CTP’li üyeler, milletvekili adaylarını  belirleyecek

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) üyeleri, 7 Ocak’ta gerçekletirilecek Erken Genel Seçimlere katılacak olan milletvekili adaylarını belirleyecek. 18 Kasım Cumartesi saat 09.00’da YDÜ AKM’de toplanacak kurultayda üyeler, 53 aday adayı arasından 40 adayı sırası ile belirleyecek.

Kurultay, Genel Sekreterin açılış konuşmasının ardından divanın oluşturulması ile devam edecek. Genel Başkanın üyelere hitap edeceği konuşmanın ardından oy verme işlemi başlayacak. Elektronik oy kullanma sistemi ile gerçekleştirilecek seçimler 21.00’a kadar sürecek. Seçimlerde parti tüzüğünde yer alan yüzde 40 kadın kotası da uygulanacak. Üyeler tüm ilçe aday adayları için oy kullanacak.

OY KULLANMA NASIL OLACAK?
Aday belirleme ve sıralama için üyeler o seçim bölgesinin çıkaracağı milletvekili sayısı kadar adaya oy verecek. Üyeler oy kullanırken, oy kullandığı kişilere tercih yapabilecek. Tercih sayısı oy kullanılan aday sayısının yarısı kadar kullanılacak. İlgili seçim bölgesi için aday adayı sayısı, aday sayısı ile eşit olduğu durumlarda üye sadece sıralama amaçları bakımından tercih hakkını kullanabilecek. Oy ve tercih kullanılan ilçelerde aday belirleme alınan oy sayısına, sıralama ise oy ve tercih sayısının toplamına göre saptanacak. Sadece tercih kullanılan ilçelerde sıralama tercih sayısının toplamına göre yapılacak. Adaylar oy kullanırken kontejan sayılarını dikkate almayacak. Buna göre; Lefkoşa’da 12 oy 6 tercih, Girne’de 8 oy 4 tercih, İskele’de 4 oy 2 tercih, diğer ilçelerde aday sayısı ile seçilecek kişi sayısı eşit olduğundan Mağusa’da 6 tercih, Güzelyurt’ta 2 tercih, Lefke’de 1 tercih yapılacak.