Erk: İstifalar seçmene saygısızlıktır

Cumhuriyetçi Türk Partisi – Birleşik Güçler (CTP-BG) Genel Sekreteri Kutlay Erk, sağ partiler arasında yaşanan istifa olaylarına değinerek, sağ partilerde ideoloji bulunmadığını, herkesin kendini düşünerek hareket ettiğini söyledi. Kıbrıs’ın kuzeyinde faaliyet gösteren sol partilerde böyle sıkıntıların yaşanmadığını ifade eden Kutlay Erk, “UBP’den seçilenler için DP, DP’den seçilenler için ise UBP yedek kapıdır” dedi. Yaşanan istifalara artık şaşırmadığını belirten Erk, Ahmet Kaşif’in bunca zaman birçok parti değiştirdiğini ve istikrarsız bir milletvekili olduğunu, bu tavırların da seçmenlere büyük saygısızlık olduğunu ifade etti.

CTP-BG Genel Sekreteri Kutlay Erk, ADA TV’de yayınlanan Erçin Şahmaran’ın hazırlayıp sunduğu ‘Gündeme Bakış’ programına konuk olarak gündemdeki konuları ele aldı. Erk, akaryakıt fiyatlarında gözle görülür bir düşüş yaşandığını, fiyatların 2015 yılında artmaması halinde elektrik fiyatlarında da azalma yaşanacağını dile getirdi.

YENİ BİR GSM ŞİRKETİ İÇİN HAREKETE GEÇİLDİ
CTP Genel Sekreteri Kutlay Erk, GSM operatörlerinin yaptığı zamların ardından halkın buna ciddi tepki verdiğini ve CTP’nin de buna kayıtsız kalmayarak üçüncü bir GSM operatörü seçeneği için araştırmalara, değerlendirmelere ve çalışmalara başladığını açıkladı. Merkezi Türkiye’de bulunan iki GSM operatörünün birbirleriyle anlaşarak zam yaptığını ve bunun da halk arasında büyük bir tepkiye yol açtığını dile getiren Kutlay Erk, bu sektörü iki operatöre bırakmamak gerektiğini ve üçüncü bir yol bulunmasının şart olduğunu ifade etti.

KIB-TEK ZORLUKLARI AŞTI
Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu’nun yaşadığı zorlu süreci kısmen de olsa atlattığını belirten Kutlay Erk, kurumda yürütülen doğru politikalar sayesinde tahsilatın arttığını ve borç stoklarının azaldığını kaydetti. Akaryakıt fiyatlarında anormal bir artış görülmemesi halinde 2015 yılının ortasından sonra elektrik fiyatlarında düşüşün başlayacağını açıklayan Erk, “Kurum bu şekilde yönetilmeye devam ederse yeni yılın ortasından sonra fiyatlar düşecek” dedi. Ulusal Birlik Partisi Genel Sekreteri Sunat Atun’un geçtiğimiz günlerde yeniden iktidara gelmeleri halinde özelleştirme politikalarına devam edeceklerini açıklamasına yanıt veren Erk, UBP’nin Ercan Havalimanı’nı özelleştirdiğini ve otopark fiyatlarının bile can yaktığını söyledi. KIB-TEK’i özelleştirmenin kesinlikle doğru olmadığını vurgulayan Erk, elektrikte yaşanan arızaların çok büyük bir kısmının AKSA’dan kaynaklandığını, bu şartlarda KIB-TEK’i özelleştirip adaya ikinci bir AKSA’nın gelmesinin mümkün olmadığını dile getirdi.

KTHY’Yİ EROĞLU BATIRDI
Kıbrıs Türk Hava Yolları’nın batırılması hakkında açıklamalarda bulunan CTP-BG Genel Sekreteri Kutlay Erk, bu konuda suçlunun Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu olduğunu kaydetti. 4 yıl önce KTHY’de yaşanan kriz döneminde Eroğlu’nun başbakan olduğunu ve cumhurbaşkanlığı seçimlerine hazırlandığını hatırlatan Kutlay Erk, Türkiye ile bir kurtarma operasyonu yürütüldüğü esnada yapılmaması gereken ne varsa Eroğlu hükümetinin yaptığını ve cumhurbaşkanı seçilme uğruna KTHY’yi göz göre göre batırdığını ifade etti. KKTC’de kurulan hükümetlerin yüzde 80’ini UBP’nin oluşturduğunu hatırlatan Erk, CTP-BG’nin ise hükümet olduğu dönemlerde UBP’nin yarattığı yıkımları düzeltmeye çalıştığını belirtti. KTHY’nin Kıbrıslı Türklere hisselerini CTP-BG’nin aldığını hatırlatan Erk, bunun çok doğru bir davranış olduğunu ama UBP’nin buna rağmen KTHY’yi batırdığını anımsattı.

SAĞ PARTİLERDE HERKES KENDİSİNİ DÜŞÜNÜR
Sağ partiler arasında yaşanan istifa olaylarına da değinen Kutlay Erk, sağ partilerde ideoloji bulunmadığını, herkesin kendini düşünerek hareket ettiğini dile getirdi. Kıbrıs’ın kuzeyinde faaliyet gösteren sol partilerde böyle sıkıntıların yaşanmadığını ifade eden Kutlay Erk, “UBP’den seçilenler için DP, DP’den seçilenler için ise UBP yedek kapıdır” dedi. Yaşanan istifalara artık şaşırmadığını belirten Erk, Ahmet Kaşif’in bunca zaman birçok parti değiştirdiğini ve istikrarsız bir milletvekili olduğunu, bu tavırların da seçmenlere büyük saygısızlık olduğunu ifade etti. Zorlu Töre’nin de UBP’den istifa edip DP-UG’ye geçtiğini, ardından yeniden UBP’ye döndüğünü hatırlatan Erk, “Bu partilerde hesap sorulmaz. Geldin mi hoşgeldin denilir” diye konuştu.

PARTİLERDEN DEĞİL VEKİLLİKTEN İSTİFA EDİN
Son yıllarda istifa ederek birçok parti değiştiren milletvekillerine seslenen CTP-BG Genel Sekreteri, bu milletvekillerinin partilerinden değil, milletvekilliğinden istifa etmeleri gerektiğine vurgu yaptı. Hükümet partilerinin milletvekili sayılarının halen daha meclis içerisinde çoğunlukta bulunduğuna dikkat çeken Kutlay Erk, Siyasi Partiler Yasası’nın CTP-BG’nin en büyük vaatlerinden biri olduğunu ve bu yasanın da en kısa sürede geçirilmesi gerektiğinin altını çizdi.

ORTAĞIMIZA SAYGI GÖSTERECEĞİZ
Üç milletvekilinin istifa etmesinin ardından hükümet ortakları DP-UG içerisinde bir kriz yaşandığını belirten Kutlay Erk, bakanlık sayıları konusundaki pazarlık için ortaklarının kendi içinde bu krizi çözmesini bekleyeceklerini vurguladı. Hükümet ortakları DP-UG’ye bu konuda saygılı olacaklarını dile getiren CTP-BG Genel Sekreteri Erk, CTP-BG olarak Kıbrıslı Türklerin sorunlarını çözmek için hükümette olduklarını söyledi.

1 YIL SEÇİM ÖNGÖRMÜYORUM
CTP-BG Genel Sekreteri Kutlay Erk, “Erken seçim gündeme gelebilir mi?” sorusuna ise önümüzdeki bir yıl içerisinde erken seçim öngörmediğini belirterek cevap verdi. Buna rağmen mecliste azınlık konumuna düşmeleri halinde erken bir seçime ihtiyaç duyulacağını anlatan Erk, “12 senede 11 seçim yaşadık. Görüyoruz ki her seçimde sandığa giden insan sayısı azalıyor. Halk diyor ki ha bire beni sandığa çağırıyorsunuz ama sorunlarımı çözmüyorsunuz” şeklinde konuştu.

BU POLİS ÖRGÜTÜ BU HALKA LAYIK DEĞİL
15 Kasım’da tören alanında yaşanan olaylara da değinen CTP-BG Genel Sekreteri Kutlay Erk, polisin çifte standart uygulamasını kınadıklarını ve Başbakan Özkan Yorgancıoğlu’nun konuyla ilgili çalışma başlattığını hatırlattı. 29 Ekim törenlerinde açılan pankartlara müdahale edilmediğini ancak 15 Kasım’da pankart açmak isteyen kişilere müdahalede bulunulduğunu belirten Erk, “Birilerine müsaade edip, birilerini de alana sokmayacaksınız. Bu doğru bir yöntem değildir. Bunu yapanları kınıyoruz. Aslında hiçbir gruba izin vermemek gerekir. Resmi tören yapılırken pankart açılmaz. Ama bir gruba izin verip diğerine izin vermemek doğru değildi” dedi. 15 Kasım’da polis şiddetine uğrayan insanların yalnız olmadıklarının altını çizen Kutlay Erk, polis örgütünün demokratik olmadığını ve böyle bir polis örgütünün Kıbrıs Türk halkına layık olmadığını vurguladı.

USULSÜZLÜKLER ARAŞTIRILACAK
CTP-BG’nin genel seçim döneminde halka verdiği en büyük sözlerden birisinin usulsüzlüklerden hesap sorulması olduğunun sorulması üzerine CTP-BG Genel Sekreteri Kutlay Erk, bunun doğru olduğunu ancak Sayıştaylığın henüz bu usulsüzlüklerin üstüne gitmediğini söyledi. Sayıştaylığın bir çalışma başlatmamasından dolayı usulsüzlüklerin üstüne gidemediklerini kaydeden Erk, devlette görev yapan bürokratlardan bir kurul oluşturacaklarını ve bu bürokratların yapılan usulsüzlükleri ortaya çıkaracaklarını ifade etti.

NARENCİYECİLERİN SORUNLARI UMARIM ÇÖZÜLÜR
Önümüzdeki günlerde narenciyecilerin eylem yapacaklarına yönelik bir soru üzerine konuşan Erk, bu konuda hükümetin ciddi sıkıntılar yaşadığını ve maddi kaynak arayışının sürdüğünü söyledi. Dalında kalmış ürünler olduğunu ve üreticinin de bu konuda haklı olduğunu dile getiren Kutlay Erk, “Tarım Bakanlığı ve Başbakanlık buna kaynak yaratmak için çalışıyorlar. Umarım çözülebilir” diye konuştu.

TEK YOL FEDERAL ÇÖZÜM… DİĞER YOL CEHENNEM YOLUDUR
Kıbrıs sorununda son dönemlerde yaşanan gelişmeler hakkında da bir yorumda bulunan CTP-BG Genel Sekreteri Kutlay Erk, Kıbrıs halkları olarak tek yolun federal çözüm olduğunu ve alterrnatif bir yolun olmadığını belirtti. Alternatif diye öngörülen yolun cehennem yolu olduğunun altını çizen Erk, Kıbrıs sorununun bütün sorunların anası olduğunu ifade etti. Görüşmelerde önemli bir tıkanıklık olduğunu vurgulayan Erk, Birleşmiş Milletler Kıbrıs Özel Temsilcisi Eide’nin tıkanıklığı aşmak için bazı formüller denediğini anlattı. Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiades’in masaya geldiği anda KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun masadan kaçmaya başladığına dikkat çeken CTP-BG Genel Sekreteri Erk, Doğu Akdeniz’de gerilime ihtiyaç olmadığını ve CTP-BG olarak BM Özel Temsilcisi’nin önerilerinin iyi değerlendirilmesini istediklerini ifade etti. Maraş’ın açılması için ön teknik çalışmaların ve bunun yanında güven yaratıcı önlemler artırılması için ne yapılacağı konusundaki önerilere açık olduklarını dile getiren Erk, adanın bölünmüş şekilde kalmasının kimseye yarar sağlamayacağını belirterek sözlerini tamamladı.