlerine ekledi.

DÜNYAYA UYUM SAĞLANMALI      

Ülkede değişimin kaçınılmaz olduğuna da dikkat çeken Ahmet Uzun, çözüm ve Avrupa ile birleşmek için Annan Planı’nı onaylayan Kıbrıslı Türklerin artık bu iradesine paralel olarak dünyayla birlikte hareket etmek zorunda olduğunu vurguladı. Uzun, şu anda sürdürülmeye çalışılan kurallar ve uygulamaların, dünyaya uyum sağlayacak şekilde değişmelerinin kaçınılmaz olduğunu kaydetti.

MUHTARLAR KÖPRÜ OLACAK

Maliye Bakanı Ahmet Uzun, konuşmasında köylerin belediyelere bağlanma konusuna da değindi. Kıbrıs’ın kuzeyinde 28 belediye olduğunu anımsatan bakan Uzun, köylerin belediyelere bağlanmasının büyük bir reform olduğuna dikkat çekerek, bu reformun zaman içerisinde günlük yaşamda olumlu yansımalarının hissedileceğinin altını çizdi. Uzun, reformun bazı iddiaların aksine muhtarların önemini artıracağını kaydederek, “muhtarlar belediyeleri yönlendirecek, halk ve belediyeler arasında önemli bir köprü oluşturacaklardır.” dedi.