Mağusa’daki ayin huzur içinde geçmeli

CTP Genel Sekreteri Kutlay Erk, yarın Mağusa’da gerçekleştirilecek ayin hakkında açıklamada bulundu. Erk, ELAM benzeri grupların kuzeydeki versiyonlarının yarını proveke etme yönündeki eğilimlerine dikkat çekerek, “Bir kişinin dahi burnu kanarsa bunun sorumlusu gerekli önlemleri almakta yetersiz kalan emniyet güçleri olacaktır” dedi.

Açıklama şöyle:

Mağusa Suriçi Ay İkserino Kilisesi’nde yarın yapılacak ayin, Kutsal Cuma’nın Paskalya kutlamaları dahilinde dünya ile aynı anda gerçekleştirilecek. Aylardır hazırlıklarını sürdüren Mağusa kökenli Rumlar için önemli olan ve 58 yıl aradan sonra icra edilecek seremoniye, Kıbrıslıların yanında Kıbrıs’ta diplomatik temsilciliği bulunan pek çok yabancı ülke büyükelçisi de katılacak.

Yoğun katılımla gerçekleştirilmesi beklenen ayin için yetkililer üzerlerine düşen düzenlemeleri yapmış bulunuyor. Komşularımızın huzur içinde ibadet edebilecekleri ortamı yaratma konusunda kurumlarımız gerekli hazırlıkları tamamlama peşinde.

Medeniyetler kenti Mağusa yüzyıllardır ağırladığı farklı milletlerin, farklı dinlerin mabedi olmaya yarın da devam edecek. Ancak Güney’deki ELAM benzeri yapılanmaların kuzey versiyonlarının, yani barış düşmanlarının yarınki ayini provoke etme hazırlıkları içinde oldukları kamuoyuna yansımıştır. Yarınki ayinin Kıbrıslı Türklerin hoşgörüsünü yansıtan şekilde gerçekleşmesi en büyük dileğimizdir. Bir kişinin bile burnu kanarsa bunun sorumlusu gerekli önlemleri almakta yetersiz kalan emniyet güçleri olacaktır. Bizler bu konuda gerekli tüm önlemlerin titizlikle alındığına inanmak istiyoruz. Kınadığımız duruma düşmemek için yarını protesto etmeye hazırlananları da aklıselime davet ediyoruz.

İnanç özgürlüğünü insanın en temel haklarından biri olarak gören Partimiz, yarın gerçekleştirilecek etkinliğin barış sürecine katkı sağlamasını diler, farklı inançlara sahip iki toplumun yakınlaşmasında hoşgörünün yaratacağı barış ortamının en kısa sürede tüm adayı sarmasını temenni ederiz.

Kutlay Erk
CTP Genel Sekreteri