Lefkoşa Türk Belediyesi’nde işçi kadrolarının oluşumuyla ilgili meclis toplantısı sonucunda CTP-BG ve TDP’li meclis üyeleri ortak bir açıklama yapmaya karar vermiştir. İki partinin de onayı alınarak hazırlanan açıklama şöyledir:

•    LTB Meclis toplantısına bir kez daha Cemal Bulutoğluları’nın hakaret ve küfürleri damgasını vurdu. CTP-BG ve TDP mensubu meclis üyeleri, toplu sözleşmeye dahil edilecek 136 kişilik listeyle ilgili bilgi isteyince Bulutoğluları her zamanki gibi ağza alınmayacak sözler sarf etti.
•    CTP-BG’li ve TDP’li meclis üyeleri, bilgi sahibi olmadan herhangi bir karara onay vermeyeceklerini bildirdi.

Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) meclisinde görev yapan CTP-BG ve TDP’li meclis üyeleri, Belediye Başkanı Cemal Bulutoğluları’nın küfür ve hakaretlerinden bıktıklarını ve görev yapamaz noktaya gelmek üzere olduklarını bildirdi.
Belediyedeki çalışma barışına katkı koymaya çalıştıklarını kaydeden CTP-BG ve TDP’li meclis üyeleri, meclisin yetkileri içinde bulunan toplu iş sözleşmesine dahil olacak 136 kişilik listeyle ilgili bilgi sahibi olmadan onay vermelerini isteyen Bulutoğluları’na itiraz etmeleri nedeniyle ağza alınmayacak sözler duyduklarını belirttiler.
Bulutoğluları’nın göreve geldiği günden itibaren gerek meclis üyelerine, gerekse belediye çalışanlarına defalarca küfür ve hakaret ettiğini kaydeden meclis üyeleri, UBP ve DP’ye mensup meclis üyelerinin bu durumdan rahatsız olup olmadıklarını kamuoyuna açıklamalarını istediler.
CTP-BG ve TDP’ye mensup LTB meclis üyeleri şunları kaydetti:
Hatırlanacağı gibi CTP-BG ve TDP olarak Belediye Emekçileri Sendikası’nın Lefkoşa Türk Belediyesi’nde işçi kadrolarının oluşumuyla ilgili 3 Ocak 2012’de yaptığı greve tam destek verdik. Yıllardır emeği sömrülen ve hiçbir haktan yararlandırılmayan çalışanların hakları konusunda sessiz kalamazdık. “13 Ocak 2012 tarihinde yapılan Belediye Meclisi Toplantısında Başkan Cemal Bulutoğluları toplu iş sözleşmesine dahil olacak olan 136 kişilik listeyi tamamladığını söyleyerek bunun onayını  istedi.
CTP ve TDP’li meclis üyeleri olarak oylanacak listenin meclise sunulmasını talep ettik. Bunun üzerine ciddi tartışmalar yaşandı. Cemal Bulutoğluları söz konusu listeyi dağıtmadı ve onay almakta ısrar etti, ancak meclisten gizlenen listeye onay vermeyi doğru bulmadık.
Bu şekilde verilecek bir onay hem yasal değildir, hem de Başkan’ın listeyi keyfi şekilde değiştirmesinin önünü açacaktır. Bu tavrımız, toplu iş sözleşmesinden faydalanacak işçilerin ve onları temsil eden sendikanın da menfaatinedir. Aksi takdirde başkanın elinde 136 rakamı olacak ve istediği gibi şekillendirecektir.
Cemal Bulutoğluları’nın aşağılayıcı, hakaret ve küfür dolu konuşmalar yapmaya devam ettiği sürece Belediye Meclis toplantılarının verimli olamayacağını düşünmekteyiz.
13 ocak akşamı yapılan son toplantıda da en ağır küfür ve hakaretlere maruz kaldığımız tüm halkımıza duyururken, UBP ve DP’li meclis üyelerini de Bulutoğluları’nın bu tavrına sessiz kalmamaya davet ediyoruz.
Unutulmamalıdır ki sessiz kalmak onaylamaktır.
Ayrıca şu da unutulmamalıdır ki Bulutoğluları gibi Belediye Meclis üyeleri de halkın oylarıyla seçilmiştir ve yetkilerini Lefkoşa halkının verdiği demokratik yetkiye dayanarak sonuna kadar kullanma hakkına sahiptir.
‘Bir usta bir memleket’ anlayışıyla ‘bir usta bir belediye’ yönetilemez.
Bulutoğluları hakaret ve küfürlerinden dolayı bütün belediye meclis üyelerinden, çalışanlarından ve Lefkoşa halkından özür dilemelidir.”