Erhürman: Bu yol, geleceğimizi çalanlardan kurtulacağımız müjdeli bir yol

CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman, milletvekili adaylığı ön seçimi için toplanan kurultayda, “Bugün bir yola çıkıyoruz, bu yol sistemi değiştirmek için çıktığımız yoldur. Bu yol geleceğimizi çalanları evlerine göndereceğimiz yoldur. Bu yol müjdeli bir yoldur” dedi. Erhürman, üyelere hitap ettiği konuşmasında, UBP-DP hükümetinin görevde olduğu son 19 ayda ülkeyi talan ettiğini, hak, hukuk tanımayan bu hükümete açılan tüm davaların kazanıldığını söyledi. Hukuksuz ve adil olmayan şekilde dağıtılan vatandaşlıklara ve arazilere de değinen Erhürman, geleceğimizi çalanlardan kurtulmaya çok az kaldığını vurguladı.

CTP üyeleri bu sabah, 7 Ocak’ta gerçekleştirilecek Erken Genel Seçimlere katılacak olan milletvekili adaylarını belirlemek üzere YDÜ AKM’de toplandı. Kurultay, Genel Sekreter Erdoğan Sorakın’ın açılış konuşmasının ardından divanın oluşturulması ile devam etti. Genel Başkan Tufan Erhürman’ın üyelere hitap ettiği konuşmanın ardından adaylar sahneye çağrılarak tanıtıldı. Sabah 10:00’da başlayan oylamanın akşam 21:00’e kadar devam etmesi bekleniyor. Üyeler, 53 aday adayı arasından 40 adayı sırası ile belirleyecek. Elektronik oy kullanma sistemi ile gerçekleştirilecek ön seçimde tüzük gereği yüzde 40 kadın kotası da uygulandı. Üyeler tüm ilçe aday adayları için oy kullandı. Sonuçların 21.30 sıralarında açıklanması bekleniyor.

ERHÜRMAN: 19 AYDA ÜLKEYİ TALAN ETTİLER
Genel Başkan Tufan Erhürman’ın, ‘birlik, mücadele, dayanışma’ sloganı eşliğinde sahneye gelerek yaptığı konuşmasında duygulu anlar yaşadı. Erhürman, “Bugün burada bir yola çıkmak için bulunuyoruz. Bu yol sistemi değiştirmek için çıktığımız yoldur. Bu yozlaşma, bu hukuksuzluk, bu adaletsizlik artık bitsin diye çıktığımız bir yoldur. Bu yol özellikle son 19 ayda bu sistemin en kötü örneğini sergileyenleri evlerine göndermek için çıktığımız yoldur. Bu yol müjdeli bir yoldur. Çocuklarımız için, torunlarımız için, geleceğimiz, halkımız, ülkemiz için çıktığımız bir yoldur. Bu yolu ancak biz yürüyebiliriz. İyi ki buradasınız” diyerek sözlerine başladı.
Erhürman, UBP-DP hükümetinin 19 ayda yapmadığını bırakmadığını, ülkeden çaldıklarını, halktan çaldıklarını, geleceğimizden çaldıklarını belirtti. Bugüne kadarki hiçbir UBP hükümetinin bile bu denli yolsuzluk, hukuksuzluk yapmadığını vurgulayan Erhürman, tarih boyunca hiçbir hükümet aleyhine açılmadığı kadar dava açıldığını ve hepsinin kazanıldığını hatırlattı. Erhürman şöyle konuştu:
“12 binin üzerinde vatandaşlık verdiler. 2 bini bakanlar kurulu kararı ile gerekçesiz verildi. Seçime beş kala bin 500 kırsal kesim arazisi dağıtıldı. İnsanları, gençleri birbirine düşürdüler. Halkımızın adalet duygusunu alt üst ettiler. Evet bu seçim çok kritiktir. Halkımızın her bir bireyi olanı biteni duydu. Herkesin gözü önünde yaşandı 19 ay içinde yaşananlar. Bunları Meclis’te onlara söylediğimizde ‘yapacağız-edeceğiz’ demeye devam ettiler. Şimdi seçim günü geliyor. Bu 19 ayda yaşananları 5 sene daha yaşamak istemeyen halkımız onlara gereken cevabı 7 Ocak’ta sandıkta verecek”.

CTP’LİLERİ BİRBİRİNE DÜŞÜREMEZSİNİZ
Birilerinin CTP’nin içini karıştırmak için yine harekete geçtiğini kaydeden Erhürman, kimi partililere milliyetçilik üzerinden kimilerine solculuk üzerinden saldırıldığını ancak kimsenin amacına ulaşamayacağını söyledi. Erhürman sözlerini şöyle tamamladı:
“Yağma yok! CTP 47 yıllık bir partidir, ağır bedeller ödemiş, çok iyi işler yapmış, hatalarından ise dersler almış bir partidir. CTP birliktir. CTP mücadeledir. CTP dayanışmadır. Bugüne kadar bölemediler, bugün böleriz diye uğraştılar ama yine beceremediler. Buradan hangi sonuç çıkarsa çıksın bütün aday adaylarımız seçim gününe kadar bizimle birlikte çalışma sözü verdi. Hiçbirimizin makam derdi yoktur; bizim hizmet derdimiz vardır. Yıllarca bu partiye hizmet vermiş ancak şimdi aday olmayan ama son güne kadar sokakta bizimle birlikte olacak arkadaşlarımız yollara düştüler bile. Biz böyle bir gelenekten geliyoruz işte. Gece gündüz demeden yollarda olacağız ve halkımızla birlikte bu yolu yürüyeceğiz”.