Kayalp ve ekibi DAÜ BİR-SEN’i ziyaret etti

Gazimağusa Belediye Başkanı ve CTP-BG Gazimağusa Başkan adayı Oktay Kayalp ile belediye meclis üyesi adayları, Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ)’de örgütlü sendikalara başlattıkları ziyaretler kapsamında bugün saat 11.00’da DAÜ Birlik ve Dayanışma Sendikası (DAÜ BİR-SEN) yetkilileri ile görüştü. İdari personelin örgütlü bulunduğu (DAÜ BİR-SEN)’le yapılan görüşmede, Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, Mağusa İlçe Başkanı ve milletvekili Erkut Şahali, sendika eş başkanları Buğu Sümen Cohar ve Kazım Hakverdi açıklamalarda bulundu.

KAYALP: HALKIN YILDIZLI BELEDİYELERE DESTEĞİ TAM
CTP-BG Gazimağusa Belediye Başkan adayı Oktay Kayalp görüşmede yaptığı konuşmada, Gazimağusa kentini daha da geliştirmeye devam edeceklerini, yaş ortalaması düşük ve akademik niteliği yüksek bir meclis ile göreve devam etmek istediklerini söyledi. Gazimağusa’yı yönetirken sivil toplumun ve diğer paydaşların da düşüncelerinin önemli olduğunu, stratejik bir kurum olan DAÜ’nün hem iş barışı hem kent açısından son derece önemli olduğunu söyledi. Hem önemli bir istihdam alanı olan, hem de ekonomik ve akademik yapısı olan kurumu bazı siyasilerin çiftlik gibi kullanma ve siyasi menfaat elde etme eğilimi olduğunu ifade eden Kayalp, yıkılmaz ekonomik güç olarak görülen Lefkoşa Belediyesi’nin kamu kaynaklarının çarçur edilmesi ve popülist anlayış nedeniyle battığını söyledi. DAÜ’de son zamanlarda rakipleri tarafından yoğun istihdam vaatlerinin yapıldığını duyduklarını ifade eden Kayalp, DAÜ’nün aşırı istihdam nedeniyle çökmesinden hem Mağusa kentinin hem çalışanların zarar göreceği uyarısını yaptı ve seçimleri kazanma uğruna kurumun tehlikeye atılmasının yanlış olduğunu kaydetti. Kayalp, halkın yıldızlı belediyelere olan desteğinin devam edeceğini ve tutarlı çizgileriyle yola devam edeceklerini söyledi.

ŞAHALİ: ÇALIŞMA BARIŞI SAĞLANACAK
CTP-BG Gazimağusa İlçe Başkanı ve milletvekili Erkut Şahali de hükümetin anayasanın değiştirilmesi ve belediyelerle ilgili çalışmalar konusunda konuştu. Yerel seçimlerle birlikte anayasal değişikliğin de oylanacağını, anayasa değişikliğinin geniş mutabakatla ortaya çıktığını, bunun önemsiz gösterilmesi ve demokratik düzeni gerileteceği iddialarının mesnetsiz olduğunu söyledi. Belediyeleri yüzde 10 zarara uğratan belediye başkanlarının yargı kararı ile görevden alınabileceğini söyleyen Şahali, Lefkoşa Belediyesi’ndeki kötü yönetimin suçlusunun bulunamaması ve görevden alınamamasına dikkat çekti. Yargı konusunda değişiklikle ticari mahkemelerin kurulacağını ve davaların sonuçlanma süresinin kısalacağını söyleyen Şahali, ilgili komitede sorumluluk partinin vekillerinin üzerinde olduğunu söyledi. Şahali toplu işe sözleşmesinin imzalanmasının gündemde olduğu DAÜ’de çalışma barışının sağlanması ve emekçilerin haklarının korunması ve ilerletilmesinin önemli olduğunu söyledi.

EŞ BAŞKAN BUĞU SÜMEN COHAR
DAÜ BİR-SEN Eş Başkanı Buğu Sümen Cohar, kadın eş başkan olarak kadın meclis üyelerinin sayısının fazla olmasının kendisini mutlu ettiğini, DAÜ ile belediyenin bugüne kadar yaptıkları ortak çalışmaların güzel olduğunu bundan sonra da aynı şekilde devam etmesini diledi. DAÜ BİR-SEN’in personel adına yetki aldığını ve toplu iş sözleşmesinin imzalanması için çaba içinde olduklarını söyledi.

EŞ BAŞKAN KAZIM HAKVERDİ
DAÜ BİR-SEN Eş Başkanı Kazım Hakverdi de konuşmasında, Mağusa ve belediyenin bir bütün olduğunu, bu yıl 16 bin olan öğrenci sayısının gelecek yıl 18 bine çıkacağını ifade ederek, işbirliğinin artırılmasının gerekli olduğunu, öğrencilerin maliyetlerinin aşağıya çekilmesi konusu ve diğer konularda çalışma yapılması gerektiğini söyledi.