Avrupa Sosyalistleri Partisi PES’ten Kıbrıs’ta çözüm çağrısı

Cumhuriyetçi Türk Partisi’nin gözlemci üye olduğu ve Avrupa çapında 40’tan fazla ülkeden sol ve ilerici partinin çatı partisi olan Avrupa Sosyalistleri Partisi PES’ten Kıbrıs’ta çözüm çağrısı geldi. 12-13 Haziran tarihlerinde Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de gerçekleştirilen 10. PES Kongresi’nde CTP’yi milletvekili ve Dış İlişkiler Sekreteri Armağan Candan ile milletvekili ve Kadın Örgütü Dış İlişkiler Sekreteri Fazilet Özdenefe temsil etti.

Konferansın ilk gününde gerçekleştirilen seçimde PES Başkanlığı’na yeniden Sergei Stanishev getirilirken yeni dönemdeki hedefler ortaya koyuldu. Kongre’de Avrupa genelinde işsizliğin azaltılması, demokrasinin geliştirilmesi, göçmen ve mülteci haklarının geliştirilmesi ve özellikle Ortadoğu, Akdeniz ve Kuzey Afrika’da barış ve istikrar ortamının sağlanması konuları öne çıktı.

SÜREÇ BU SEFER BAŞARIYA ULAŞMALI
Kongrenin ikinci gününde onaylanan kararda ise Kıbrıs’taki çözüm sürecine özel vurgu yapılarak Avrupa Birliği’nin Kıbrıs’taki iki tarafça da güçlü bir şekilde desteklenen bir çözüme ulaşılabilmesi için taraflar arasında başlayan diyaloğu desteklemesi çağrısı yapıldı. Kararda Kıbrıs sorununun hala daha devam etmesinin üzüntü verici olduğu ve Annan Planı başarısızlığının ardından yeniden başlayan barış sürecinin bu sefer başarıya ulaşmasının önemi vurgulandı.

GÜVEN YARATICI ÖNLEMLER HAKKINDA BİLGİ VERİLDİ
CTP heyeti Kongre sırasında Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz, PES Başkanı Sergei Stanishev ve AP Sosyalist Demokrat Grup Başkanı Gianni Pitella ile de görüştü. Heyet muhataplarına Kıbrıs çözüm müzakereleri ve iki lider tarafından açıklanan güven yaratıcı önlemler hakkında bilgi verdi ve görüş alışverişinde bulundu.