CTP 45. yılını kutluyor

Kıbrıslı Türklerin kurduğu ilk siyasi parti Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP), 45’inci kuruluş yıldönümünü kutluyor. Federal bir Kıbrıs için kurulduğu günden bu yana mücadelesini sürdüren CTP, 45. yıl etkinliklerini ‘Bize inanmak gerek’ konseptiyle düzenliyor. Kıbrıs sorununda yaşanan gelişmeler ışığında halkların yeniden yakınlaşmasının her zamankinden acil olduğuna inançla, ‘biz’ olmaya vurgu yapılıyor.

45. yıl kutlamaları kapsamında 21 Aralık Pazartesi günü başlayacak olan etkinlikler 28 Aralık Pazartesi’ne kadar devam edecek. Etkinlikler ilk olarak 45. Yıl Fotoğraf Sergisi ile başlayacak. CTP’nin 45 yıllık mücadelesini simgeleyen fotoğraflar 21 Aralık Pazartesi 19.30’da Naci Talat Vakfı’nda sergilenecek. Sergide sanatçı Aşık Mene’nin, CTP’nin efsanevi genel sekreteri Naci Talat’ı anlatan resmi ilk kez sergilenecek.

22 Aralık Salı günü saat 19.30’da CTP Güzelyurt İlçe binasında düzenlenecek Kıbrıs sorunu konulu panelde, Rum eski hükümet sözcüsü ve AKEL Polit Büro Üyesi Stefanos Stefonou ve CTP Güzelyurt milletvekili Armağan Candan konuşmacı olacak.

23 Aralık Çarşamba 19.30’da Girne Dome Otel’de “Ortadoğu, Rusya-Türkiye İlişkileri-Kıbrıs” konulu panel düzenlenecek. Ortadoğu’da yaşananların ele alınacağı panelde Nur Köprülü, Ali Dayıoğlu ve Muhittin Tolga Özsağlam konuşmacı olacak.

CTP’nin 45. yıl etkinlikleri, 25 Aralık Cuma günü saat 19.30’da Lefkoşa İlçesi’nin Naci Talat Vakfı’nda düzenleyeceği Grup Okyanus’un konseriyle devam edecek.

25 Aralık Cuma günü ayrıca Gazimağusa’da panel düzenlenecek. “Çözüm ve Yeniden Yakınlaşma Sürecinde Sivil Toplum Örgütlerinin Rolü ve Siyasal Partilerden Beklentiler” konulu panelde MAGEM’den Mertkan Hamit, Mağusa Suriçi Derneği’nden Rifat Yalınç ve Mağusa İnisiyatifi’nden Mustafa Öngün konuşmacı olarak yer alacak. Etkinlik, Mağusa Kültür Merkezi’nde olacak ve saat 19.00’da başlayacak.

28 Aralık Pazartesi saat 19.00’da ise Hidden Garden’da düzenlenecek görkemli resepsiyonla CTP, 45. yaşını kutlayacak.