Girne’yi katlettiler: Yol haritamız hazır, Girneli mutlu olacak!

CTP Girne Belediye Başkan adayı Birol Karaman, ellerindeki verilere göre altı kent arasında en mutsuz olanının Girne olduğunu ancak yeni Girne’nin yol haritasının hazır olduğunu ve 24 Haziran’dan sonra Girnelilerin mutlu olacağını söyledi. CTP Girne Belediye Başkan adayı Birol Karaman dün Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği (KTİMB) Başkanı Cafer Gürcafer ile yönetim kurulu üyeleri ile görüştü. Görüşmeye milletvekilleri Asım Akansoy, Fazilet Özdenefe ve Fikri Toros ile CTP Girne İlçe Başkanı Mehmet Kale Kişi de katıldı.

KARAMAN: SÜRDÜRÜLEBİLİR BİR KENT YARATACAĞIZ
CTP Girne Belediye Başkan adayı Birol Karaman konuşmasına geçtiğimiz cumartesi gerçekleşen KTİMB Genel Kurulu sonrası oluşturulan yeni yönetimi tebrik ederek başladı. “Biz de yeni bir yola çıktık” diyen Karaman, Girne’nin katledildiğini ve kenti kurtarmak için daha önce müteahhitlerle birlikte çok toplantı yaptıklarını dile getirdi. Karaman sözlerini şöyle sürdürdü:
“Daha önce Mühendisler Birliği’nde olduğum dönemde, Fikri Bey Ticaret Odası’nda olduğu dönemde, sizinle birçok geniş toplantı yaptık. Burada aslında bir kentin kaybedilmek üzere olduğunu ve bunun da herkesi tehdit eder bir noktaya geldiğini sürekli olarak dile getirdik. Eğer bir kentte trafik akmıyorsa, kanalizasyon yoksa altyapı yatırımları tam olarak yapılmamışsa bu kentin ileriye gitmesi mümkün değildir. Dolayısıyla biz kentin sürdürülebilirliliğine yönelik çok ciddi çalışmalar yaptık. Taşkınlarla ilgili, kanalizasyonlarla ilgili çalışmalarımız uzun zamandır hazır. Bunlardan da öte en acil sorun trafiğin çözülmesi ile ilgili sıkı bir hazırlığımız var. Avrupa Birliği ülkelerinde yaşayan bir Kıbrıslı Türk insanımız ile trafik konusunda çok ciddi çalışmalar yaptık. Bir buçuk sene önce onu buraya getirdik ve Girne’de neler yapabileceğimizi konuştuk. Alternatifleri masaya yatırdık. Uzun lafın kısası yeni Girne’nin yol haritası hazır”.
Belediyenin kurumsallaşması konusuna çok önem verdiğini belirten Karaman, bugün altı kent içinde en mutsuz kent olan Girne’yi, el birliğiyle yukarılara taşıyabileceklerini, Girneli’nin artık mutlu olacağını, geleceğe umutla bakacağını, hazırladıkları çalışmaları 24 Haziran sonrasında tek tek gerçekleştireceklerini söyledi. Daha önce inşaat atıklarının yönetimi konusunda bir çalışma yürüttüklerini de hatırlatan Karaman, bu çalışmayı da ilk kez Girne’de gerçekleştirebileceklerini ifade etti.

AKANSOY: DEMOKRATİK VE KATILIMCILIĞI ESAS ALAN BİR REFORM YAPMALIYIZ
İçişleri ve Çalışma eski Bakanı, Mağusa milletvekili Asım Akansoy da yerel yöneticiliğin sadece mali denge üzerinden kurgulandığını söyleyerek bu işin sosyal ve idari boyutunun es geçildiğine dikkat çekti. Akansoy sözlerini şöyle sürdürdü:
“İdari boyut dediğimiz, Birol Karaman’ın söylediği kurumsallaşmadır. Katılımcı ve demokratik bir idari düzenin kurgulanması çok önemlidir. Demokrasi kentin vazgeçilmezi, katılım ise kollektif yönetimin bir adımıdır. Yerel Yönetimler yasası olabildiğince demokratik olmalı, “ben yaparım olur” anlayışına kapalı olması gerekir. Yine bu noktada belli bir süre içerisinde başarısızlığı ortaya çıkan bir Belediye Başkanının imza ve referandum mekanizması ile, “geri çağrılması” yani görevinden alınabilmesi de yeni yasanın olmazsa olmazı olmalı. Biz açık, şeffaf, katılımcı, ve denetlenen sistemler kurmalıyız. Beş yıl için seçilen bir Başkan her an halkın denetimini ve gücünü çok yönlü hissetmelidir. Sosyal yapı da yerinden yönetimdir. Bölgelerin ya da kentlerin sadece kaldırım ve su sorunu yoktur. Bugün Girne, Girnelilere rağmen katledilmiştir. Bunun sorumlularından hesap sorulacak bir yasal düzenleme için çalışmalıyız. Bu yüzden biz yeni, dinamik ve sorumluluğunun bilincinde bir adayla yola çıktık. Şimdi hükümet yerel yönetimler reformunun bir yıl içerisinde yapılacağını duyurdu. Tüm siyasi partiler bu reformun yapılması gerektiğini biliyor, bu konudaki uzlaşıyı sevindiricidir”.

GÜRCAFER: GİRNE’YE AŞIK BİR ADAY, HER TÜRLÜ DESTEĞE HAZIRIZ
Girne kentinin sorunlarının ele alındığı ziyarette konuşan KTİMB Başkanı Cafer Gürcafer, Girne’ye aşık bir insanın Girne’ye başkan adayı olmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. “Sadece vaatlerde bulunmak yeterli değil” diyen Gürcafer, “Birol Beyi iyi tanıyoruz. Girne katliamına karşı birlikte çalıştık. Ne kadar etkili olduk? En azından bir imar planının yapılmasında etkimiz oldu. Girne’yi kaybettik diyoruz ancak hala Girne için yapılabilecek çok şey var. Daha kötü olmasının önüne geçebiliriz. Girne’yi kurtarabilmek için öncelikle Girne’yi çok sevmek lazım” diyen Gürcafer, CTP’yi bu kararından dolayı tebrik etti. “Birol Karaman Girne için en doğru insandır. Bunu tüm samimiyetimle söylüyorum. Başarılar diliyorum. Kurul olarak da kazanmanız halinde her türlü desteği vermeye hazırız” dedi.

DOĞANKÖY’DE BULUŞMA
Müteahhitler Birliği’ndeki görüşmenin ardından seçim ziyaretlerini sürdüren Birol Karaman ve ekibi Doğanköy’ü ziyaret etti. Ziyarete milletvekili Fazilet Özdenefe’nin yanı sıra Ömer Kalyoncu, Salih Usar, Salih İzbul ve Erkan Eminağa da eşlik etti. Köy halkıyla buluşan Karaman sorunları dinleyip, çözüm önerilerini not etti. Doğanköy muhtarı Niyazi Bedel’in de katıldığı köy kahvehanesindeki buluşmada bölgeliler trafik, kanalizasyon ve çevre temizliği konularındaki sıkıntılarını dile getirdi. Bölge için hazırlanan çalışmaları aktaran CTP Girne Belediye Başkan adayı Birol Karaman, sorunları da çözümlerini de çok iyi bildiklerini söyledi.