CTP UK, Doğuş Derya’ya yapılanları kınadı: İnsanları yok eden savaşın acısı ortaktır!

CTP UK Yönetim Kurulu, milletvekilimiz Doğuş Derya’ya yapılan saldırıları kınadı. “Milletvekilimiz tarihsel gerçekleri ortaya koyarak savaşın hiçbir zaman tek taraflı olmadığını hatırlatmıştır. Gerçekleştiği alanı yerle bir eden, toplumların en temel öğesi olan insanları yok eden bir olayın acısı ortaktır” denilen açıklamada acılarla, hakikatlerle yüzleştiğimiz, gerçekleri konuştuğumuz ölçüde barışa yaklaşılacağı belirtildi.

Açıklama şöyle:

Milletvekilimiz Doğuş Derya’nın barış süreci, hakikat ve yüzleşme konularında yaptığı Meclis konuşmasından sonra sosyal medyada seviyesiz ve ahlaksızca saldırılara maruz kalmasını kınıyoruz. Biz de Londra’dan Doğuş Derya’nın yalnız olmadığını haykırıyoruz.

Milletvekilimiz tarihsel gerçekleri ortaya koyarak savaşın hiçbir zaman tek taraflı olmadığını hatırlatmıştır. Gerçekleştiği alanı yerle bir eden, toplumların en temel öğesi olan insanları yok eden bir olayın acısı ortaktır. Acılarla, hakikatlerle yüzleştiğimiz, gerçekleri konuştuğumuz ölçüde barışa yaklaşırız.

Doğuş Derya aynı zamanda bir insan hakları savunucusu ve feminist olarak gerçek barış sürecine imza atmış, acı gerçeklerle yüzleşmemiz gerektiğini hatırlatmıştır. İki toplumun yaşadığı acıların ortak olduğunu ve birbirimizi en iyi yine bizim anlayacağımızı, iki toplumun birbirinin hem yarası hem de merhemi olduğunu hatırlatmıştır. Unutulmaması gerekir ki, hakikatler sadece geçmişi hatırlamak değil, anlamak, uzlaşmak ve kurmak için ortaya konudur. Gelecek ancak bu tür süreçler üzerinden şekillenir ki, bilimsel ve dünya ölçeğindeki örnekler bize bunu göstermektedir.

Kantarın topuzunu kaçırarak Federal çözüme ulaşmak için taş üstüne taş koyanları hedef göstermek, nefret söylemi ile şiddet söylemi ile ötekileştirmek, aşağılamak, dışlamak ve yok saymak asla kabul edilemez. Bu tür yöntemleri tercih edenleri kınarız. Bilinmesi gerekir ki, bu tür kritik süreçler, adımlar ve cesaretli çıkışlar toplumlar için turnusol kağıdı işlevi görür. Bu olay da bizi vicdanımızla baş başa bırakıp aslında daha önce hiç bakmadığımız bir pencereden bakıp empati yapmamıza vesile olmuştur.

Gerçeği kaldıramayacaklar da var tabii ki… Ama bilmelilerdir ki, Milliyetçilik çağımızın en kötü, en amansız hastalığıdır. Milletvekilimize karşı başlatılan karalama kampanyası ve yapılan nefret söylemleri asla kabul edilemez. CTP-UK olarak Doğuş Derya’nın her zaman yanındayız! Her şeyi, görüyor, okuyor ve değerlendiriyoruz.
Sessiz kalmayacağız!

CTP UK Yönetim Kurulu