CTP heyetinden AB Destek Ofisi’ne ziyaret

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Dış İlişkiler Sekreteryasından oluşan bir heyet, Avrupa Birliği (AB) Destek Ofisi’ni ziyaret ederek çeşitli temaslarda bulundu. Heyette CTP Girne milletvekili ve Dış İlişkilerden Sorumlu MYK Üyesi Fikri Toros, Güzelyurt milletvekili ve Avrupa Konseyi Parlamenterler Asamblesi Delegasyon Üyesi Armağan Candan, Lefke Belediye Başkanı Aziz Kaya ve Lefke Belediyesi Dış İlişkiler Temsilcisi Münevver Ebedi yer aldı.

CTP heyetini kabul eden AB Destek Ofisi Müdürü Stefan Simosas ve AB destek Ofisi Takım Lideri Virve Vimpari, 6 Şubat’ta Türkiye’nin Güney ve Güneydoğu bölgelerindeki illerde gerçekleşen deprem felaketinde hayatını kaybedenler için AB’nin göndermiş olduğu taziye mesajlarını Kıbrıs Türk toplumuna iletti. Heyet, AB ülkeleri tarafından deprem bölgelerine yapılan yardımlardan dolayı yetkililere teşekkür etti.

MALİ YARDIM TÜZÜĞÜ ÇERÇEVESİNDE DESTEK VERİLEN PROJELER ELE ALINDI
CTP heyeti görüşmede, Lefke Belediyesi’nin geliştirdiği ve AB Mali Yardım Tüzüğü çerçevesinde destek verilen projeleri görüştü. Bunun yanı sıra, CTP olarak Meclis’te AB Uyum Komitesi’nde ilgili yasaların uyumlaştırılması sürecine konulan katkılar, AB yetkililerine aktarıldı. CTP Dış İlişkiler Sekreteryası’nın AB kurulları nezdinde yürüttüğü lobi çalışmaları ve bu çalışmalar çerçevesinde Lefkoşa’daki ara bölgede ihale aşamasına gelen depolama sistemli güneş enerjisi santrali ile ilgili istişarelerde bulunuldu. Kıbrıs’ın bir bütün olarak AB Yeşil Mutabakat Stratejisi kapsamında 2030 yılı ile ilgili hedeflere ulaşılabilmesi için yenilenebilir enerji yatırımlarının ivedilikle artırılması gerektiğini kaydeden CTP heyeti, adanın güneyinde olduğu gibi kuzeyinde de projelerin öncelenmesi gerektiğine dikkat çekti. Heyet, Güney Kıbrıs’ta geçtiğimiz gün yapılan başkanlık seçimini kazanan Nicos Christodoulides’in kapsamlı çözümle ilgili çabalarını önceleyeceği açıklamalarını da karşılıklı değerlendirme fırsatı buldu.