Sosyalist Enternasyonal’den Kıbrıs Konferansı raporu: Kıbrıs’taki mevcut statüko kabul edilemez!

CTP, Birleşmiş Milletler’in New York’taki Genel Merkezi’nde düzenlenen Sosyalist Enternasyonal Konsey toplantısına katıldı. “Barışın Geliştirilmesi, Demokrasinin Korunması Ve Değişim” belgisiyle toplanan konseyde CTP’yi Dışilişkiler Sekreteri ve Güzelyurt milletvekili Armağan Candan temsil etti.

ÇÖZÜM SÜRECİNE YÖNELİK HAZIRLANAN RAPOR OYBİRLİĞİYLE KABUL EDİLDİ
Kıbrıs’taki çözüm sürecine ilişkin olarak Konsey, oybirliği ile kabul ettiği raporu yayımladı. Sosyalist Enternasyonal’in Kıbrıs’taki çözüm sürecine dair yayımladığı rapor şu şekilde: “Sosyalist Enternasyonal, daha önceki birçok kararında Kıbrıslı Rum ve Kıbrıslı Türk liderlere barış görüşmelerini Kıbrıs için iki kesimli, iki toplumlu federal bir çözüme en erken zamanda ulaştırmak üzere çağrıda bulunmuştur. Sosyalist Enternasyonal 7 Temmuz’da uzlaşma olmadan sona eren birleşme görüşmelerini yakından takip etmiştir. Adadaki her iki tarafça da anlaşıldığı üzere Kıbrıs’taki mevcut statükonun devamı kabul edilemez.

“TARAFLAR ÇABA GÖSTERMEYE DEVAM ETMELİ”
Bütün taraflar mevcut statükoyu değiştirmek için çaba göstermeye devam etmelidir. Geçtiğimiz hafta Crans Montana’da düzenlenen Kıbrıs konferansının başarısızlıkla sonuçlanmış olmasına rağmen, ilgili bütün tarafların orada hazır bulunmasını ve görüşlerini karşılıklı olarak ortaya koymuş olmalarını yine de ileri yönde atılmış bir adım olarak değerlendiriyoruz.

“YAKINLAŞMALAR HEBA EDİLMEMELİ”
Müzakerelerde bugüne kadar elde edilmiş olan yakınlaşmalar heba edilmemelidir. Kıbrıs’taki iki toplum da barış içinde ve uluslararası toplumun bir parçası olarak yaşamayı hak etmektedir. Birleşmiş Milletler ve uluslararası toplum bütün ilgili tarafları bunun sağlanması için adımlar atmak üzere cesaretlendirmelidir. Kıbrıs’taki soruna siyasi çözüm bulunana kadar, iki toplumun yakınlaşması, ada üzerinde birlikte var olmaları ve barış ortamının sürdürülebilir olması hedefiyle güven yaratıcı önlemler desteklenmelidir.”