Sosyalist Enternasyonal ’in bugün Atina’da Başlayan 23. Kongresi’nde CTP-BG’nin üyeliği onaylandı. CTP’nin üyeliğine Kıbrıslı Rum üye EDEK dışında tüm üyeler olumlu oy kullandı..

 Sosyalist Enternasyonal ’in bugün Atina’da Başlayan 23. Kongresi’nde CTP-BG’nin üyeliği onaylandı. CTP’nin üyeliğine Kıbrıslı Rum üye EDEK dışında tüm üyeler olumlu oy kullandı…

 

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) 13 yıl önce Sosyalist Enternasyonal  üyeliğine başvurusunun ardından gözlemci üye olarak başlattığı yolculuğunun sonunda Sosyalist Enternasyonal ailesinin fertleri arasındaki yerini aldı.

Sosyalist Enternasyonal’in 23. Kongresi bugün Yunanistan’ın Başkenti Atina’da başladı. Kongreye CTP-BG Dış İlişkiler Sekreteri Ünal Fındık ile eski Dış İlişkiler Bürosu üyesi Kutlay Erk CTP-BG’yi temsilen katıldı

120 ülkeden 150 siyasi parti ve organizasyondan 700’den fazla temsilcinin katıldığı kongrenin ev sahipliğini üye parti Yunan Panhellenic Sosyalist Hareketi (PASOK) PASOK yaptı

Kıbrıs’taki çabalara destek

Sosyalist Enternasyonal’in 23. Kongresi Başkan George Papandreu ve Grenel Sektreter Luis Ayala’nın konuşmalarıyla açıldı.  Açılış konuşmasında Kıbrıs sorununa da yer veren Başkan Papandreu, iki lideri başlattıkları olumlu süreçten dolayı kutladı ve yarın yapacakları görüşmede başarılar diledi. Papandreu, Kıbrıs’ın yeniden birleşmesine yönelik çalışmalarına Sosyalist Enternasyonal ’in desteğini de belirtti.

CTP’nin üyeliği onaylandı

Sosyalist Enternasyonal’in Kasım 2006’da Şili’nin başkenti Santiago’da toplanan Sosyalist Enternasyonal Konseyi’nin aldığı CTP’nin üyelik kararı yöntem gereği bugün başlayan Kongre’nin onayına  sunuldu. Kıbrıslı Rum üye parti EDEK’in karşı oyu dışında tüm delegelerin oyu ile CTP Sosyalist Enternasyonal ’in üyesi (Consultative Member) oldu. EDEK’in tüm engelleme çalışmalarına, Kongre’ye hitaben yaptığı olumsuz konuşmaya ve protestosuna rağmen Sosyalist Enternasyonal’e üye partilerinden gelen yüzlerce delege oylarını CTP’nin üyeliğini destekleme yönünde kullandılar ve oylama sonrasında da CTPdelegelerinin yanına gelerek onları kutladılar.

13 yıl önce Sosyalist Enternasyonal ’a üyelik için müracaat eden CTP bu sürede gözlemci statüde Sosyalist Enternasyonal’in tüm çalışmalarına aktif olarak katıldı. Bugün açılışı yapılan 23. Kongre’de  yapılan oylamadan sonra CTP artık Sosyalist ailenin üyesi olarak tüm çalışmalarına daha aktif, daha güçlü katılma hakkını da elde etmiş oldu.

Ayrıca PES (Avrupa Sosyalist Partisi) temsilcisi olan ve Avrupa Parlamentsu Sosyalist Grup Başkan Yardımcısı olan Jan Marino Wiersma da CTP heyetini kutladı ve CTP’nin iki yıl önce yaptığı PES üyelik müracaatının da ilerletilmesi için ilk adımın atılmış olduğunu söyledi. CTP bugün resmileşen Sosyalist Enternasyonal üyeliğiyle bundan böyle PES çalışmalarına da aktif olarak katılacak.

Consultative member nedir?

Sosyalist Enternasyonal ’in uygulamasına göre üyelik müracaatı yapan parti önce davetli ve gözlemci olarak kabul edilir. Bu sürede başvuru sahibi parti, Sosyalist Enternasyonal’in etkinliklerine ve toplantılarına katılır, diğer üye partilerle işbirliğine girer. Bu süre içerisinde ise parti  izlenir ve gözlemlenir.

Daha sonra Sosyalist Enternasyonal’in Etik Komitesi başvuru sahibi partinin üyeliğini değerlendirir ve uygun görmesi halinde partinin ilk üyelik aşaması olan Consultative Üyeliğe kabulünü Sosyalist Enternasyonal  Konseyine önerir. Konseyin değerlendirmesi sonucunda önerinin uygun bulunması haline, Konsey bu üyelik önerisini kabul eder ve onay için Genel Kongre’ye tavsiyede bulunur. Kongre’nin onaylaması sonucu gözlemci statüsündeki parti, üyelikteki ilk basamak olan Consultative Üyeliğe kabul edilir. Parti üye olarak faaliyetlerini sürdürür ve süreç içinde tam üyelik (Full Member) statüsünü kazanır ve bu aşamada parti Sosyalist Enternasyonal ’in mali yapısına katkı koyar ve mali konularda oylamaya katılır.