Siber: Eski siyasi kültür değişimi gerçekleştiremez, yeni bir bakış açısı lazım!

Cumhuriyetçi Türk Partisi – Birleşik Güçler (CTP-BG) Cumhurbaşkanı adayı Dr. Sibel Siber, ‘siyasette pişmedi’ yönündeki eleştirilerden hicap değil mutluluk duyduğunu söyledi. “35- 40 yıllık siyasetçi değilim. Bu siyasi kültürden değilim ve eleştirmekte olduğumuz bu siyaset anlayışının parçası olmadım. Eski siyasi kültür değişimi gerçekleştiremez, yeni bakış açısı lazım” dedi. Siber, her zaman temiz siyaseti ve şeffaflığı savunduğunu bu nedenle siyaseti kapalı kapılar ardında değil halk ile iç içe yaptığını kaydetti.

Cumhurbaşkanlığı makamının icraat makamı olmadığı yönündeki eleştirileri de yanıtlayan Siber, Meclis Başkanlığı makamının da icraat makamı olmadığı halde şu an altı proje yürüttüklerini dile getirdi. “Makamlar iş yapmak içindir, eğer iş yapacaksanız makamlar engel olmaz, bilakis önünüzü açar” dedi. Siber, halkın yararına işler yapmak için heyecan duyanların mutlaka bulundukları makamlardan güç alabileceklerini söyledi.

KTMMOB İLE ORTAK PROJELER YÜRÜTÜYORUZ
CTP-BG Cumhurbaşkanı adayı Dr. Sibel Siber, Kıbrıs Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği KTMMOB’yi ziyaret ederek Başkan Ahmet Hüdaoğlu ve yönetim kurulu üyeleriyle görüştü. Halihazırda Girne Kapısı’ndan Sarayönü’ne kadar olan bölgeyi yenilemek için Meclis Başkanı olarak inisiyatifini üstlendiğini belirten Siber, projeyi, Lefkoşa Türk Belediyesi ve Mimarlar Odası ile birlikte yürüttüklerini kaydetti. Siber, cumhurbaşkanlığında da KTMMOB ile iş birliklerini devam ettirerek halk yararına proje üreteceklerini söyledi. Maden Metalurji Mühendisleri Odası ile yaptıkları işbirliği sonucu, ülkedeki taş ocakları ile ilgili rapor hazırlanıp Meclis’e sunulduğunu söyledi. Kurumlar arası işbirliğinin ve sivil toplum örgütleri ile çalışmanın önemine değinen Siber, ülke olarak insan kaynakları açısından son derece zengin olduklarının altını çizdi. Siber, Meclis Başkanlığında yaptığı gibi, Cumhurbaşkanlığında da sivil toplum işbirliği ile yeni projelere imza atacaklarını ve yaşam kalitesini yükselteceklerini belirtti.

KABUĞA ÇEKİLMİŞ HALİMİZDEN KURTULACAĞIZ
Kıbrıs müzakerelerinde şu an bir durgunluk dönemi yaşandığını vurgulayan CTP-BG Cumhurbaşkanı adayı Dr. Sibel Siber, Kıbrıs Türk liderliğinin bu süreçte pasif bir tutum izlemesi ve çözüm konusunda ivme yakalayacağına dair algı yaratılmaması nedeniyle, “Rum lidere, masaya dönmesi konusunda uluslararası baskı oluşturmamıştır” dedi. Dünyaya ve uluslararası topluma karşı kabuğa çekilmiş bir görüntü sergilendiğinin altını çizen Siber, Kıbrıs Türk halkını bu algıdan kurtaracaklarını belirtti. Müzakere masasında ve uluslararası ilişkilerde de daha etkin, daha dinamik, heyecan duyan, çözümü arzulayan ve bunu dünyaya anlatan çalışma gruplarıyla seslerini duyuracaklarını ifade eden Siber, “Bir liderin sesi yurt dışında ne kadar çok duyulursa, toplumun da sesi o kadar çok çıkar, o kadar görünür olur” dedi.

MADEN MÜHENDİSLERİYLE TOPLANTI
KTMMOB ziyaretini tamamlayan CTP-BG Cumhurbaşkanı adayı Dr. Sibel Siber ardından Maden, Metalürji ve Jeoloji Mühendisleri Odası’nın haftalık toplantısına katılarak Başkan Birol Karaman ve Yönetim Kurulu üyeleriyle görüş alış verişinde bulundu. Siber, Maden, Metalürji ve Jeoloji Mühendisleri Odası ile çevre konusunda işbirliği yaptıklarını ve taş ocaklarının çevreye etkileri ve nasıl olması gerektiği konusunda yaptıkları özverili çalışma sonucu sundukları kapsamlı rapordan ötürü kendilerini bir kez daha kutladı. İşbirliğinin önemini vurgulayarak, Cumhurbaşkanlığı makamında da birlikte çalışarak halk yararına projeler üreteceklerini söyledi.